foto Duško Marušić Ćići
Sanirana je unutarnja fasada i 75 posto krovne plohe * Ovog ljeta u dva navrata iznenadila ih je jaka kiša, koja je kroz otvor na krovištu prodrla do soba pa su i one renovirane
Obnova zgrade Učeničkog doma u Puli privodi se kraju: sanirano je 75 posto od oko 900 četvornih metara krovne plohe, možda prvi put ovako temeljito od izgradnje, dok se uređenje unutarnjeg pročelja završava ovog tjedna.
Potvrdila nam je to ravnateljica Doma Milica Meštrović koja napominje da radovi nipošto nisu utjecali na useljavanje učenika i početak nove školske godine. Kapacitet Doma u potpunosti je iskorišten i u njemu je smješteno 112 učenika, među kojima 74 djevojke i 38 mladića. Uselili su 6. rujna, dan uoči početka nastave, da bi se stigli pripremiti za novu školsku godinu. Riječ je o učenicima koji stižu iz cijele Istre, a pohađaju različite srednje škole u Puli, a pet posto dolazi i iz drugih dijelova Hrvatske. U Domu su zaposleni odgajatelji, srednjoškolski profesori koji đacima pomažu u učenju.
Financirala Županija
- Nastava se odvija što u školama koje su učenici odabrali, što online i tada su u Domu, uče u našim učionicama, kaže Meštrović. Cijena smještaja je 630 kuna mjesečno i to je iznos koji plaćaju roditelji, dok još toliko osigurava Istarska županija, osnivač ove institucije. Ljeti se domski prostor iznajmljuje raznim skupinama mladih, poput košarkaša, međutim, ove su godine zbog radova ostali prazni.
Kad je riječ o obnovi zgrade, ravnateljica objašnjava da sanaciju krovišta, procijenjenu na 1,2 milijuna kuna s PDV-om, financira Županija, radove izvodi pazinski "Vladimir Gortan", a nadzire ih pulska MOD grupa.
- Na posljednjoj koordinaciji u petak nadzorni inženjer nas je izvijestio da je otprilike pokriveno 75 posto krovne plohe, dvorišni dio je gotov i sad se obnavlja dio okrenut prema Epulonovoj ulici. Dakle, radovi su u punom zamahu. Naravno da smo imali i problema i morali smo se snalaziti, veli Meštrović.
Ovog ljeta u dva navrata iznenadila ih je jaka kiša, koja je kroz otvor na krovištu prodrla do soba na drugom katu.
- Šteta je nastala iako je sve bilo pokriveno. Puhao je jak vjetar i voda je ipak prodrla. Zajedničkim naporom izvođača, Županije, mene i djelatnika Doma šteta je sanirana. Angažirane su stručne snage pa su učenici 6. rujna došli u potpuno renovirane sobe, što je, prema procjeni nadzornog inženjera, koštalo oko 200 tisuća kuna, kaže Meštrović. Napominje da Dom praktički nikad nije temeljito obnovljen, iako je djelomično obnavljan i održavan pa zgrada stara oko 130 godina izgleda puno bolje nego što doista jest.
U paketu s krovištem obnavlja se i unutarnje pročelje, a vrijednosti tih radova, koje će platiti Županija i ustanova, iznosi 275 tisuća kuna.
- Skela će možda biti još danas tu i onda je skidaju. Još se nešto malo radi na limariji, gromobranu tako da bi, nadam se, ovaj dio posla bio gotov ovog tjedna, vjeruje Meštrović. Navodi da je pročelje predstavljalo najveću opasnost jer su odlomljeni dijelovi prijetili ne samo domskoj, nego i djeci iz OŠ Tone Peruška koji koriste dio zgrade.
Anti-korona mjere
Što se tiče epidemiološke prilagodbe, pratili su sve upute HZJZ-a i Stožera, ali i uobičajene domske higijenske norme, koje su, kaže ravnateljica Milica Meštrović, i inače na visokom nivou.
- Sve domske prostore maksimalno smo prilagodili: smanjili smo kapacitet u blagovaonici, organizirali prehranu u manjim grupama, osigurali razmak i ugradili pleksiglas pregrade na stolovima, hodnike pregradili cvijećem i označili smjer kretanja, u kupaonicama uveli raspored korištenja tuševa, oblijepili Dom uputama, uveli višekratno dezinficiranje svih prostora. Suradnja s roditeljima učenika odvijat će se online, objašnjava ravnateljica.
U Domu nastoje poboljšati uvjete i proširiti internetsku mrežu da bi učenicima olakšali učenje.
- Djeca se drže uputa, bez većih negodovanja prihvaćaju ograničenja i barem sada na početku reagiraju vrlo zrelo i odgovorno. Rekla bih da je to rezultat naših "neprekinutih veza" tijekom proteklih mjeseci s djecom i roditeljima. Roditelji, očekivano, pokazuju veći stupanj brige, ali su zahvalni i sretni da im djeca idu u školu, a u Domu su na sigurnom. Neka tako i ostane, zaključuje Meštrović.