Bankomati se uklanjaju prema odluci nadležnog Konzervatorskog odjela s obzirom da je riječ o lokacijama unutar zaštićene povijesne cjeline, gdje se svaki zahvat u prostoru provodi uz izričito sudjelovanje i suglasnost toga tijela
Ovaj golemi omotani bankomat izvučen je iz prozora u Kandlerovoj broj 6 po nalogu konzervatora… (Snimio Duško Marušić Čiči)
I na bankomatima se iščitava kriza. Po Puli je sve manje i onih bankarskih koji su nam svakodnevno potrebni, ali i onih drugih, kričavih, novijeg datuma, koje postavljaju razne bjelosvjetske novčarske tvrtke. Ti, nazovimo ih, sezonski bankomati do jučer su nicali na sve moguće strane, od zaštićene starogradske jezgre pa sve do plaža i šetnica izvan grada.
Gdje god ima ijednog turista, eto njih. Ali najbolnije je bilo gledati kako te goleme naprave uguravaju u portune pa i prozorska okna u prizemljima starog grada, narušavajući ionako načetu graditeljsku baštinu. Sada ti sezonski bankomati spavaju zimski san, mnogi omotani kao palme na pulskoj rivi, ali kako nam je svima korona pomrsila račune, možda ta "zima" ove godine potraje puno duže.
Zato ne čudi komentar jednog Puljanina koji je nedavno uklanjanje jednog takvog bankomata iz prozora stare kamene kuće u Kandlerovoj ulici, konkretno na broju 6, protumačio kao očitu poruku: "Neće biti turista, financijeri to najbolje znaju. Čim oni odnose svoje bankomate, nema nama sezone ove godine!"
Da ne misle svi tako, pokazuje i novi i to samostojeći bankomat koji se ustobočio u Kandlerovoj ulici, zasad još s natpisom "u bankomatu nema novca". Postavljen je uz ugostiteljsku terasu, nedugo nakon "oslobađanja" susjedne kuće na broju 6, a malo dalje niz ulicu žuti se čitav niz sličnih naprava, k'o šaka u oko usred kamenog starog grada.
I nas je zanimalo kome ili čemu zahvaliti odlazak barem tog jednog keš-aparata iz starogradske jezgre. Prvo smo upitali nadležne u gradskoj upravi jesu li oni naložili uklanjanje ili je, možda, "proradila" gradska odluka o uvođenju poreza na bankomate pa se nekome više nije isplatio. Grad je, naime, lani usvojio odluku o naplati poreza na bankomate, bez obzira jesu li ugrađeni u privatnom objektu, ali na konto javne površine s koje se ostvaruje ta usluga. Zanimalo nas je i kakvi su inače učinci ove gradske odluke, i novčani učinci, za gradski proračun, ali i estetski i kulturni, za izgled i očuvanje starog grada.
- Bankomati se uklanjaju prema odluci nadležnog Konzervatorskog odjela s obzirom da je riječ o lokacijama unutar zaštićene povijesne cjeline, gdje se svaki zahvat u prostoru provodi uz izričito sudjelovanje i suglasnost toga tijela. Što se tiče rezultata primjene nove gradske odluke o lokalnim porezima, kojom je uveden i porez na bankomate, ta je odluka u primjeni tek kratko vrijeme, točnije od početka ove godine, pa iz tog razloga ne možemo govoriti o konkretnim učincima niti na proračun niti na izgled grada, iako su te izmjene uvedene upravo radi toga. Treba istaknuti da se odluka odnosi i primjenjuje na novopostavljene bankomate. Komunalni redari su obišli teren te evidentirali sve postavljene uređaje pa ćemo na temelju toga poslati obavijesti vlasnicima o potrebi postupanja sukladno važećim odlukama, poručuju iz gradske uprave.
Ne obećava previše podatak da se odluka o porezu na bankomate odnosi samo na novopostavljene, dakle one osvanule u ovoj, već drugoj korona-godini. Dakle, nema se šta tu naplatiti ili ukloniti, jer vrijeme je opće hibernacije, pa neće biti "ni učinka na proračun niti na izgled grada, iako su te izmjene uvedene upravo radi toga", kako rekoše u gradskoj upravi.
U Konzervatorskom odjelu u Puli kažu da su u posljednjih pet godina na području uže povijesne jezgre grada prihvatili zahtjeve za postavljanje samo dva bankomata, od kojih je jedan bio bankomat banke, a ne novčarske tvrtke, a drugi se na prihvatljiv način uklopio u obnovljenu stolariju poslovne zgrade. Svi ostali bankomati postavljeni su nezakonito!, ističu konzervatori.