(Danilo MEMEDOVIĆ)
Ovo će bez daljnjeg biti najbolja bolnica u Hrvatskoj, s najboljom aparaturom i najboljim tehničkim i tehnološkim rješenjima. Bit će pravo zadovoljstvo raditi u toj bolnici tako da se ne brinemo kad netko pita gdje je kadar. Kadar će željeti doći ovdje jer će imati uvjete koji su na svjetskom nivou, izjavio je državni tajnik, primarijus Željko Plazonić
Nakon što je Vlada odobrila jamstva, Skupština Istarske županije na izvanrednoj će sjednici u ponedjeljak dati suglasnost Općoj bolnici za zaduženje od 150 milijuna kuna za financiranje dodatnih i završnih radova, odnosno opreme.
Bitno je istaknuti da nije riječ o novim sredstvima koja iskaču od prvotnog financijskog plana, izjavila je ravnateljica bolnice dr. Irena Hrstić nakon jučerašnjeg redovnog sastanka Povjerenstva za praćenje projekta nove bolnice kojim predsjeda državni tajnik, primarijus Željko Plazonić.
Tih 150 milijuna ne znači povećanje investicije u smislu startno planiranog iznosa. Godine 2011. potpisan je sporazum u kojem je procijenjeno da će projekt gradnje i opremanja nemedicinskom opremom koštati 600 milijuna kuna, plus 200 milijuna kuna za medicinsku opremu, što je ukupno 800 milijuna. Godine 2016. napravljena je revizija, a da bismo dobili suglasnost Vlade za korištenje kreditnih sredstava HBOR-a, pristali smo da cijeli projekt košta 600 milijuna, dakle gradnja i opremanje.
S obzirom na protok vremena, tražili smo da nam se vrati onih naših 200 milijuna za opremanje. Znači, riječ je o jednakom iznosu planiranih sredstava. Vrijednost investicije bit će, kako je sad planirano, 750 milijuna kuna, u što spada gradnja i opremanje. Tu mislim i na nemedicinsku opremu, kaže Hrstić.
Kad je riječ o izgradnji i seljenju djelatnosti najavljenih ove jeseni, Hrstić kaže da je završen tehnički pregled objekta 2.
- To znači da smo od grada Pule dobili uporabnu dozvolu, nakon toga objekt trebamo opremiti. Prva za mjesec do mjesec i pol useljava dijaliza zato što ta djelatnost u ovom trenutku radi u najlošijim uvjetima. Kolikogod je komplicirano, ujedno je i najjednostavnije jer možete kao blok preseliti iz stare zgrade u novi objekt. Kad preselimo tu opremu, imamo osnovni preduvjet da nam Ministarstvo zdravstva izda dozvolu za rad. Nakon dijalize, useljavaju se dermatologija i fizikalna medicina da bismo Sveučilištu oslobodili njihove prostore u Mornaričkoj bolnici. Nakon toga useljava cijela ostala dnevna bolnica i dnevna kirurgija. To je ova manja zgrada uz dijagnostiku. Krajem listopada, odnosno početkom studenog, planira se tehnički pregled novog dijela objekta 1. Ovaj dio objekta 1 podrazumijeva, osim ulaza za Hitnu, operacijske sale i centralni operacijski blok, a ovih 7 katova je stacionarni dio bolnice. Kad prođemo taj tehnički pregled, a to očekujemo krajem listopada, odnosno početkom studenog, trebamo opet dobiti dozvolu Ministarstva zdravstva. Kad je dobijemo, možemo seliti sve djelatnosti, prazniti ginekologiju, da bi se počela adaptirati stara zgrada ginekologije. Skraćeno, useljenje u polikliniku očekujem u studenom. Adaptacija ginekologije je planirana u roku od 10 do 12 mjeseci. Nadam se da ćemo do ovog Božića svi biti na jednoj lokaciji, a do idućeg bi cijeli projekt trebao biti gotov, iscrpno je izvijestila Hrstić.