SAMO ŠTO SE NE SRUŠI

PREBACIVANJE LOPTICE IZ RUKE U RUKU Politehnika vraća Gradu ruševnu zgradu, vatrogasci morali ukloniti dimnjake


Nazire se tračak nade da bi ruševna zgrada između Kandlerove i Ulice Riva mogla ostati na svojim nogama i ne povući okolne naseljene zgrade koje se oslanjanju na nju ili su u neposrednoj blizini za sobom. Nakon što smo o tom problemu pisali nedavno u našem listu, stvari su se počele pomjerati s mrtve točke. Naime, zgrada, koja je proglašena kulturnim dobrom, u vlasništvu je Grada, a on ju je 14. rujna 2017. predao pulskoj Politehnici na korištenje. Sada, kada je očito postalo jasno da objekt predstavlja opasnost za okolne stanare, Grad odlučuje vratiti vrući krumpir u svoje ruke. Dario Matika, v. d. ravnatelja Politehnike, kaže nam da je nakon objave članka u Glasu Istre Grad brzo reagirao te ih pozvao na sastanak.

Nedostatak prostora

- Mi smo otvoreno rekli da nismo u mogućnosti obnoviti zgradu te smo zatražili da se vrati u posjed Grada, iz kojeg su nam ubrzo uputili takav prijedlog. Sve je moralo proći formalnu proceduru. Ovih smo dana konačno poslali Gradu da se slažemo s time i sada je pitanje trenutka kada će zgrada opet biti u njihovoj nadležnosti, kaže Matika.

On je taj problem naslijedio od bivšeg ravnatelja Davora Miškovića pa nije siguran zbog čega je Politehnika uopće potpisala ugovor s Gradom o uporabi te trošne zgrade. Možemo samo pretpostaviti, a što priznaje i Matika, da Politehnika ima kronični problem s nedostatkom prostora te je Mišković vjerojatno želio proširiti tu ustanovu i na zgradu u njihovoj neposrednoj blizini.

Za obnovu ove ruševine trebala su pomoći sredstva Ministarstva kulture. Naime, Politehnika se obvezala u ugovoru s Gradom javiti na natječaj za dodjelu sredstava iz programa zaštite i očuvanja graditeljske baštine. Matika, međutim, kaže da to nitko nije učinio. Pretpostavlja da je bio problem skupiti sve dokumente koji su za takav natječaj potrebni, posebno zbog toga jer je riječ o kulturnom dobru pa bi bilo potrebno slijediti i stroge upute konzervatora.

Nedavno nam je gradonačelnik Boris Miletić izjavio da se zgrada, koja se nalazi na nekoliko koraka od Gradske palače, neće srušiti. "S Politehnikom smo dogovorili kako spriječiti propadanje, a Grad će snositi trošak".

Hitna reakcija

No taj dogovor još nije konkretiziran, a sa zgradom hitno treba nešto učiniti jer bi zaista netko mogao stradati. Krov se na jednom dijelu potpuno urušio pa se iz zgrade pruža pogled u nebo. Za našeg zadnjeg posjeta dimnjaci samo što nisu pali u obližnje dvorište, s krova je visio oluk i klatio se kako bi vjetar zapuhao. Nedavno su, doznajemo, stanari pozvali vatrogasce zbog dimnjaka. Procjena je bila da ih treba ukloniti jer doista predstavljaju opasnost. Zato su vatrogasci oprezno, ciglu po ciglu, razmontirali stare dimnjake i uklonili viseći oluk. I Politehnika je učinila koračić te je, kažu nam stanari, uputila dopis jednom od stanara da u roku od 15 dana ukloni smeće koje je gomilao u zgradi i ispred nje, što je ovaj i učinio.

Stanari su, kaže nam odvjetnica Alma Kulenović koja ih u ovom slučaju zastupa, zadovoljni što se nešto očito počinje rješavati. Doduše, tvrde da Grad kao vlasnik još ništa nije poduzeo, ali nadaju se da su i u Palači uvidjeli da je situacija ozbiljna i da treba hitno reagirati. Godinama upozoravaju na opasnost koja im prijeti. Jedna nam je žena, na čiju se kućicu naslanja ovaj zapostavljeni objekt, rekla da ju je u noći probudila buka kada je dio krova pao u prizemlje. Mislila je da će se sve urušiti. Njena bi kućica u trenutku nestala kada bi se takvo što dogodilo. Zato i ne čudi zabrinutost svih koji žive u blizini.( Bojan ŽIŽOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter