Pulski sdp o otpadu

TKO PRIZNA POLA MU SE PRAŠTA Sustav gospodarenja otpadom ne funkcionira. Jedino što funkcionira u Puli je naplata gotovo 300 posto većih računa građanima

| Autor: Chiara BILIĆ
snimio M. MIJOŠEK

snimio M. MIJOŠEK


- Postojeći cjenik prikupljanja komunalnog otpada mora se staviti van snage. Odmah, promptno. Zašto? Zato što nije pravedno da građani dobivaju 300 posto veće račune za smeće, dok cjelokupni sustav ne funkcionira. Poruka koju šaljemo vladajućima je - tko prizna pola mu se prašta. Neka ih ne bude strah nekoliko glasova gubitka na izborima, neka priznaju da su pogriješili i pokažu minimum političke pravde i moralne odgovornosti, poručila je predsjednica pulskog SDP-a Sanja Radolović na današnjoj konferenciji za novinare.

Jedino što funkcionira u sustavu za zbrinjavanje otpada su 200 do 300 posto veći računi, dok naveliko najavljivanje kazne za one koji nepropisno odlažu smeće u užem centru grada ne funkcioniraju, istaknula je Radolović.

- Je li uopće naplaćena ijedna kazna za takvo ilegalno odlaganje otpada? Nepropisno odložene vreće smeća mogu se vidjeti u centru grada, jednako ujutro i navečer. Pitamo se što će tek biti kad krene turistička sezona, rekla je Radolović.

Predsjednica pulskog SDP-a je podsjetila da je Herculanea 2017. godine krenula s idejom razvrstavanja otpada na papir, staklo, plastiku i mješoviti komunalni otpad te da su tada govorili da će takav način zbrinjavanja otpada za mnoge građane Pule pojeftiniti uslugu, da će grad biti mnogo čišći, građani ekološki osvješteniji i biti usklađen s europskim direktivama.

- Međutim što se dogodilo? Građani uredno razvrstavaju papir, staklo i plastiku, Herculanea zbrinjava taj otpad, no mi ne znamo ostvaruje li prodajom tih sirovina ikakvu financijsku dobit? Ono što je poznato jest da cjelokupni sustav ne funkcionira, ali računi u rasponu od 200 do 300 posto veći nego ranije uredno stižu poštanske sandučiće građana, rekla je Radolović.

Pulski SDP smatra da se građanima koji žive u višestambenim zgradama treba pružiti mogućnost zaštite njihovih spremnika, staviti ih u kaveze, odnosno pod ključ, da ih neovlašteni odlagatelji otpada ne bi zloupotrebljavali.

Također, kažu iz SDP-a, model naplate prema broju članova kućanstva umjesto prema količini predanog otpada nepravedan je i zato se ne treba čuditi ako u bliskoj budućnosti bude puno tužbi građana na račun kršenja zakona budući da čl. 30. Zakona o gospodarenju otpadom jasno navodi da troškove gospodarenja otpadom snosi korisnik razmjerno količini otpada kojeg je predao.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter