U apstinenciji si slobodniji, smireniji, fizički zdraviji, poboljšana je komunikacija među članovima obitelji, lakše se rješavaju svakodnevne životne prepreke. Budite slobodni i neovisni!, poručili su članovi pulskog Kluba liječenih alkoholičara "Stvaranje"
Klub liječenih alkoholicara "Stvaranje"
U apstinenciji si slobodniji, smireniji, fizički zdraviji, poboljšana je komunikacija među članovima obitelji, lakše se rješavaju svakodnevne životne prepreke. Budite slobodni i neovisni!, poručili su članovi pulskog Kluba liječenih alkoholičara "Stvaranje" u povodu Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma. Tog se dana, 1. travnja, svake godine druže, a najuspješniji apstinenti dobiju priznanja. Podršku im uvijek daju i članovi obitelji.
Najstariji član ima 71 godinu i apstinira 14 godina, a najmlađi 33 godine i apstinenciju od godinu dana. Ostali članovi imaju staž apstinencije od tri do šest godina.
Grupa liječenih alkoholičara je od 1980. pa do 2017. godine djelovala pri Psihijatrijskom odjelu pulske bolnice, da bi na preporuku struke 2017. izašli iz bolničkog kruga i formirali se kao samostalna udruga. Trenutno imaju 25 članova, a sastaju se u Mutilskoj 44, u sjedištu Mjesnog odbora Gregovica, utorkom i četvrtkom od 17 do 18.30 sati. Rade u dvije grupe, odvojeno, a tijekom godine imaju i zajedničke aktivnosti.
- Ovakvo liječenje alkoholizma kao bolesti ovisnosti daje najbolje rezultate. Većina alkoholičara ne može se izliječiti i oporaviti bez potpore kluba, jer da mogu, klubovi ne bi ni postojali. Nažalost, naše društvo tolerira pijenje alkohola, u smislu očekivanja da pojedinac ne pretjeruje i da se društveno prihvatljivo ponaša. Tradicijski je alkohol uvijek prisutan kod većine događanja i neobično je ako netko ne pije. Tijekom dužeg perioda prekomjernog konzumiranja alkohola dolazi do kemijskih procesa u našem mozgu i "izgori" kočnica samokontrole. Tada se razvija ovisnost o alkoholu sa svim svojim komplikacijama i bolestima, kaže Snježana Černe, jedna od voditeljica Kluba, viša medicinska sestra koja radi u Dnevnoj bolnici za alkoholizam i druge ovisnosti pri Odjelu psihijatrije.
Drugu grupu vodi Ana-Marija Ivković, diplomirana socijalna radnica, praktičar psihoterapeutskog pravca transakcijske analize, zaposlenica Centra za socijalnu skrb u Puli iza koje je dugo iskustvo rada s ovisnicima u terapijskim zajednicama. Partneri kluba su Opća bolnica i Crveni križ Pula.
- Alkoholizam razara čitavu obitelj, a naročito je poguban za odgoj djece. Ovisnost se liječi apstinencijom, radom u grupi koja je podrška i stručnim vodstvom edukatora. Temeljni cilj svakog kluba je prenijeti poruku da je život moguć bez alkohola. Preporuča se duže vrijeme dolaženja u klub i prihvaćanje novog načina života. Alkoholizam je dugotrajna recidivirajuća bolest i kada se dogodi da netko ponovno počne piti, važno je stati i opet uspostaviti apstinenciju. Veoma je bitna podrška obitelji i grupe, ističu voditeljice kluba.
U Hrvatskoj ima 300.000 alkoholičara, a svega 8.000 se liječi. Alkoholizam je na trećem mjestu u svijetu po smrtnosti nakon kardiovaskularnih i zloćudnih bolesti. Kombinacija alkohola s drugim psihoaktivnim tvarima uzrok je komplikacija i smrtnog ishoda kod mlađih osoba.