Samo u središtu Pule locirano je 80-ak prostora u kojima je nakon adaptacije moguće stanovanje, a od pojedinih prostora moglo bi se napraviti dva-tri stana * Otkriveno sklonište u rimskom predgrađu u kojem su pripadnici Crvenih brigada držali i vjerojatno ubili demokršćanskog prvaka Alda Mora 9. svibnja 1978
Prema nekim podacima u Puli je prije 37 godina bilo 3.000 podstanara, a samo u brodogradilištu Uljanik više od tisuću radnika čekalo je rješenje stambenog pitanja.
- Mršavi stambeni dinar posustaje u trci s astronomskim troškovima stanogradnje. No, i s postojećim sredstvima moglo bi se dobiti više prostora. U postojećim zgradama nalaze se brojne neiskorištene prostorije koje bi, nakon adaptacije, zadovoljavale sve uvjete za stanovanje, pisao je novinar Ratko Radošević na pulskoj kronici 3. veljače 1982. godine.
Naime, radnici nadležnih gradskih službi (tada SIZ-a za stambeno-komunalnu oblast i urbanizam) locirali su samo u užem dijelu starog grada 80-ak prostora, uglavnom potkrovlja, u kojima je nakon određenih radova moguće stanovanje.
- Od pojedinih prostora moglo bi se čak napraviti dva-tri stana, kazao je rukovoditelj gradskog Odjela održavanja Safet Uzunić. Puno praznih tavana 'čuvalo' je davno odbačene ormare, drugi namještaj i vjerojatno neke stare obiteljske tajne.
Dok je tada akcija uređenja potkrovlja dala rezultate u susjednoj Sloveniji, kod nas je akcija - započeta još 1973. godine - brzo zapela. Em se petljalo s namjerom prodavanja tih uređenih prostora; em nisu pogodovale aktualne cijene, em su se sami stanari protivili adaptaciji, iako su se nalazili u stanovima u društvenom vlasništvu. Nisu reagirali ni na činjenicu da je uređenje potkrovlja bilo bar za petinu jeftinije od gradnje novog stana. Tako su prije 37 godina inertnost, ali i privlačnost stana u novogradnji presudili toj akciji. Sumnjamo da danas ti prostori u gradskom središtu, zbog silne apartmanizacije i jurnjave za svakom iznajmljivačkom kunom, zjape prazni.
Vodnjan bliži svijetu
"Vodnjan bliži svijetu" glasila je kratka vijest, kojom se popratilo prvo priključivanje telefona na automatsku centralu početkom te 1982. Prvo su telefone dobili tvornica kontejnera i dvije javne govornice. Kapacitet centrale bio je 500 brojeva, od čega 355 za Vodnjan, 120 za Galižanu, i još 25 u nužnoj rezervi. Plaćanje troškova uvođenja telefona do popunjena centrale iznosila je 18 tisuća dinara (što je, ako ne griješimo u konverziji, bilo 700 njemačkih maraka), dok je za nove prijave iznos bio veći.
"Hapšenje terorista širom Italije", glasila je, pak, vijest na naslovnoj stranici Glasa Istre. Rimski istražni sudac izdao je tada nalog za hapšenje 180 osoba zbog "oružane pobune protiv države". Većina naloga odnosila se na pripadnike "Crvenih brigada" koji su se već nalazili u zatvoru, dok su imena ostalih sumnjivih osoba razaslana svim policijskim stanicama. Hapseći širom Italije osobe osumnjičene da su članovi "Crvenih brigada", vlasti su kazale da je već uhapšeno 40 pristalica te da je otkriveno 11 terorističkih skloništa "Crvenih brigada", među kojima tri u Rimu. U jednoj od tih skloništa pronađene su veće količine oružja i dokumenti terorista koje je policija označila kao "veoma važne". (Zoran ANGELESKI)