(N. LAZAREVIĆ)
Prema tumačenju jedne od točaka odluke Europske komisije donesene u trenutku kad je Brodogradilištu u siječnju odobrena financijska pomoć u visini 96 milijuna eura, samo je jedna alternativa ulasku Društva u program restrukturiranje
Ulazak u program restrukturiranja ili stečaj s preustrojem? Opcije su to o kojima se u zadnje vrijeme najviše raspravlja i koje su najčešće „na stolu“ kad se govori i piše o mogućnostima za rješavanje situacije u kojoj se već gotovo punu godinu dana nalazi pulska Uljanik Grupa. No, ako je takav preustroj i moguć za krovnu kompaniju i većinu društava koja se nalaze pod njezinom kapom, vrlo je neizvjesno je li ta opcija doista otvorena i za tvrtku na kojoj počiva osnovna djelatnost brodogradnja – Uljanik Brodogradilištu.
Nedvosmislena smjernica
Prema tumačenju jedne od točaka odluke Europske komisije donesene u trenutku kad je Brodogradilištu u siječnju odobrena financijska pomoć u visini 96 milijuna eura, samo je jedna alternativa ulasku Društva u program restrukturiranje, a ta je potpuni prestanak djelatnosti i njezino gašenje. Europska smjernica poprilično je nedvosmislena. Ona kaže da za poduzetnika u poteškoćama koji dobije rescue aid pred državu članicu Europske unije, u ovom slučaju Republiku Hrvatsku, stavlja tri mogućnosti kako dalje.
Prva od tih mogućnosti je da u roku od šest mjeseci pruži Komisiji dokaz da je zajam u potpunosti vraćen, ili da je jamstvo prestalo. Ta opcija za Uljanik od početka nije bilo prihvatljiva, jer su znali da neće biti u mogućnosti ispuniti je, zbog čega su odmah aplicirali za opciju B, a to je izrada programa restrukturiranja. No, kako ni devet mjeseci od kretanja u proces njegove izrade program restrukturiranja ne samo da nije prihvaćen, nego oko njegovih temeljnih postavki još uvijek traje nadmudrivanje na relaciji između Uprave Uljanika i Ministarstva gospodarstva, kao vrlo realna nameće se i treća predviđena opcija.
No, ta opcija, na način koji je priču postavila Europska komisija, nije stečaj s preustrojem ili nekakve opcije u kojima će brodogradnju kroz stečaj možda preuzeti i oživjeti neki od zainteresiranih investitora, već se Vladi doslovce nalaže da, u slučaju da se ne krene u program restrukturiranja, pristupi izradi plana likvidacije koji doslovce „predviđa korake koji će dovesti do likvidacije korisnika u razumnom roku i bez daljnje pomoći države“. Dakle, vrlo je izvjesno da, baš kao i u slučaju riječkog brodogradilišta 3. maj kojem je bez privatizacije za jednu kunu i ulaska u program restrukturiranja prije pet godina prijetila likvidacija, isti scenarij danas prijeti i Uljanik Brodogradilištu.
Situaciju nam je pojasnio jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za to područje.
- Stečaj nastupa kad društvo nije više sposobno plaćati svoje obaveze ili je prezaduženo, a o likvidaciji odlučuje vlasnik ili ovlaštena tijela društva, i kroz nju se namiruju svi vjerovnici. U postupku likvidacije, ako svi vjerovnici prijave potraživanje koje društvo u likvidaciji ne može namiriti, onda se likvidacija pretvara u stečaj. Ne može se ići u likvidaciju firme koja nije namirila sve vjerovnike koji su prijavili svoja potraživanja, kazao nam je. (Milan PAVLOVIĆ)