Jutros je u Puli, u tvornici Calucem, svečano porinut brod-robot "Jadranko". Riječ je o inovativnom projektu studenata i stručnjaka Istarskog veleučilišta, posvećenog borbi protiv mikroplastike u morima.
Mali autonomni brod "Jadranko" 1.0, dizajniran je za prikupljanje i analizu mikroplastike, jednog od najvećih ekoloških izazova modernog doba, a jutros je, uz daljinsko navigiranje, uspješno zaplovio pulskim zaljevom.
Povodom svečanog porinuća, potpisan je i ugovor u vrijednosti 50 tisuća eura za nastavak suradnje jednog od sponzora projekta, tvrtke Calucem, a omogućit će to izgradnju Jadranka 2.0 i Jadranka 3.0, također u suradnji sa studentima i profesorima Veleučilišta.
- Slavimo jednu inovaciju ali isto tako danas dokazujemo da je moguća uspješna suradnja akademskog sektora sa gospodarstvom, s našom industrijom. Ova inovacija nije samo inovacija, nije samo projekt, već dokazuje kvalitetu obrazovnog sustava na Istarskom veleučilištu. Studenti koji su na ovom projektu surađivali u izradi broda stječu napredna specifična znanja, vještine koje će im kasnije trebati u njihovom radu, u budućem angažmanu i budućim zaposlenjima. To su studenti Patrik, Luka, Lucija, Domagoj, Emil i Ener koji su sudjelovali u njegovoj izgradnji, a koji mogu biti ponosni na sebe jer su napravili jednu veliku stvar. Ovaj brod nudi rješenje u rješavanju izazova mikroplastike u moru koji je globalni problem, a pokušat ćemo dati svi zajedno svoju doprinos kako bi smanjili utjecaj ljudske ruke na okoliš, rekao je dekan Istarskog veleučilišta dr. Daglas Koraca.
Dr. Vedrana Špada, voditeljica Centra za istraživanje METRIS, istaknula je da je prva faza projekta "Jadranko" trajala 12 mjeseci uz potporu Calucema i Infobipa.
- Naši studenti i profesori zajedno su osmislili taj projekt i izradili ovaj autonomni prototip robotskog plovila koji se simpatično naziva Jadranko. Krenuli smo s našim Jadranskim morem i to je jedan prvi korak prema čišćem moru i zapravo mislim da je to nagrada svima ovim studentima koji žele se baviti s globalnim, sve više rastućim problemom zagađenja mora, poručila je Špada.
Da je raditi na projektu bilo zanimljivo, potvrđuje nam i Patrik Radolović, student druge godine diplomskog studija Veleučilišta te jedan od kreatora "Jadranka". Objasnio nam je da kako brod plovi morem, kroz cirkulaciju vode skuplja mikroplastiku u svoju mrežu. Nakon toga se sama mrežica uzima u laboratorij i pregledava ispod mikroskopa kako bi se uočilo postojanje mikroplastike, i u kojoj količini.
Ispred tvrtke Calucem, PR predstavnica Biljana Martinčić, rekla je da je tvornica po prvi put otvorena za neki događaj, kao i za medije, čime, kako je navela, žele istaknuti transparentnost tvrtke.
- Mi smo zaista ponosni partner ovog projekta i želimo mu još mnogo godina razvoja, da se za njega čuje ne samo u Hrvatskoj već u puno širom smislu znanosti. Calucem je prepoznao projekt na temelju toga što se u biti temelji na tri stupa našeg društveno- odgovornog poslovanja a to su znanost, edukacija, zaštita okoliša i dobrobit naše lokalne zajednice, poručila je Martinčić.