Mišljenja smo da je projekt itekako koristan za naše sugrađane, posebno za Štinjance ali i brojne goste koji posjete Pulu, navode iz gradske uprave, dodajući da ne mogu pobjeći od činjenice da naknadne devastacije, otuđenja i onečišćenja od strane nesavjesnih pojedinaca, nažalost, bacaju mrlju na ovaj hvalevrijedan projekt i stvaraju nepotrebne troškove
Prije pet godina, točnije 2016., Grad Pula je s ponosom predstavljao završetak EU-projekta Adrifort koji je imao za cilj oživjeti austrougarske utvrde na području štinjanskog poluotoka. Za tu je svrhu iz gradskog proračuna izdvojeno gotovo 53 tisuće eura, uz 352,5 tisuća eura koliko je stiglo iz EU-fondova. Kroz brojne zahvate ovo je potpuno devastirano i zapušteno područje trebalo biti pretvoreno u prepoznatljivu zonu rekreacije.
Iako su tada uređene pješačke i biciklističke staze donekle i dalje u funkciji, vegetacija na utvrdama ponovno buja, kamen se i dalje krade, a područje izgleda potpuno devastirano. Posebice je dio oko uvale Zonka prepun razbacanog smeća, bez ijedne kante ili kontejnera, a većina je nekad postavljene urbane opreme, poput edukacijskih tabli, klupa i stolova, uništena ili pokradena.
Upitali smo Grad Pulu jesu li zadovoljni ulaganjem u ovo područje.
- Mišljenja smo da je projekt itekako koristan za naše sugrađane, posebno za Štinjance ali i brojne goste koji posjete Pulu, navode iz gradske uprave, dodajući da ne mogu pobjeći od činjenice da naknadne devastacije, otuđenja i onečišćenja od strane nesavjesnih pojedinaca, nažalost, bacaju mrlju na ovaj hvalevrijedan projekt i stvaraju nepotrebne troškove.
- Projekt Adrifort omogućio je valorizaciju prirodnog okoliša i utvrda kao dio kulturne baštine Pule te razvijanje novog turističkog proizvoda na štinjanskom poluotoku koje raspolaže ogromnim turističkim potencijalom zbog razvedenog i nedevastiranog obalnog područja od Puntižele do Monumenata - Sv. Katarine, navode iz Grada, podsjećajući da se implementacija projekta odvijala na području od oko 170 hektara pokrivenih makijom i šumom, preko tri brežuljka iznad mora, s pet utvrđenih objekata iz razdoblja Austro-Ugarske Monarhije.
Uređene su tada, podsjećaju iz Gradske palače, brojne pješačke i biciklističke staze s putokazima i info-točkama, postavljene drvene klupe i piknik stolovi, a među brojnim realiziranim aktivnostima na području Štinjana izdvajaju čišćenje vegetacije i sanacijske radove na utvrdi Monte Grosso, čišćenje utvrde Munide, obnovljenu električnu instalaciju i ugradnju 12 prozora i drvenih vrata u dijelu utvrde Punta Christo, čišćenje vegetacije i ugradnju metalnih vrata na utvrdi Valmaggiore, postavljanje putokaza i edukativno informativnih tabela na hrvatskom, talijanskom i engleskom jeziku te zaštitnih drvenih ograda na mjestima velike visinske razlike. U uvali Zonka posađena su stabla i uređena površina od 300 četvornih metara za parkiranje.
- U realizaciju projekta, koji je počeo u listopadu 2012. te je okončan krajem svibnja 2016. godine, bile su uključene relevantne udruge i lokalno stanovništvo. Ukupna vrijednost projekta samo za Grad Pulu iznosila je više od 2,5 milijuna kuna (uz sufinanciranje Grada od 15 posto), a cjelokupni iznos za 12 partnera iznosio je oko 17 milijuna kuna, zaključuju iz Grada.
Vide li se ta dva i pol milijuna kuna na terenu i je li, kako navode, doista razvijen novi turistički proizvod na štinjanskom poluotoku, neka procijene sami Puljani u šetnji. Ili pogledaju fotografije snimljene nekidan u uvali Zonka, gdje su postavljene table nečitljive, klupe i piknik stol otuđeni, cijeli je prostor pun smeća, kamen pokraden toliko da se urušava obala a cestu koja vodi ovim područjem više nije moguće koristiti. Jedino što je od projekta ostalo jest takozvani parkirni prostor, točnije šljunčani plato na ulazu u područje i tabla koja i dalje ponosno govori o projektu Adrifort.