Ciljevi ove mlade udruge, osim edukacije maslinara, jesu izraditi katastar maslinika na području grada Pule, oformiti bazu podataka o starim autohtonim maslinama te protežirati eko sadnju starih istarskih sorti poput buže, žižolere, rošinjole, biankere
Desetak godina se bave maslinama i imaju oko 150 stabala - obitelj Marinka Budimira
Na prvoj smotri mladog maslinovog ulja, koju je organizirala Agroudruga Maslina iz Pule, ocijenjen je 31 uzorak, a najboljim je ekstradjevičanskim maslinovim uljem proglašeno ono Marinka Budimira iz Pule. Drugoplasirani je Igor Šimec iz Vodnjana, treće mjesto osvojio je Zdenko Kršan iz Pule, dok su četvrti Zdenka i Milan Kolić iz Filipane.
- Na prvoj smotri imali smo čak 31 uzorak ulja maslinara iz Pule i okolice, plus jedan uzorak iz Buja. Dodijeljene su četiri zlatne medalje, 17 srebrnih, tri brončane te četiri nagrade za ekstadjevičanska i tri za djevičanska maslinova ulja, kazuje nam Drago Kliba, predsjednik Udruge. Dodaje da je smotra bila planirana još prije nekoliko mjeseci, ali je zbog epidemije odgođena. Uzorci ulja na kemijsku i organoleptičku analizu u Zavod za javno zdravstvo Istarske županije poslani su još u siječnju i to pod šiframa da bi se osigurala pravednost natjecanja.
Kliba veli da su rezultatima zadovoljni, a posebno ih veseli što je nagradu primio maslinar Budimir čije je ulje pravo "obiteljsko". Naime, u brizi oko maslina, berbi i preradi sudjelovala je cijela obitelj, uključujući i njegovu djecu, tri kćeri i sina koji su svi školske dobi. Ova obitelj bavi se maslinama već desetak godina i imaju oko 150 stabala.
- Poanta ovakvih smotri je da ljudi koji daju svoja ulja na natjecanje, kroz analizu doznaju gdje griješe i u kojim se segmentima moraju popraviti za drugu godinu, a nama da pokaže u kojem smjeru da idemo s predavanjima i edukacijama kako bi naši članovi uklonili uočene nedostatke i ulje bilo što bolje i kvalitetnije, veli nam tajnik Udruge Tomislav Butorac.
Drago Kliba i Tomislav Butorac u sjedištu udruge u zgradi Autobusnog kolodvora
Ciljevi ove mlade udruge, koja je svoj prostor nedavno dobila u zgradi Autobusnog kolodvora u Šijani (Trg 1. istarske brigade 1) jesu, osim edukacije maslinara, izraditi katastar maslinika na području grada Pule, oformiti bazu podataka o starim autohtonim maslinama te protežirati eko sadnju starih istarskih sorti poput buže, žižolere, rošinjole, biankere. Radit će, dodaju, i u smjeru eko proizvodnje i ekološke zaštite, ali i na tome da dobiju ulje s kojima je moguće konkurirati na velikim međunarodnim izložbama. Da bi to mogli maslinari, kao prvi uvjet, moraju imati svoj OPG, više do tisuću maslina te više od 90 bodova na natjecanjima koja se boduju prema europskim standardima.
- Želja nam je da naše ulje bude tako dobro da se proširi po cijeloj Europi, ali i da bude razlog turistima da dođu u Pulu uživati u njemu, navodi tajnik Butorac zahvaljujući se svim donatorima koji su pomogli da se smotra održi, a svi maslinari budu prigodno nagrađeni za svoj trud.
Udruga okuplja 42 maslinara s područja Pule i još 30-ak njih koji su izvan grada, a s ponosom ističu da su među njima i četiri agronoma. Tko im se želi priključiti samo se treba javiti na 097/754-0921, mejl [email protected] ili preko Facebook stranice.
- Pozivamo maslinare bez obzira na to koliko maslina imaju, ali i one koji ih tek žele posaditi ili pomoći u radu udruge da nam se pridruže, navodi Kliba dodajući da udruga svojim članovima sufinancira i nabavke sadnica maslina, organizira predavanja i prezentacije orezivanja, a iduće ih godine očekuje i nova, još veća i bolja smotra ulja Puljštine.