ARHEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA SE NASTAVLJAJU

Veliki rimski mozaik u samom centru Pule privremeno je zaštićen, DOK SE NE ODREDI NJEGOVA DALJNJA SUDBINA

Aleksandra Paić iz rovinjskog zajedničkog obrta In situ, kazala je da će ovaj rimski mozaik iz I. stoljeća biti zaštićen zbog prodora vode, mulja, blata i djelovanja vanjskih čimbenika, a arheološka istraživanja na toj se lokaciji nastavljaju

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Voda i mulj prodrli su u nalazište (Snimio Duško Marušić Čiči)

Voda i mulj prodrli su u nalazište (Snimio Duško Marušić Čiči)


Veliki mozaik koji je prije mjesec dana pronađen u samom središtu Pule, nedaleko Danteovog trga, gdje bi trebala "niknuti" stambeno-poslovna zgrada, privremeno je zaštićen opšavom, te potom prekriven paropropusnom folijom, dok se ne odredi njegova daljnja sudbina.

Aleksandra Paić iz rovinjskog zajedničkog obrta In situ, koji ovdje od siječnja provodi arheološka istraživanja, kazala je da će ovaj rimski mozaik iz I. stoljeća biti zaštićen zbog prodora vode, mulja, blata i djelovanja vanjskih čimbenika, a arheološka istraživanja na toj se lokaciji nastavljaju.

Zadnjih tjedana nisu imali otkrića

Paić također navodi da zadnjih tjedana nisu imali neka značajnija otkrića, te da se još ne može reći radi li se o stambenim prostorima ili pak o javnim. Navela je da će u kasnijoj fazi istraživanja biti govora o sudbini mozaika.

Budući da se ova lokacija nalazi unutar gradskih bedema, moguća su daljnja otkrića i saznanja. Podsjetimo, prema podacima zastupljenim u knjigama i vodičima o povijesti Pule, a referirajući se na Pietra Kandlera, obrambene zidine rimske Pule imale su promjer od oko 1.600 metara, a u grad se ulazilo kroz 12 vrata, od toga sedam na morskoj južnoj i zapadnoj, te pet na kopnenoj sjevernoj i istočnoj strani.

U srednjovjekovlju sedmero vrata

Prema podacima koji se referiraju na tridesete godine XII. stoljeća, kada je izgrađena središnja gradska utvrda na Kaštelu, navedeno je postojanje petero vrata s mora te dvije s kopnene strane. Spominju se Zlatna vrata (Porta rata ili Aurata) te Porta San Giovanni na suprotnoj strani - na samom kraju Kandlerove ulice nadomak današnje Gradske knjižnice i čitaonice Pula.

Drugi pak srednjovjekovni izvori spominju šest ulaza s obalne (Porta San Giovanni, Porta Monastero, Stovagnaga, Berberina, Badia i Santa Giuliana) i isto toliko s kopnene strane (Porta Fontona, S. Maria Alta, Gemina (S. Caterina), Ercole (S. Stefano), Rata ili Aurata i S. Margherita).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter