PETICIJA

Građanska inicijativa Labinštine protivi se nacrtu okolišne dozvole za Plomin 1: Dosta nam je ugljena, termoelektrane i zagađenja


Ugljen sam ima malo radioaktivnih elemenata, no ako se izgori onda je preostali dio teških radioaktivnih elemenata "kompresiran" u pepelu kojega negdje treba skladištiti i to mjesto zaboraviti na puno desetaka godina. A ako pepeo ode u zrak onda kilometrima imamo povećanu radijaciju, povećan broj tumora, tvrde u Građanskoj inicijativi

 

"Očekivano, ni u ovoj javnoj raspravi nismo dobili od vas neke pametne, suvisle i argumentima potkrijepljene odgovore na sva naša pitanja. Pitanja koji mi građani Labinštine postavljamo tiču se našeg zdravlja, zdravog življenja i kvalitete života. Zato vaš birokratski suhoparan hladan tekst i dokument, vaš rutinski posao nije za nas opcija jer ignorirate i stavljate u opasnost stanovništvo Labinštine". Kažu to u svom komentaru o Nacrtu okolišne dozvole TE Plomin 1 poslanom Ministarstvu zaštite okoliša i energetike u ime Građanske inicijative Labinštine Mladen Bastijanić i Milenka Vidas.

TE na ugljen su - zlo

Oni nadalje tvrde kako ne postoji u industriji većeg zla, ne postoji većeg zagađenja i ne postoji veće štetočine nego što je termoelektrana na ugljen.

- Termoelektrane na ugljen se mogu definirati samo kroz tri slova, zlo. Potpuno, smrdljivo i radioaktivno zlo. Pepeo koji dolazi iz takve elektrane, ako ode u zrak (a često barem nešto ode, jer je jako sitan) imamo radioaktivnu prašinu oko elektrane i to u dozama značajno većim nego što zrače nuklearke. Ugljen sam ima malo radioaktivnih elemenata, no ako se izgori onda je preostali dio teških radioaktivnih elemenata "kompresiran" u pepelu kojega negdje treba skladištiti i to mjesto zaboraviti na puno desetaka godina. A ako pepeo ode u zrak onda kilometrima okolo imamo povećanu radijaciju, povećan broj tumora, štoviše i takve oblike tumora na kojima će neki liječnici na nekim nesretnicima pisati zdravstvene radove. Spaljeni ugljen u ogromnim količinama je zlo, doslovno radioaktivno zlo s kojim nemate pojma što ćete, osim zakopati i čekati par stotina godina da radioaktivnost padne. I nadati se da to neće doći u neki doticaj s izvorima pitke vode. Ili da biljke koje jedemo neće tu pustiti korijen, kažu Bastijanić i Vidas u ime građanske inicijative Labinštine u svom dopisu.(B. Bi.)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter