"URBANA OBNOVA PULE"

PROSTORNA BUDUĆNOST PULE: Mora se iskoristiti veliki potencijal bivših vojnih područja

Kad su velike lokacije u pitanju, riječ je o području Muzila, Saccorgiane i Hidrobaze, dok se kao mala lokacija navodi Mornarička bolnica

| Autor: Marcello ROSANDA
(Snimio Danilo Memedović)

(Snimio Danilo Memedović)


U kinu Valli održana je gotovo trosatna javna prezentacija projekta "Urbana obnova Pule", koji se provodi od studenog 2020. s ciljem analize strateških mogućnosti urbane regeneracije u gradu i to kroz obnovu zapuštenih lokacija i iskorištavanjem velikog potencijala koji je sada zaključan u bivšim vojnim područjima Pule.

Više od 20 lokacija

Kad su velike lokacije u pitanju, radi se o području Muzila, Saccorgiane i Hidrobaze, dok se kao mala lokacija navodi Mornarička bolnica. Prezentaciji su nazočile gradske pročelnice Anja Ademi i Lena Radunić, a iz Europske banke za obnovu i razvoj u Pulu je stigla Victoria Zinchuk, direktorica ureda u Hrvatskoj. Bila je tu i Ute Schneider iz konzultantske tvrtke KCAP Architects&Planners te Ivana Katurić iz splitskog Urbanexa. Prisutni i aktivni bili su i predstavnici pulskog Možemo! na čelu s predsjednicom Gradskog vijeća Dušicom Radojčić.

Projekt je financiran bespovratnim sredstvima Europske banke za obnovu i razvoj kroz Create Fund. Izrađivač studija je međunarodni tim stručnjaka iz Urbanexa, KPMG-a i KCAP-a. Osnovni zadatak je da se u EU-u zaustavi urbanizacija novih područja, a ključ za to je razvoj već urbaniziranih prostora koji su dio gradskog tkiva.

Za pulski projekt provedene su detaljne prostorne analize, analize gradskog konteksta, ekonomskih aktivnosti i perspektive. Izdvojeno je više od 20 lokacija i zgrada s potencijalom za urbanu obnovu, od čega su odabrana tri vrlo različita područja - Muzil, Hidrobaza i Mornarička bolnica, za koje se upravo izrađuju razvojni koncepti i studije predizvodljivosti.

Intervjui i radionice

- Proveden je cijeli niz intervjua i radionica s brojnim lokalnim dionicima, u analize su bili uključeni predstavnici javnog, privatnog i civilnog sektora, kažu iz Grada.

Pula je jedan od četiri hrvatska grada u kojima je EBRD prepoznao potencijal ovakve vrste ulaganja, a o tome smo razgovarali s čelnicom te banke u Hrvatskoj Victorijom Zinchuk.

- Pula se tom projektu priključila prije nešto više od godinu dana. Imate puno lokacija koje nisu iskorištene, pogotovo na obali. Ne iskorištavate koliko biste mogli cijeli taj prostor, primjerice pulsku Rivu, prostor bivšeg Arsenala. Cilj ovog projekta je pokazati kako Pula može biti povezanija i ljepša za svoje stanovnike i turiste. Pula je prelijep grad, ali te ljepote nisu dovoljno valorizirane, rekla je Zinchuk.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter