Oko 150 pripadnika inicijative Volim Pulu i građana danas je, uoči početka sjednice Gradskog vijeća na kojoj se odlučivalo o dodjeljivanju dugogodišnjih koncesija na pulskim plažama, zaglušujućim zviždanjem, govorima, glazbom, transparentima i simbolično rasprostrtim ručnicima poručilo vijećnicima da ne žele koncesiju na javnom dobru jer ono, kažu, pripada svim građanima, a ne odabranim pojedincima.
Prosvjed je počeo u 16.30, pola sata prije početka sjednice: vijećnike IDS-a Ardemia Zimola i Valtera Boljunčića na ulazu u Palaču prosvjednici su izviždali. U razgovoru s voditeljem prosvjeda Markom Grbcem Boljunčić je pokušao objasniti razliku između koncesije i koncesijskog odobrenja, ali je nakon zvižduka napustio improviziranu govornicu. Vijećnica SDP-a Sanja Radolović poručila je da će glasati protiv predloženih odluka. Obrazlažući svoje protivljenje, u Inicijativi tvrde da bi Grad od koncesija prihodovao daleko manje u odnosu na koncesijska odobrenja koja su se dosad izdavala. Svega trećina prihoda išla bi Gradu, trećina Županiji, a trećina državi, kazala je predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić.
- Inicijativa je već nekoliko mjeseci vodila kampanju informiranja građana, no Grad to nije učinio. Zamolili smo ih zbog njihove namjere da daju sedam plaža u koncesiju. No, broj je zapravo puno veći jer se na Zlatnim stijenama i Verudeli radi o daleko više plaža, ukupno 15 do 20. Građani su jasno izrazili svoje protivljenje davanju tih plaža u koncesiju, natjerali smo Grad, koji je prekršio zakon i htio donijeti odluke bez javnog savjetovanja, da organizira savjetovanje, što je i učinio samo forme radi. Izvještaj o savjetovanju sadrži više od 900 stranica, što je neviđeno u povijesti Pule. Komentara je bilo više od 450 i svi su bili protiv tih planova. Postavlja se pitanje s kojim pravom su unaprijed sazvali sjednicu Vijeća o istoj temi. S obzirom da ne žele argumente, došli smo im pokazati kome zapravo moraju polagati račune. To nisu ni privatni investitori ni njihovi prijatelji ni stranačke kolege, to su građani koji imaju pravo znati gdje je u davanju gradskih plaža u koncesiju javni interes. Nadam se da će nas čuti jer je bahatost ove pulske vlasti prevršila svaku mjeru, rekla je Radojčić.
A u vijećnici su ih itekako morali čuli budući da su od zvižduka gotovo pucali bubnjići. S razglasa se povremeno puštala prilagođena inačica pjesme "Don't worry, be happy" u kojoj je jedino ritam bio isti: pjevalo se o ručnicima i plažama, uz refren: "Be worry".
"Poderali smo uši, al barem malo da im je laštik u gaćama napuknuo", kazao je Grbac te pozvao prosvjednike da se ispruže na šugamanima iznad kojih je stajao veliki transparent "Dosta ste privatizirali" jer "tko zna hoće li ikad više to moći učiniti na plažama koje će biti prekrivene plastičnim ležaljkama". Građani su to i učinili, noseći transparente s natpisima: "Plaže su naše", "Poštujte naše glasove", "Profit njihov, problemi naši", "Dajmo poglavarstvo u koncesiju".
Građani su se izmjenjivali za govornicom, pa je tako Vlado Šegon izjavio da je Hidrobaza "napravljena" zbog pojedinca, a već mu zna i ime. Na pitanje tko je ta osoba, kazao je: "Dat ću Vam inicijal - M." Smatra da se radi o "zločinu prema građanima i prema prihodima grada koji će biti puno manji, a bit će zaposleno i manje ljudi".
Na pitanje zbog čega Grad ne bi trebao dati plaže u koncesiju, Radojčić odgovara da se u sklopu sadašnjih koncesijskih odobrenja može obavljati bilo koja komercijalna djelatnost, od kojih Grad ima znatan prihod.
- S druge strane, koncesija se ne daje za usluge, nego za prostor. Jednom kad ste dobili gradsku plažu to je vaš prostor i možete ograničiti ili onemogućiti građanima dolazak na tu plažu i to je glavna razlika između onog što je sad, što omogućava rad i život mnogim poduzetnicima, te koncesije jer bi koncesionar bio jedan jedini i on bi imao pravo davati prostor u podkoncesiju svima onima koji danas obavljaju djelatnosti po puno većoj cijeni, objasnila je Radojčić. Ima li smisla dati plažu na Ferijalnom za 1000 kuna godišnje , Ambrelu za 2500, Saccorgianu za 6500 kuna, pa sami ćemo skupiti i dati gradskoj vlasti, kazala je.
- To je fiksni dio, a varijabilni je 3 posto od prijavljenog prihoda. Recimo da je prijavljeni prihod 400.000 kuna, tri posto je 12.000, od čega samo trećina pripada Gradu. To znači da bi za jednu plažu Grad godišnje uprihodovao 4.000 kuna, navela je primjer predsjednica Zelene Istre.
Miro Načinović, sin dugogodišnjeg zakupca kupališta Stoja, rekao je da se ne isplati dati plaže za tako mali iznos. Bilo je i govornika koji su predlagali izradu vizije razvoja plaža u kojoj bi se trebalo definirati sadržaji, a tek bi se nakon toga trebala odobravati koncesija. Grad, čulo se, radi suprotno, čeka projekte, pa kaže – vidjet ćemo. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)