RAZGOVOR S RAVNATELJICOM HRSTIĆ

PRESJEK KORONE U OPĆOJ BOLNICI PULA: Do 60 hospitaliziranih sve može normalno funkcionirati. Od 60 do 100 nastaju problemi s redovnim pogonom, a preko 100 nastaje kolaps. Broj je sada 40

Imamo i puno veći broj pacijenata koji odlaze na respirator u KBC Rijeka, kaže ravnateljica dr. Irena Hrstić

| Autor: Danijela BAŠIĆ- PALKOVIĆ
Opća bolnica Pula (snimio M. MIJOŠEK)

Opća bolnica Pula (snimio M. MIJOŠEK)


Mornarička bolnica u Puli je već duže vrijeme izolirana Covid bolnica. Maksimum koji mogu izdržati je sto kreveta. Bude li ih više, bolnica neće moći vlastitim snagama pokrivati problem.

- To bi značilo da ćemo biti primorani mobilizirati kompletan zdravstveni sustav Istre. Od obiteljskih liječnika do liječnika u privatnim klinikama i nadati se da će i nama stići ispomoć iz neke druge bolnice (trenutačno pulska bolnica kadrovima pomaže varaždinsku, op. a.). Naš maksimum je 55 do 60 zaraženih u bolnici da bi mogli zadržati redovan pogon, a sve iznad sto pacijenata ne možemo sami, pojašnjava dr. Irena Hrstić, ravnateljica OB Pula.

Sve više zaraženih iziskuje reorganizaciju rada na dnevnoj bazi kao i domišljatost u popunjavanju kadrovskih rupa. Sruši li se makar njegov djelić, to u kompleksnom bolničkom sustavu lako dovodi do domino efekta, a posljedice su bolne najviše za pacijente.

- Spremni smo na drugi val jer od početka pratimo kompletnu epidemiološku situaciju. U jesenskom valu smo iz blage brzo došli u srednje tešku epidemiološku situaciju, a o tome svjedoči i stanje naših pacijenata koji su sada na odjelu i svi su u teškom i srednje teškom stanju. Zadnja dva tjedna smo po broju pacijenata između 38 i 42 hospitaliziranih. Imamo i puno veći broj pacijenata koji odlaze na respirator u KBC Rijeka koja je još uvijek primarni respiracijski centar i svojim kapacitetima mogu pokrivati i naše pacijente. Ne dao Bog da se stanje pogorša, jer neće biti jednostavno u Puli formirati respiracijski centar. U toj fazi morat ćemo mobilizirati i specijalizante koji su na obilasku, obiteljske liječnike. Dakle, zdravstveni sustav Istre tada bi skroz bio podređen bolnici. Iskreno se nadam da se to neće dogoditi, kaže Hrstić.

- Sve veći problem je i kadar. Kad je bolnica na odjelu imala 15 hospitaliziranih, to je naš odjel infektologije mogao normalno hendlati. Međutim, kako raste broj zaraženih, tako je broj infektivnih pregleda s 8 i 10 skočio na 40 i 50. Hitna infektivna ambulanta sada pokriva kadar s infektologije, a ležeće Covid pacijente pokrivaju djelatnici s drugih odjela i to primarno anestezija i interna. Pacijenti su u dosta teškom stanju i da su normalni uvjeti, svi bi bili 24 sata na intenzivnoj skrbi. Prije par dana preminuo je pacijent od 56 godina i to u roku od 24 sata otkad je odvezen na respirator u Rijeku. Prije nam se nije baš događalo da mlađe i zdrave osobe od recimo 45, 50, 60 godina umiru, odnosno puno rjeđe se iščekivao smrtni ishod nego sada. Nažalost, sada nas to više ne iznenađuje, kaže Hrstić.

Sve je više i pacijenata iz Istre koji odlaze na respirator. Od ožujka je na respiratoru završilo ukupno 13 pacijenata. U prvom valu njih pet, a od 1. studenog čak osam. Bolnica i dalje provodi sve hitne operacije, no sve ostalo je na čekanju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter