MEĐUNARODNO PRIZNANJE

ŠKOLA NA DLANU: U Nürnbergu nagrađena inovacija mladih Puljana. Srebro za Damira Numića Mešu i Tonija Borinu

Aplikacija omogućava pretraživanje rasporeda po profesorima, satima i učionicama, kažu Damir i Toni, danas studenti druge godine studija elektrotehnike u Zagrebu

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Toni, mentor Nikola i Damir (Snimio Milivoj Mijošek)

Toni, mentor Nikola i Damir (Snimio Milivoj Mijošek)


Čak dvije srebrne medalje osvojila je "Škola na dlanu - aplikacija", inovacija bivših pulskih gimnazijalaca, danas studenata druge godine Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, Damira Numića Meše i Tonija Borine. Jedna je stigla s Međunarodnog sajma inovacija u Zagrebu, a druga iz Nürnberga, gdje se od 4. do 7. studenoga održalo 72. izdanje Međunarodnog sajma inovacija - iENA 2021. Nakon što je početkom ožujka prošle godine ova inovacija ušla u 'top 10' za nagradu Jutarnjeg lista '2020 Student DIGI Award', dvostruko srebro dokaz je njezine kvalitete.ilustracija

Nikola Vujačić, ravnatelj Gimnazije Pula, bio je mentor pod čijim se budnim okom razvijala ova priča.

- Dodjela nagrada u Nürnbergu lani je odgođena zbog situacije s pandemijom, pa sam ove godine tamo išao sam jer su nagrađeni učenici sada već studenti. Postao sam mentor nakon što su u Zajednici tehničke kulture tražili učenike s kojima bi radili neki konkretan rad. Iako mi to nije primarni posao, budući da sam profesor filozofije, znam programirati i prethodno sam ostvario suradnju s tvrtkom Infobip, pa sam s učenicima krenuo u realizaciju nekoliko manjih ideja. Sve je kulminiralo "Školom na dlanu", priča Vujačić. Dodaje da Plus Hosting tvrtka iz Pule nudi domene i mjesta na serveru, pa su im jedno takvo mjesto donirali.

Šum u komunikaciji

-Napravili smo aplikaciju Školanadlanu.hr i to je domena kojoj svatko može slobodno pristupiti. Raspored sati nam je bio jedna od glavnih stvari. Kad se raspored promijeni, uglavnom zbog profesora koji rade u nekoliko škola, onda nastane šum u komunikaciji. Aplikacija je, među ostalim, pomogla da se izbjegnu dotadašnji papirnati prepravci u rasporedu, zatim kopiranje, dijeljenje, traženje. Nastavljam i dalje, samo s novom generacijom učenika, zaključio je ravnatelj Vujačić.

   Stranica Školanadlanu.hr sadrži četiri aplikacije: Generator suglasnosti, Interaktivni školski raspored, SMS obavijesti i Pretraživanje enciklopedija. Cijeli proces trajao je dvije godine, a realiziran je kao zajednička ideja ravnatelja i učenika. Servis za slanje SMS poruka ustupila je tvrtka Infobip.  

   Damir Numić Meša i Toni Borina prisjetili su se trenutka kada im je profesor Vujačić predložio da nekako iskoriste svoje znanje stečeno na radionici za web-programiranje.

-Malo smo razmišljali i počeli uočavati probleme u funkcionalnosti na nastavi i u administraciji, a onda smo odlučili da bi se to moglo riješiti kroz web-stranicu koja bi se sastojala od manjih aplikacija kojima bi olakšali stvari. Konkretno je riječ o snalaženju u rasporedu, pronalaženju informacija iz enciklopedije, generiranju suglasnosti za roditelje, izjavio je Numić Meša.

Na upit jesu li već zajedno surađivali na ranijim inovacijama, Toni Borina pojasnio je da su već imali jedan projekt kroz koji je napravljen školski info-punkt: "Tamo je već prije bio raspored i neke osnovne informacije o školi i izvanškolskim aktivnostima".

Motivacija za rad

- Info-punkt je bio pozicioniran na uređaju koji se nalazio na ulazu u školu i prilikom ulaska su učenici mogli vidjeti ono što ih zanima. To je zatim napravljeno na drugačiji način, tako da se raspored može pretraživati, ali ne samo da se prikazuje za svaki razred: ova nova aplikacija omogućava pretraživanje rasporeda po profesorima, po satima, po učionicama. "Škola na dlanu" je baš web-stranica, dok je ovo bilo dostupno samo na tom jednom uređaju, a stranici se može pristupiti mobitelima, laptopima, tabletima, pojašnjava Numić Meša.

Mladi inovatori potvrđuju da je to aplikacija kojoj može pristupiti svatko. Na upit rade li trenutno na nekim inovacijama, zajednički ili individualno, Damir Numić Meša odgovara: "Trenutno smo dosta zauzeti fakultetskim obavezama jer imamo razne zadatke na fakultetu koji se rade u grupama, pa nismo baš u mogućnosti izdvojiti vrijeme za eventualni projekt. Ali ako dođe nekakva ideja, vjerujem da ćemo Toni i ja nastaviti surađivati."

Na koji način je nagrada utjecala na njih?

-To nam je nekakva motivacija za daljnji rad, jer vidimo da smo već u srednjoj školi uspjeli napraviti nešto što je bilo prepoznato na nekoj višoj razini, izvan Hrvatske. To nas je dodatno motiviralo za daljnji napredak, učenje i razvoj, kaže Toni Borina.

Nije im, navode, bilo u planu polagati na aplikaciju nikakva autorska prava.

-U planu je bilo da se ta aplikacija koristi samo za školu i mi smo je tako i napravili. To je bila dobra volja i nas i sadašnjeg ravnatelja. Nadamo se da će daljnje generacije to uspjeti nadograđivati i dalje koristiti te dodavati i nove usluge, zaključuje Numić Meša.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter