Komunalni redari se nerijetko susreću s problemom nemogućnosti identifikacije osobe koja obavlja takvu vrstu prodaje, a komunalni redar nema ovlasti prisilno zadržavati osobu
Komunalni redar u "akciji" u Flanatičkoj ulici (Snimio Duško Marušić Čiči)
Pula očito ima problem s nelegalnom trgovinom u centru grada. Potvrdili su nam to i iz policije i iz komunalnog redarstva, ali ispada da su u rješavanju tog problema nemoćni. Primjer takve trgovine su prodavači ili prodavačice koji stoje na određenim mjestima, primjerice u Flanatičkoj ulici, i nude proizvode, najčešće odjeću, a da za tu djelatnost nemaju nikakvo odobrenje ni dozvolu. Ne plaćaju prostor, odnosno punkt za trgovanje, niti ikakva druga davanja.
U posljednjih nekoliko dana, na primjer, u više navrata u centru grada moglo se susresti uličnu prodavačicu koja nelegalno prodaje odjeću. Trgovci koji uredno plaćaju najam i druga davanja nisu zadovoljni ovakvom konkurencijom.
- I ja ću tako kao ona. Bez prostora, mamiti ljude, s cipelama i torbama na ramenu prodavati sve iz svog dućana. Kada stavim samo tablu ispred trgovine, meni odmah dođu komunalni redari i napišu kaznu, kazala nam je trgovkinja koja ima butik pored mjesta gdje smo susreli nelegalnu prodavačicu.
Državni inspektorat na području Pule ima nekoliko tržnih inspektora koji obilaze teren, ali oni napominju da je to posao komunalnih redara.
- Komunalni redari se nerijetko susreću s problemom nemogućnosti identifikacije osobe koja obavlja takvu vrstu prodaje ili se takav prodavač, čim zapazi redara, udalji s mjesta događaja, a komunalni redar nema ovlasti prisilno zadržavati osobu, kazali su nam iz Grada Pule, pod čijom ingerencijom su komunalni redari.
Ilegalne prodavače odjeće može se susresti svaki dan. Kad ih je naša ekipa željela snimiti, postali su neugodni. Stalno su tu, ima ih na nekoliko mjesta u gradu i vlastima su očito neuhvatljivi.
Legalni prodavači s kućicama i vanjskim prostorom na pulskoj tržnici plaćaju mjesečni najam od 3.400 kuna. S davanjima za struju i ostale komunalije cijena dostigne visokih 4.400 kuna.
- Oni vuku ljude za rukave, znaju biti neugodni, trče oko prolaznika i nude im svoje proizvode. Cijene koje daju su minimalne jer nemaju nikakve troškove, govori nam trgovkinja koja ima štand i kućicu na tržnici.
- Ima ih tri koji "operiraju" svaki dan. Jedna je kod slastičarnice Charlie, druga je na tržnici pored kafića Istranka a treća kod javnog WC-a, također na tržnici, govori nam naša sugovornica.
Ako želite biti uzoran građanin i prijaviti tako nešto, vjerojatno ćete odustati. Naime, izgubit ćete se u moru naputaka koji se mogu pronaći na internetskim stranicama.
- Komunalni redari Grada Pule tijekom cijele godine sustavno i planski vrše ophodnje po gradu, izlaze na teren po prijavi stranaka, te poduzimaju aktivnosti sukladno svojim ovlastima, a sve kako bi utjecali na poboljšanje stanja na terenu na području grada Pule. Slijedom navedenog, komunalno redarstvo samostalno, ali i u suradnji s policijom, nadzire i ilegalnu prodaju na javnim površinama. Dolaskom ljepšeg vremena, broj takvih prodavača se povećava pa i aktivnosti komunalnih redara u tom smislu, kazali su iz Grada Pule, ali u praksi to očito ne funkcionira.
Procedura je takva da komunalni redari, ukoliko uspiju utvrditi identitet osobe, šalju zapisnik s podacima i utvrđenim činjenicama na daljnje postupanje Državnom inspektoratu, a istovremeno vode postupak zbog zauzimanja javne površine bez odobrenja. I policija u okviru svojih nadležnosti vrši nadzor nad ilegalnim prodavačima. Za taj prekršaj propisuje se novčana kazna pravnoj osobi u iznosu od 10.000 kuna te odgovornoj osobi u pravnoj osobi u iznosu od 2.000 kuna, fizičkoj osobi obrtniku i osobi koja obavlja drugu samostalnu djelatnost u iznosu od 5.000 kuna te fizičkoj osobi u iznosu od 1.000 kuna, stoji u priopćenju kojeg smo dobili iz Grada Pule.
Suzana Sokač iz Policijske uprave Istarske kaže da policija ove godine nije zaprimila dojave građana o osobama koje prodaju odjevne predmete na ulicama u centru Pule, no policijski službenici su kroz redovna postupanja zatekli dvije osobe kako nude na prodaju odjeću. Pritom je utvrđeno da osobe nisu registrirane za obavljanje djelatnosti prodaje, odnosno da su počinile prekršaj iz Zakona o trgovini, radi čega je policija obavijestila Državni inspektorat, koji je preuzeo daljnje postupanje.
Nadalje dodaje da će u cilju suzbijanja problematike nezakonite prodaje odjevnih i drugih predmeta, policija u narednom razdoblju, u suradnji s komunalnim redarstvom Grada Pule, provesti ciljane aktivnosti na ulicama u centru grada.
Tržnica Pula: Nastojimo to spriječiti
Iz Tržnice Pula ističu da prodavače robe, koji se zaustavljaju na lokacijama oko i na Trgu 1. svibnja, nastoje spriječiti u aktivnostima prodaje koje nisu sukladne zakonu.
"O navedenim aktivnostima su informirana sva nadležna tijela te se situacija prati i zakonski raspoloživim načinom nastoji spriječiti.
Tržnica d.o.o. je posebno angažirala ovlaštene zaštitare kako bi ih udaljila i spriječila u nelegalnim radnjama s prostora u nadležnosti Tržnice d.o.o. dio Trga 1.svibnja - klupa pored magnolije, uz bankomat, s klupice pored bankomata. Ostale institucije takoder rade i upućene su u problematiku te se poduzimaju mjere kako bi se isto spriječilo. Kako se radi o slučaju gdje su i maloljetnici uključeni u nelegalne aktivnosti, nadležna tijela nastoje iznaći što bezbolniji način uklanjanja ovih aktivnosti s navedenih prostora. Situacija je vrlo delikatna te su sve uključene institucije oprezne da se poduzetim mjerama ne ugrozi život uključenim maloljetnicima. Do sada je u nekoliko navrata poduzeto oduzimanje robe, podnijete su prijave za kršenje zakona te su izdane opomena od nadležnih tijela. No, kako ste zamijetili, počinitelji nelegalne prodaje se i nakon izrečenih mjera ponovno vraćaju na iste lokacije. Svakako brinemo i nastojimo riješiti problem u suradnji s ostalim ovlaštenim i nadležnim institucijama kako bi naši sugrađani i ostali posjetitelji tržnice bili sigurni te da ne budu oštećeni ovakvom vrstom nelegalne prodaje", ističu iz Tržnice.