TAR "Tekuće zeleno zlato Istre"

Pokrenuta inicijativa za OSNIVANJE PROIZVOĐAČKE ORGANIZACIJE MASLINARA


Istarska županija pokreće inicijativu formiranja proizvođačke organizacije istarskih maslinara sukladno iskustvima koja su ustaljena u državama članicama Europske unije. Uostalom i sama Europska unija potiče, putem zakonske regulative, udruživanje poljoprivrednih proizvođača u cilju zajedničkog plasmana poljoprivrednih proizvoda, u ovom slučaju maslinovog ulja.

Pozvano 50-ak maslinara

Pomoćnik županijskog pročelnika za poljoprivredu Gracijano Prekalj najavio je da će se u petak s početkom u 13 sati u maloj koncertnoj dvorani pazinskog Spomen doma održati sastanak na koji je pozvano pedesetak istarskih maslinara. O toj zanimljivoj inicijativi govorio je na skupu maslinara koji je održan u Taru prigodom 23. Međunarodne manifestacije "Tekuće zeleno zlato Istre", koju pokreće Udruga maslinara Istarske županije Olea i Udruga poljoprivrednika Agro Poreč.

U Pazinu će se održati prvi važan sastanak maslinara, a Prekalj je nazočnima u Taru objasnio da je pokretač Istarska županija, ali da konkretne odluke trebaju donijeti sami proizvođači, odnosno maslinari. Proizvođačka organizacija treba, prema pravilniku, imati najmanje sedam osnivača, a minimalan obujam godišnje proizvodnje ne smije biti manji od pet milijuna kuna.

Osnivanje proizvođačke organizacije podržao je i predsjednik udruge Olea Giankarlo Žužić, koji je istaknuo da izuzetno rodne godine, poput ove zadnje, počinju stvarati poprilične probleme, kako u postupku proizvodnje, tako i u plasmanu proizvoda iako izuzetne, svjetski priznate kvalitete.

Poticanje zadrugarstva

Problemi se gomilaju naročito u fazi branja ploda zbog nedostatka radne snage i slabe pokrivenosti mehanizacijom. Proizvođačka organizacija olakšat će stoga kako branje i preradu, tako i plasman na tržištu s obzirom da tim oblicima zadrugarstva Europska unije nudi niz pogodnosti putem natječaja za dobivanje sredstva iz EU fondova.

Inače na posljednjoj 23. po redu manifestaciji "Tekuće zeleno zlato Istre2 komisija stručnjaka ocijenila je 95 pristiglih uzoraka ulja, a najvišu ocjenu dobilo je ulje obitelji Tercolo iz Nove Vasi (Brčići), dok je drugo i treće mjesto pripalo slovenskoj domačiji Munda iz Portoroža i OPG-u Filip Čeko iz Finide kod Umaga.

- Danas se u Istri sadi više tisuća sadnica maslina godišnje i Istra raspolaže s fondom od gotovo 1,5 milijuna stabala maslina. Brojni su, nekad zapušteni maslinici, koji se ponovo revitaliziraju. Međutim, sve to ne prati domaće rasadničarstvo, tako da se i dan danas najveći dio sadnica maslina uvozi, a tek manji dio tog kolača otpada na naše rasadničare, rekao je Žužić.

Zato je i predavanje stručnjaka porečkog Poljoprivrednog instituta Marina Krapca i Danijele Poljuha bilo usmjereno na predstavljanje nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora i na značaj domaćih sorti u očuvanju bioraznolikosti.(E. VELAN)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter