Angažirani su i ronioci (Snimio Duško Marušić Čiči)
Incidentni preljev omogućava raspodjelu otpadnih voda u kritičnim situacijama uzrokovanima kvarom crpki, prekidom opskrbe električnom energijom i slično, odnosno incidentni preljev aktivira se samo povremeno, ne u normalnom pogonu crpne stanice, pojašnjavaju iz Pragrandea
Na plaži kod Ferijalnog radnici Pragrandea pripremaju novi cjevovod incidentnog preljeva za porinuće u more, čime će se završiti rekonstrukcija preljeva crpne stanice Valsaline, izvedena u tri faze. Trenutno se cijevi oblažu armirano-betonskim primarnim i sekundarnim opteživačima koji se koriste za njihovo potapanje i pokrivanje. Cijevi se spajaju na obali i onda tegle do mjesta potapanja, u čemu će biti angažirani i ronioci.
- Cjevovod koji se trenutno vari na kopnu, segmentno će se spuštati u more. Prvi dio je spušten u more tijekom vikenda te će se dalje spuštati prema dinamici radova. Nakon toga postavit će se da pluta na poziciji potapanja, a kompletno potapanje obavit će se u jednome danu. Posao će biti gotov prije ljetne sezone, kažu iz Pragrandea.
Tako će 33 godine star cjevovod biti zamijenjen novim, koji će završavati na 500 metara od obale, 25 metara pod morem. Crpna stanica Valsaline glavna je crpna stanica kanalizacijskog sustava južne pulske rivijere, kojom se sve otpadne vode sa Sisplaca, Vidikovca, Valsalina, Monvidala, Saccorgiane, Ribarske kolibe, Verudelle, Marine Veruda i Dolinke te Pješčane Uvale transportiraju na uređaj za pročišćavanje Valkane.
- Incidentni preljev omogućava raspodjelu otpadnih voda u kritičnim situacijama uzrokovanima kvarom crpki, prekidom opskrbe električnom energijom i slično, odnosno incidentni preljev aktivira se samo povremeno, ne u normalnom pogonu crpne stanice. S novom cijevi raspodjela tih prelivenih voda izvodit će se na većoj dubini, dalje od obale i gradske plaže, čime će se značajno poboljšati uvjeti rada crpne stanice kao i zaštita okoliša u izvanrednim situacijama, pojašnjavaju iz Pragrandea.