OPASNI PLIN

SLUČAJ RADON NIJE BEZAZLEN: Roditelji razočarani što vijesti saznaju iz novina, a ne iz škola i vrtića. Saznajemo i što kaže onkolog

| Autor: Chiara BILIĆ

Ravnateljica pulske osnovne škole Giuseppina Martinuzzi Susanna Cerlon sutra će održati sastanak s vijećem roditelja i predstavnicima roditelja škole i vrtića zbog zabrinjavajućih rezultata mjerenja koncentracije radona, koji u pojedinim dijelovima te škole i dječjih vrtića Delfino i Pinguino premašuju prihvatljive vrijednosti od 300 bekerela po kubnom metru.

Iz te talijanske škole još su jučer poručili da zdravlje djece nije ugroženo. Na svojim mrežnim stranicama objavili su da Grad Pula ozbiljno i pažljivo pristupa tom problemu. No, roditelji su zbog oskudnih informacija i dalje zabrinuti. Radon je, naime, prirodni radioaktivni plin koji je, poslije pušenja, najvažniji uzročnik karcinoma pluća.

Rezultati, podsjetimo, pokazuju da je srednja vrijednost mjerenja u školi Giuseppina Martinuzzi 537 bekerela, pri čemu je najveća koncentracija izmjerena u prizemlju. U vrtiću Pinguino 471, a Delfino čak 812 bekerela po kubnom metru. Riječ je o rezultatima jednogodišnjeg mjerenja koje je proveo tim stručnjaka pod vodstvom prof. dr. sc. Vanje Radonića s Odjela za fiziku s osječkog Sveučilišta. Njime su, zapravo, samo potvrđeni rezultati koji su zabilježeni u istim objektima tijekom 2014. i 2015. godine.

Rezultati iz 2015. godine već su, dakle, pokazali da je u spomenutim vrtićima i školi koncentracija radona viša od dozvoljene, ali do danas se po tom pitanju nije ništa poduzelo. To, očito, smatra i majka čije dijete pohađa jedan od dva talijanska vrtića. Rezignirana je jer informaciju o premašenoj vrijednosti radona saznaje iz teksta objavljenog prije par dana u Glasu Istre, a ne od vrtića ili škole.

"Nakon štrajka nastavnika bespotrebno se organizirao sastanak na kojem se roditelje obavijestilo o nadoknadi, što se moglo i pisanim putem, a o ovako važnoj temi niti slova. Napomenula bih da neka djeca u vrtiću provode i deset sati dnevno. To je više nego bilo koji nastavnik, odgajateljica, pa i ravnateljica", požalila se majka čiji je identitet poznat redakciji. Njezina žustra reakcija ne treba čuditi ako se prisjetimo da je jedan roditelj nakon mjerenja 2015. godine svoju djecu odmah ispisao iz tih vrtića.

Grupa koja je provodila istraživanje tvrdi da najveće doze u zgradi škole i vrtića Delfino, koji se nalaze na istoj lokaciji, prima administrativno osoblje jer u tim prostorima borave osam sati dnevno svakog radnog dana, a nešto višu primaju i odgajateljice u vrtiću Delfino.

Ravnateljica Cerlon pak govori da djeca koja provode vrijeme u prostorijama gdje količina radona prekoračuje dopuštenu vrijednost ne borave stalno u istoj učionici, već ih mijenjaju, koriste dvoranu u kojoj je štetni parametar niži od dopuštenog, a za vrijeme odmora su vani, na zraku. Izloženost, poručuje, nije kontinuirana. Djeca koja pohađaju produženi boravak smještena su, nastavlja, u zgradi gdje radon ne premašuje granicu od 300 bekerela. Isto je, napominje, s nižim razredima, dok ostala djeca ionako ne borave cijelo vrijeme u "administrativnom dijelu" škole.

Ipak, čini se da Cerlon zna tek onoliko koliko znaju i u Gradu: "Mi smo u kontaktu s Gradom, a preko njih s Ministarstvom unutarnjih poslova, pod kojim na Državnom zavodu za radiološku nuklearnu sigurnost djeluje Vanja Radolić s osječkog sveučilišta", govori.

Za dodatne informacije jučer nismo uspjeli stupiti u kontakt sa stručnjacima Instituta "Ruđer Bošković", no situaciju nam je komentirao onkolog koji svojim imenom i prezimenom nije želio izaći u javnost.

"Bez detektora apsorbirane energije ne može se znati koliko su točno zaposlenici i djeca izloženi radonu. Takve uređaje imaju, recimo, djelatnici na radiologiji. Kad bi si domar u školi stavio detektor na trliš, u razdoblju od mjesec dana mogli bismo vidjeti radi li se o predoziranju. Iz opće kulture mogu reći da Amerika neće dati dozvolu za gradnju neke ustanove ako količina radona na terenu nije prihvatljiva. Insistirate li ipak na izgradnji, morate je vršiti po zahtjevnijim kriterijima"

Cerlon pak ponavlja jučerašnje riječi pulske dogradonačelnice Elene Puh Belci. Ona je, naime, kazala da je Puli ove godine pripala čast biti suorganizator Regionalne radionice o najboljim praksama za smanjenje koncentracije radona u zgradama, koja će se održati u ožujku ove godine. Škola Giuseppina Martinuzzi bit će, naglasila je Puh Belci, ogledni primjer praktičnog rada na dizajnu sustava za redukciju radona.

"Preporučit će nam koje građevinske radove trebamo odraditi preko ljeta da bismo smanjili koncentraciju", obećava Cerlon. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter