Opća bolnica Pula (snimio D. MEMEDOVIĆ)
Nakon što je Hrvatska udruga bolničkih liječnika upozorila na tešku situaciju u bolnicama zbog sve većeg pristizanja covid-19 pacijenata, ravnateljica pulske bolnice dr. Irena Hrstić najavljuje širenje kapaciteta za liječenje oboljelih od covida-19 za novih 20 postelja. Radi se o jednom krilu zgrade psihijatrije.
- U ovom trenutku slobodna su još četiri kreveta na Covid odjelu, otkrila je Hrstić.
Prema njenim riječima, jučer je u pulskoj bolnici bilo ukupno 40 covid-19 pacijenata, od kojih njih osam u respiracijskom centru, troje na respiratoru, a preostalih pet na terapiji visoko protočnim kisikom na nosnu kanilu. Na istom modalitetu liječenja su još dva pacijenta na odjelu infektologije.
Do sada je na bolničkom liječenju bilo otprilike 20 posto aktivno oboljelih.
Opservacijski prostor jednodnevne kirurgije prenamijenjen je za potrebe intenzivne anesteziološke jedinice, odnosno respiracijskog centra, dok su covid pacijenti smješteni na odjelu infektologije, u odvojenoj zgradi.
Kada je riječ o kadrovima, Hrstić pojašnjava da u kontinuiranom liječenju covid pozitivnih u ovom trenutku sudjeluju specijalisti infektologije te specijalizanti ostalih djelatnosti, i to u dežurstvima hitne infektivne ambulante, odnosno bolničke covid hitne ambulante.
- U respiracijskom centru o bolesnicima skrbe anesteziolozi. On je aktivno formiran, što znači da su u ovoj fazi kontinuirano u službi četiri anesteziologa - po jedan za respiracijski centar, intenzivnu anesteziološku jedinicu, hitne operativne zahvate i za potrebe rodilišta. Internisti su u skrbi hospitaliziranih ne-covid pacijenata i u skrbi internističkih intenzivnih jedinica, koja je u ovom trenutku popunjena 80 posto. Respiracijski je centar također na 80 posto popunjenosti, dok je odjel infektologije na 90 posto svog kapaciteta, objašnjava dr. Hrstić
Kazala je da je klinička slika oboljelih uvijek ista, a radi se o respiratornim tegobama, uz prateću upalu pluća različitog stupnja i opsega zahvaćenosti plućnog tkiva.
- Prema meni dostupnim informacijama, ovaj veći broj oboljelih je posljedica novog soja koji cirkulira puno brže, zatim nepridržavanja općih epidemioloških mjera te nedovoljnog broja cijepljenih pojedinaca u općoj populaciji. Iako, u ovom je trenutku dnevni broj hospitaliziranih manji nego na vrhuncima prethodnih valova. Primjerice, 27. prosinca prošle godine bilo je 80 hospitaliziranih, a 20. travnja ove godine 90, ističe dr. Hrstić.
Na pitanje je li već došlo do smanjenja obima rada u drugim djelatnostima zbog covid pacijenata, Hrstić kaže da do sada to nije slučaj, ali nije garancija da neće ukoliko se ovakav trend novooboljelih kojima je potrebno bolničko liječenje nastavi.