Osnivači privatnih vrtića na području grada, njih ukupno 22, koji zajedno s gradskim vrtićima čine Plan mreže predškolskog odgoja Grada Pule, nisu posve zadovoljni subvencijama koje primaju od Grada. Naime, Udruga privatnih vrtića Istarske županije poslala nam je reagiranje na članak o tome kako Grad Pula subvencionira gradske i privatne vrtiće, ali ne i obrte u kojima su zaposlene dadilje želeći, kako se navodi u njemu, istaknuti nekoliko neistina. S nama je o ovom problemu razgovarala njihova predstavnica - predsjednica Udruge Sabina Vidos Vitasović.
Limitirali su ih
- Ravnatelji privatnih vrtića ne protive se otvaranju raznih dodatnih ponuda za roditelje našeg grada, ali suglasni su da u javnost treba iznositi konkretne i istinite činjenice, veli Vidos Vitasović, pojašnjavajući da se u članku navodi da je cijena za dadiljanje od 2.400 do 2.500 kuna mjesečno dvjestotinjak kuna skuplja od ekonomske cijene ostalih vrtića.
- To nije točno jer ekonomska cijena privatnih vrtića trenutno iznosi 1.640 kuna mjesečno (690 kuna roditeljskog udjela i 950 kuna subvencije Grada Pule) pa je razlika ustvari 860 kuna mjesečno, kaže Vidos Vitasović, naglašavajući da je pritom važno napomenuti da privatni vrtići, za razliku od obrta za čuvanje djece, nisu u mogućnosti sami formirati cijenu roditeljskog udjela, nego je ona fiksna za sve vrtiće grada Pule (i gradske i privatne) te za roditelje iznosi 690 kuna.
Naime, kako pojašnjava, osnivači privatnih vrtića nisu u mogućnosti sami formirati svoju ekonomsku cijenu kako je to uobičajeno u svim gradovima Hrvatske, ali da jesu, ona bi doista iznosila više od 2.000 kuna. Cijena je, odlukom Grada, limitirana na 1.640 kuna i osnivači privatnih vrtića je dugi niz godinama žele promijeniti, pojašnjava Vidos Vitasović.
Iako se Grad Pula godinama ističe kao dobar primjer izjednačavanja gradskih i privatnih vrtića, u stvarnosti to nije tako. Izjednačena je samo cijena roditeljskog udjela u cijeni boravka djeteta u vrtiću, dok je cijena privatnih i gradskih vrtića različita. U gradskom vrtiću cijena boravka djeteta je, prema zadnjim podacima, bila 2.390 kuna, dok u privatnom, što opet određuje Grad, iznosi 1.640 kuna. Tijekom godina zajedničkih upisa, koji diktiraju i iste cijene za roditelje, udio Grada u subvencioniranju se povećao pa je, prema zadnjim podacima, on za gradske vrtiće iznosio 1.700, a za privatne je ostao na 950 kuna.
- Udruga privatnih vrtića Istarske županije već godinama odlazi na dogovore s Gradom zbog povećanja subvencije za naših 711 djece. Suradnja je napokon došla na kvalitetniju razinu, iako kad je riječ o našoj ekonomskoj cijeni, nismo i ne možemo biti zadovoljni. Ništa od toga se ne lomi na djeci i ona nisu niti u jednom trenutku zakinuta, ali naši odgojitelji imaju manje plaće nego odgojitelji u gradskim vrtićima, što smatramo diskriminacijom našeg kadra, veli nam Vidos Vitasović. Na pitanje koliko iznosi ta razlika na plaćama, odgovara da je to oko tisuću kuna.
Podliježu zakonima
Ponavljajući da vlasnici privatnih vrtića nemaju ništa protiv obrta, predsjednica Udruge navodi da se oni ipak razlikuju od vrtića.
- Istina je da u njima rade odgajateljice, ali to je možda i jedina sličnost. Vrtići su javne ustanove pa time podliježu masi zakona, pravila i pravilnika, koji naravno zahtijevaju dodatne troškove. Sve to se ne odnosi na obrte koji nemaju takve troškove niti podliježu tolikoj količini pravila i zakona kao vrtići, pa i u tome nemaju još dodatnih troškova koje vrtići imaju. Svaki vrtić odnosno ustanova, neovisno je li joj osnivač lokalna samouprava ili fizička osoba, mora imati verificirani program rada od Ministarstva znanosti i obrazovanja, voditi pedagošku dokumentaciju, imati godišnje planove rada, godišnja izvješća o radu, podliježe HACCP-u, zaštiti na radu, zaštiti osobnih podataka, kontroli Zavoda za javno zdravstvo…, nabraja Vidos Vitasović.
Na činjenicu da su obrti za čuvanje djece ne ravnaju po pedagoškoj godini, već prihvaćaju djecu tijekom cijele godine, do popunjenja maksimalnog broja, iz Udruge privatnih vrtića navode da su oni jedinstvenim upisima Grada Pule zapravo izgubili pravo upisa djece tijekom cijele godine. Upisi su mogući jednom godišnje, kad se raspisuje javni poziv za jedinstvene upise u dječje vrtiće, odnosno u mjesecu svibnju.
Na pitanje zašto ne financiraju djecu koja iz raznoraznih razloga pohađaju obrte za čuvanje djece, iz Grada odgovaraju "da obrti registrirani za čuvanje djece nisu dostavili Gradu Puli zahtjev za suradnjom prije raspisivanja jedinstvenih upisa u dječje vrtiće za pedagošku godinu 2018./2019., što je osnova i prvi korak za razmatranje suradnje".
Malo gospodarstvo
- Ne može se u potpunosti preslikati financiranje programa u ustanovama predškolskog odgoja i u obrtima za čuvanje djece. Eventualno sufinanciranje obrta moći će se razmatrati nakon ove pedagoške godine, a na temelju analize stvarnih potreba roditelja, ekonomske cijene programa u obrtima, učešća roditelja u toj cijeni, utvrđenog načina kontrole sufinanciranja, ali i prema proračunskim mogućnostima, navode iz Grada.
Dodaju da podržavaju svaku inicijativu kojom se doprinosi povećanje kvalitete života u Puli i koja se uklapa u postojeći sustav i svojim programom obogaćuje mogućnost izbora roditelja. Napominju da se vlasnice obrta mogu javiti na natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava kojima se potiče razvoj malog gospodarstva u Puli kroz dodjelu milijun kuna potpora pod nazivom "Potpore Pula".
No, vlasnice obrta ovakav odgovor ne umiruje te tvrde da subvencioniranje nisu mogle tražiti prije lanjskih upisa jer tada nisu bile ni osnovane! No, čim su obrti počeli raditi, ponudile su suradnju Gradu, tražile sufinanciranje osobno i putem Udruge dadilja Istarske županije, ali i tražile da ih se uvrsti u proračun za iduću, odnosnu sada već aktualnu godinu, vele nam vlasnice triju obrta te sve potkrepljuju poslanim dopisima i onima upućenim kroz gradsku pisarnicu. Tako se vlasnica obrta "Kornjačice" Ana Peruško Gradu obratila u kolovozu, a ponovo je subvencioniranje traženo putem Udruge dadilja u listopadu prošle godine, da bi "odbijenicu" dobili mjesec dana kasnije, dok je vlasnica obrta "Šumska vila" Tamara Krnač svoj zahtjev u pisarnicu dostavila u srpnju lanjske godine, no odgovor nikada nije dobila. Navedimo da su svoje zahtjeve da im se djeca sufinanciraju Gradu dostavili i roditelji kojima djeca pohađaju ove obrte. (Borka PETROVIĆ)