SIGURNA KUĆA ISTRA

JADRANKA ČERNJUL: Kad sam vidjela odluku o smanjenju sredstava, skoro sam pala u nesvijest

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Jadranka Černjul (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Jadranka Černjul (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


"Sve ovo nas je šokiralo i zaboljelo, ne znam što bih drugo rekla. Dobili smo tu odluku prije blagdana, bez ikakvog obrazloženja; stigla nam je na mail i kad sam vidjela da su nam umanjili 40 tisuća kuna, skoro sam pala u nesvijest. Odmah sam zvala Grad,

odnosno Odjel za društvene djelatnosti pod koji mi pripadamo, da barem čujem neko obrazloženje zašto i čemu, međutim, nitko mi se nije javljao", izjavila je Jadranka Černjul, koordinatorica Sigurne kuće Istra, nakon što su gradskom odlukom toj ustanovi, koja štiti žene žrtve obiteljskog nasilja i njihovu djecu, smanjena sredstva Grada za čak 20 posto, odnosno za 40 tisuća kuna.

Sigurna kuća Istra pokriva cijelu županiju i financiraju je i ostale jedinice lokalne samouprave, ali kao najveći, Grad Pula je najvažniji financijer. Smanjenje sredstava dodatno dolazi do izražaja u godini velike inflacije, kada sve cijene rastu.

"Nikad se nisam obraćala javnosti na taj način, nikad nije bilo ni potrebe, ali da me barem netko nazvao i rekao 'slušajte, teška nam je financijska situacija, nemamo novca, vidjet ćemo na neki drugi način, možda rebalansom proračuna ili ćemo vam platiti neki račun', nego ovako smo se osjećali baš povrijeđeni", kaže Černjul.

Grad Pula je novom odlukom, koju koordinatorica Černjul smatra neobjašnjivom, sada stavio Sigurnu kuću Istra u isti koš s drugim udrugama.

"Mi smo uvijek išli u direktno financiranje, novac se za nas odvajao jer se zna da radimo sa ženama i djecom koji svakodnevno imaju

potrebe, a imamo i šest zaposlenih osoba koje o njima brinu. Ove godine nas Grad Pula ne financira izravno, nego se moramo javljati na natječaj kao sve ostale udruge. A to znači upravo ovo: svibanj je na vratima, uskoro će pola godine, a mi nismo ni potpisali ugovor, a kamoli dobili lipu na račun. To je ono što smatramo nedopustivim i htjeli smo da se to zna", izjavila je Černjul, objasnivši da su poslali dopis medijima, ali i obavijestili gradonačelnika i pročelnicu za društvenu djelatnosti.

Sigurnu kuću Istra Grad Pula je sufinancirao od početka njihova rada, zadnjih 12 godina, sa po 240 tisuća kuna.

"Mi nismo udruga rekreativaca ili udruga koja se bavi filatelijom. Neću podcjenjivati nikoga, jer svima trebaju sredstva, ali ovo je ipak egzistencija u pitanju, jer neće se ništa spektakularno desiti ako se tim udrugama smanji, ali udruzi invalida ili socijali!? Ne znam što bih rekla", dodaje Černjul.

Pojasnila je da se Sigurna kuća Istra financira djelomično preko Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a djelomično preko Istarske županije i Grada Pule te natječaja ostalih gradova i općina Istarske županije, a sve to prema težini njihovih proračuna.

"Normalno je da od onih siromašnijih općina ne možemo tražiti neke iznose, ali od jačih gradova da. To je inače jako puno posla;

moramo se javljati na natječaje, pisati izvješća i puno puta se angažiramo, možda i nauštrb nekih drugih stvari. Mi se ne bunimo i dosad smo sve to radili, ali nitko nam nije smanjio iznos bez obzira na krizu ili neki drugi razlog, osim Grada Pule. Oni su nas skinuli s direktnog financiranja", rekla je Černjul.

Iznos koji je Sigurnoj kući Istra potreban za normalno funkcioniranje kreće se oko milijun kuna na godišnjoj razini.

"Prije ulaska u EU Hrvatska je trebala ispuniti neke zahtjeve, a među tim zahtjevima bilo je i zbrinjavanje žena i djece žrtava, znači otvaranje skloništa i savjetovališta. Jadranka Kosor je tada bila

ministrica i ona nas je pozvala i rekla: "Vi, autonomna skloništa, napravite si neki budžet koliko bi vam trebalo novaca". Mi smo ostali jako ugodno iznenađeni jer smo radili bez novca, iako smo smještali žene. Mi smo napravili budžet od otprilike milijun kuna jer imamo dva skloništa, dva savjetovališta i šest zaposlenih. Jadranka Kosor je tada rekla da je zamislila da bi nas s 30 posto financiralo ministarstvo, 30 posto Grad Pula i 30 posto Istarska

županija, po 300 tisuća kuna, a ostatak od 100 tisuća kuna da se financiramo iz vlastitih izvora. Nama je to bilo nemoguće, pa smo taj ostatak pokušali namaknuti od ostalih općina i gradova. Budući da nam Ministarstvo i država nisu dali nikakav prostor ni dodatne novce, nama su na području Istre dodijeljeni prostori za skloništa, a

Istarska županija je te, tada vrlo derutne, prostore financirala i to sa sadašnjih oko 300 tisuća kuna. Tada smo rekli da nije fer da Grad Pula u potpunosti financira tih 30 posto, jer nisu u pitanju samo žene žrtve samo iz Pule, nego iz cijele Istre. Takav je bio dogovor, pa se i iznos smanjivao", navela je Černjul i dodala da

Ministarstvo podržava Sigurnu kuću Istra s 250 tisuća kuna, Pula s 240 tisuća i Županija sa 170 tisuća.

Za financijska sredstva gradova i općina u Istri moraju se javljati na natječaje što, po riječima Jadranke Černjul, nisu sredstva na koja sa sigurnošću mogu računati.

"Mi smo se dokazali svojim radom, mi smo jedini kao takvi u

Istri i opravdali smo svoj rad i svoje postojanje i nije bilo problema. Nas je strah, imamo centralno grijanje na plin. Ne znam koliko će nam doći računi za sklonište, možda par tisuća kuna. Nama je godišnje potrebno oko 900 tisuća kuna za plaće, hladni pogon i savjetovališta, skloništa, hranu, režije. Istra je dislocirana. Ako je nekoj ženi potreban prijevoz, mi idemo svojim vozilom po nju. Većina ljudi i nema viziju kako to izgleda. Nama trebaju ti novci za koje se mi godinama zalažemo", govori Černjul i dodaje da su zbog novca bili i kod premijera Plenkovića da bi autonomne ženske kuće i s financijske strane bile sigurne, iako ih mnoge županije ni nemaju.

"Imamo jako puno poziva žena iz drugih krajeva Hrvatske koje traže smještaj kod nas", navodi Černjul i ponavlja da su u Sigurnoj kući Istra svi ostali iznenađeni zbog tih 40 tisuća kuna manje.

"Mi do dana današnjeg nismo potpisali ugovor s Gradom Pulom i nemamo ni lipe uplate na računu. Ostali su nam uplatili, i

Županija i neki gradovi. Nama samo za hranu, lijekove i higijenu ode po dvije tisuće kuna tjedno, najmanje! A gdje su plaće, režije, gorivo i sve ostale stvari? Sve je poskupjelo, ali nama su neki gradovi već rekli da se za iduću godinu javimo prije stvaranja proračuna, da pošaljemo zahtjev za povećanjem sredstava. Sami su nam rekli, nismo čak niti pitali, nego su nas uputili", navodi Černjul.

Na upit očekuje li povrat novca Grada Pule i na koji način, Černjul je odgovorila da ju je gradonačelnik nazvao, rekao da će se na Vijeću ispričati svim udrugama i da se bi rebalansom proračuna trebala ta sredstva vratiti, odnosno osigurati.

"Nakon ovoga ne želim vjerovati da bi se mogao dogoditi neki revanšizam i vjerojatno do toga neće doći, nadam se. To su sredstva iz proračuna koja su već dodijeljena, ne može se sad nekome uzeti da bi se nama dalo, nije to način. Mi ćemo se svejedno i dalje truditi da našim ženama i našoj djeci ne fali ništa. Budući da smo i do sada bile štedljive i gledale svaku kunu, tako ćemo i dalje raditi. Ono što nam je žao, a što smo zbog korone odrađivale online su radionice s učenicima srednjih škola, rad na prevenciji i prezentaciji filma, ali onda ćemo vidjeti hoćemo li sjesti u vozilo i ići fizički u škole ili ćemo zbog troškova morati nastaviti online", zaključila je Černjul.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter