INOVACIJE

Pulski gimnazijalci Toni Borina i Damir Numić-Meša izradili web aplikaciju: "ŠKOLA NA DLANU" OLAKŠAVA ŽIVOT UČENICIMA, ALI I PROFESORIMA

| Autor: Borka PETROVIĆ


Nema više gubljenja papirića po školskoj torbi, lutanja po hodnicima kako bi se provjerilo koja je učionica slobodna, traženja profesora ili nedoumica tko će zamijeniti nastavnika koji je ostao na bolovanju

Zamislite da samo jednim klikom možete doći do potrebne suglasnosti, doznati koja je učionica slobodna, a SMS-om na mobitel dobivate sve ključne informacije o školskom rasporedu i njegovim izmjenama. Nema više gubljenja papirića po školskoj torbi, lutanja po hodnicima kako bi se provjerilo koja je učionica slobodna, traženja profesora ili nedoumica tko će zamijeniti nastavnika koji je ostao na bolovanju.

Sve su to svojim kolegama, učenicima, ali i profesorima, omogućili mladi pulski gimnazijalci - učenici 4. razreda matematičkog odjeljenja Toni Borina i Damir Numić-Meša. Oni su, pod nazivom "T’n’D", pod mentorstvom profesora Nikole Vujačića, osmislili aplikaciju "Škola na dlanu".

Četiri aplikacije

Kako nam pojašnjavaju, riječ je zapravo o web stranici koja sadrži četiri aplikacije - Generator suglasnosti, Interaktivni školski raspored, SMS obavijesti i Pretraživanje enciklopedija. One omogućavaju laku izradu suglasnosti, daju informacije o trenutnom rasporedu, slobodnim učionicama te nude pretraživanje provjerenih enciklopedijskih izvora. Pretraživanje putem Google Custom Search platforme omogućuje tako pretraživanje unaprijed određenih pojmova, odnosno stranica. Zasad su to Enciklopedija.hr Leksikografskog zavoda Miroslava Krleže, a uskoro će se omogućiti i pretraživanje Istrapedije. Dakle, putem ove stranice učenici će moći pretraživati samo provjerene rezultate, kazuje nam Damir.

Učenici pokraj svoga stroja (M. MIJOŠEK)

Na pitanje kako su došli na ovu ideju, mladi informatičari vele nam da je njihova škola jako velika, ima više od 700 učenika i kada dolazi do promjene rasporeda teško je sve obavijestiti u kratkome roku. Pomoću ove aplikacije svima su, u samo jednom kliku, dostupne sve promjene i uvijek svježi raspored. Ista je stvar sa suglasnostima koje se često potpisuju i koja se, ovisno o potrebi, može mijenjati i nadopunjavati te ispuniti, a onda isprintati ili slati u PDF-u. Aplikacija nadalje pokazuje koji se trenutno sati održavaju, mogu se pretraživati učionice, potražiti slobodne, vidjeti gdje se nalaze svi profesori. Može se pretražiti raspored po profesorima, učionicama, razredima i predmetima.

Sami napisali kod

- Sami smo napisali cijeli kod i u tome je ljepota ovoga projekta koji je u potpunosti autorski, veli nam Damir dok nam Toni odgovara da su za ovo učili programirati cijelu godinu kroz radionice koje su se održavale u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Pula, a na njemu su intenzivno radili dva mjeseca. Od svojih su kolega i prijatelja, kada je aplikacija "puštena u rad" dobili pljesak, a zadovoljni su i profesori koji je već naveliko koriste jer ovaj program svima olakšava svakodnevni život u školi.

No, dodaju, program nije gotov i još ga uvijek misle nadograđivati i poboljšavati. Uskoro će ga tako nadograditi još dvjema aplikacijama - onom za rezervaciju svečane dvorane i knjižnice i popisivanje školske opreme.

Damir i Toni pričaju nam kako im je servis za slanje SMS poruka ustupila tvrtka Infobip s kojom pulska gimnazija i inače surađuje i na tome su im, vele, jako zahvalni te se nadaju daljnjoj suradnji.

- Odlično surađujemo s ovom informatičkom tvrtkom i u sklopu projekta "Infobip Sparks" naši učenici kod njih odlaze na različite radionice programskih jezika, algoritama i napredne matematike. Donirali su nam, osim servisa za aplikaciju, i računala za školsku knjižnicu, veli nam profesor Vujačić.

Aplikacija "Škola na dlanu" već je pokupila neke nagrade struke pa je tako na županijskom natjecanju osvojila čak 95 posto ocjena te preporučena na državno natjecanje iz informatike.

- Nažalost, razočarani smo ocjenama državnog povjerenstva koje je naš rad ocijenio sa samo 61 posto i nismo dobili mogućnost prezentirati ga, a za tako niske bodove nismo dobili konkretne analize, iskren je Damir, dok njegov mentor napominje da činjenica što su ušli u "top 10" za nagradu Jutarnjeg lista "Digi award" dovoljno govori. To je tim veći uspjeh što je za ovu nagradu, osmišljenu za projekte koji olakšavaju obrazovanje, konkuriralo čak 61 rad od kojih su većinom studentski radovi.

- Ušli smo u uži izbor u kojem su tri učenička i sedam studentskih radova. Rang lista objavit će se 18. ožujka i nadamo se najboljem, vele nam učenici priznajući da im je već ulazak u finaliste velika nagrada.

Implementacija u druge škole

U razgovoru o budućnosti aplikacije učenici i njihov mentor nam otkrivaju kako se nadaju da će se ona implementirati i u ostale srednje škole, prije svega pulske, a potom i istarske. Upravo su zato aplikacije osmišljene na način da su modularne te se vrlo lako mogu prilagoditi drugim školama i njihovim potrebama. Oni su, kažu, spremni da svoje aplikacije prezentiraju i drugim školama kako bi njihov projekt zaživio punim plućima.

Učenici pokraj svoga stroja (M. MIJOŠEK)

Na kraju, profesor Vujačić priznaje da mu je žao što je ova generacija mladih matematičara pri kraju svog srednjoškolskog obrazovanja. Radi se, napominje, o iznimnim učenicima, ali i prije svega dobroj djeci s kojom je užitak raditi. Na pitanje mladim programerima što će upisati u dahu odgovaraju - zagrebački FER. I dok Toni planira upisati programiranje ili računarstvo, Damir želi upisati programiranje ili informatičko-komunikacijsku tehnologiju. Kako god, za vjerovati je da ćemo za ove lumene čuti i u budućnosti.

školanadlanu.hr

Mladom informatičkom dvojcu ove nije prvi uspješni projekt. Lani su, zajedno s kolegama, okušali u programiranju još jedne platforme koja pomaže školi. Riječ je o Info punktu koji se nalazi na ulazu u školu i koji omogućava prikaz informacija o školi, školskim aktivnostima, rasporedu. Aplikacija je dostupna na internetu pod www.školanadlanu.hr, a može se i skinuti na zaslon mobitela. Razmišlja se i o tome da se uvrsti u Google play trgovinu.

Glasanje za mlade timove i posebnu nagradu

Nakon što je na "Student DIGI Award" pristiglo više od 60 prijava mladih inovatora stručni žiri je izabrao deset finalista koji su osmislili brojne inovacije - od pametnih vitrina, aplikacija za pomoć mladima koji se bore s depresijom, do softvera koji "čita misli".

Početkom ovog tjedna nezavisni stručni žiri donijet će konačnu odluku o inovatora/inovatorima ili timovima inovatora koji će osvojiti titulu najboljih i vrijednu nagradu iz nagradnog fonda od 50.000 kuna. No, do tada na stranicama Jutarnjeg lista možete glasati za svog favorita, a tim koji skupi najviše glasova dobit će posebnu nagradu redakcije Jutarnjeg lista.

Osim mladih gimnazijalaca u finale je ušao i tim iz Pule koji predstavlja μSCOPE - prvi hrvatski 3D printani mikroskop koji je nastao pod mentorstvom docenta Svena Maričića s pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile. Njega čine studenti Ivan Veljović, Dalen Bernaca, Ivana Mohorović i Mieta Bobanović. Tu su i pulski studenti koji studiraju u Zagrebu Aldo Ferlati i Kristijan Lucijetić koji su pod nazivom tima "BCI Potential" osmislili tehnologiju koja bilježi električne impulse mozga i prevodi ih u jezik računala.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter