PULA

OBILJEŽEN DAN RUŽIČASTIH MAJICA Nekoliko stotina učenika trčalo protiv vršnjačkog nasilja

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ


Na godišnjoj razini policija evidentira 30-ak kaznenih djela vršnjačkog nasilja. Najčešće se radi o tjelesnim ozljedama, iznudi, prijetnji, ali i drugim oblicima ponašanja

 

Nekoliko stotina pulskih petaša, odjeveni u ružičaste majice, na kojima su umjesto startnih brojeva bile napisane poruke protiv nasilja, otrčali su danas rutu užim središtem grada, obilježivši Dan ružičastih majica. Poruku koju su time poslali bila je jasna: stop bilo kakvom obliku nasilja među vršnjacima. Učenici su se okupili u 11,30 na Forumu gdje su prvo svojim tijelima formirali oblik dlana, nakon čega je dronom snimljena milenijska fotografija. Potom su, zajedno s policajcima PU istarske, točno u podne startali s Foruma i trčali Flaciusovom, Rivom sve do ACI marine, da bi se potom Flaciusovom vratili na Forum.

Poruke protiv nasilja učenici su izradili su u školi zajedno sa svojim profesorima koji su im održali i prigodna predavanja o problematici vršnjačkog nasilja. Osim toga, svaka je škola napravila i nekoliko poruka koje su bile dio scenografije na Forumu, gdje je se izveden i prigodan glazbeni program.

Učenike su pozdravili pulski gradonačelnik Boris Miletić, načelnik PU istarske Božo Kirin i dječji gradonačelnik Adrian Beletić.

- Doista mi je drago što ćemo i ove godine iz Grada poslati jednu snažnu poruku, ne nasilju. Drago mi je što su u to uključena naša djeca, osnovne škole, jer je upravo taj problem u društvu izražen. Ove poruke najbolje govore što djeca misle, a misle da nasilju nije mjesto u školi. Njime se ne rješavaju problemi, nasilje kreira nove probleme. Uloga je javnih služni i policije, ali i gradskih službi jest da ukazuju na probleme, da motivira mlade da razmišljaju svojom glavom i kažu 'ne' nasilju u školama, rekao je Miletić.

Kirin je podsjetio da PU istarske i Vijeće za prevenciju kriminaliteta Grada Pule petu godinu zaredom organiziraju ovu utrku u povodu Dana ružičastih majica.

- To je dan kad govorimo o problemu nasilja među mladima, njegovom značaju i ulozi zajednice u borbi protiv nasilja. Na godišnjoj razini evidentiramo 30-ak takvih djela koja su u zadnjih pet godina u padu. Najčešće se radi o kaznenim djelima tjelesnih ozljeda, iznuda, prijetnji, ali i drugih oblika ponašanja koja možda po svom načinu izvršenja i strukturi ne bi išla u red kaznenih djela i prekršaja, ali svakako utječu na mladu osobu da se osjeća kao žrtva. To može biti vrijeđanje i drugi oblici koji stvaraju nelagodu kod žrtve. PU istarska, osim što represivno djeluje prema takvim djelima, poduzima niz preventivnih aktivnosti zajedno sa školama i Centrom za socijalnu skrb. Učenicima i njihovim roditeljima ukazujemo na neprihvatljivo ponašanje jer djeca nekad nisu svjesna da svojim ponašanjem utječu na nekoga, na način da ga vrijeđaju i da je to neprihvatljivo. Nakon takve edukacije i radionica, oni dobivaju informaciju i tad mijenjaju svoje mišljenje. Vrlo dobro znaju da neka objava na društvenoj mreži može nekog itekako povrijediti, kaže Kirin.

Među današnjim trkačima bile su i Katarina Terlević, Ana Burić i Petra Balde, učenice Talijanske osnovne škole "Giuseppina Martinuzzi". One su poručile da nasilju nije mjesto ni u školi, ni bilo gdje drugdje.

- Ne smije se govoriti ružno i zezati nekoga na ružan način, kaže Petra. Ana kaže da se učenici u školu slaži te poručuje da se ne bi smjelo nikog vrijeđati.

- Neki put se učenici guraju u školi i to nije dobro. Ali, ne vrijeđaju se, u našoj školi to se rijetko događa. Nekad netko nekog udari, ali se onda mora ispričati, Nasilje je loše, poručila je Katarina.

Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio prije gotovo 13 godina u jednoj školi u Kanadi, gdje je jedan učenik, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, došao u školu odjeven u ružičastu majicu. Zbog toga je bio izvrgnut verbalnom i fizičkom vršnjačkom nasilju, nakon čega su, u znak solidarnosti i podrške, drugi učenici došli u školu odjeveni u ružičaste majice. Ona je postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja, a obljetnica međunarodno prepoznatljiva.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter