PULSKI MOŽEMO! O OPOZIVU

Dušica Radojčić: "Rašula, zajedno sa strankama koje su dale podršku njegovoj inicijativi, Vijeće shvaća kao elitni klub u kojem obični GRAĐANI NEMAJU PRAVA GOVORITI"

| Autor: Marcello Rosanda
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


U ponedjeljak je pulski vijećnik Milan Rašula podnio prijedlog za opozivom predsjednice Gradskog vijeća Dušice Radojčić koji su svojim potpisom podržali vijećnice i vijećnici NL Filipa Zoričića, SDP-a i HDZ-a, ukupno njih deset. Tim su povodom predstavnici pulske platforme Možemo! Dušica Radojčić, Slaven Boljun i Noel Mirković održali konferenciju za medije i iznijeli svoje viđenje situacije. Ukratko, po njima ne postoji nikakva osnova za optužbu o grubom kršenju temeljnih akata Grada Pule i Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi. Tvrde da je na neke od navedenih optužbi Rašula još u veljači dobio pisani odgovor predsjednice, a zaposlenice stručne službe često su, također, više puta odgovarale na njegove napade. Stručna služba, podsjećaju oni, vodi računa da se rad Gradskog vijeća održava u skladu sa Statutom, Poslovnikom i propisima.

"Ali Rašulu ne zanimaju odgovori već samo optužbe kao izgovor za zahtjev za smjenu. Pravi uzrok su razilaženje s političkim stajalištima Možemo!, na čelu s predsjednicom Gradskog vijeća, koja se tiču prostornog planiranja u javnom, a ne privatnom interesu te općenito o potrebi zaštite javnog interesa u raspolaganju javnom imovinom. Treba uzeti u obzir da uskoro na Gradsko vijeće dolaze 2. Izmjene UPU Lungomare i da je Možemo! podnio, a Zoričić odbio, unatoč obećanju iz ožujka ove godine, zahtjev za 3.-im izmjenama UPU Lungomare kojima bi se razmotrila primjerenost smještajnih i ugostiteljskih sadržaja na Lungomareu" kaže Radojčić i podsjeća da je u ožujku Rašula angažirao svog brata da izradi geološku ekspertizu koja je utvrdila da za zahvat na Lungomareu "nema nikakvih opterećujućih činilaca i ograničenja".

Inače, kako smo pisali krajem ožujka, Rašulin brat Goran je sudjelovao u izradi spomenute studije koju potpisuje HG-Prof Inženjering iz Beograda.

"Dignitet institucije Gradskog vijeća narušava upravo Rašula, između ostalog, svojim načinom komunikacije i vrijeđajući građane. Seksistička Rašulina izjava da su predstavnice inicijative pokazale debelo meso ispod je razine komunikacije koju bi vijećnici trebali održavati. Predstavnice inicijative su na kraju svog obraćanja okrenule leđa vijećnicima i palcem pokazale natpis 'Pitaj me za Lungomare'. Rašula je od prsta koji pokazuje na natpis koji su imale ispisan na leđima uspio primijetiti i uvredljivo komentirati samo dijelove njihova tijela", tvrdi Radojčić i konstatira da Rašula, zajedno sa strankama koje su dale podršku njegovoj inicijativi, Gradsko vijeće očito shvaća kao elitni klub u kojem "obični građani nemaju pravo govoriti".

"Poboljšati demokraciju znači vratiti javni interes i interes građana u središte odlučivanja i institucija da bi se promijenio osjećaj bespomoćnosti i otuđenja od politike koji danas prevladava. I to je upravo ono što Možemo! radi. Dvanaest tisuća građana sada zna da NL Filipa Zoričića, SDP i HDZ ne podržavaju njihovo uključivanje u odlučivanje niti bi im omogućili da govore u Gradskom vijeću", poručuje Radojčić i napominje da je interes Možemo! da se osiguraju optimalni uvjeti za održavanje referenduma o Lungomareu na način kako je to zatražila građanska inicijativa, a postoji još niz koraka u toj proceduri na koje predsjednica Gradskog vijeća može utjecati.

"Budući da niti jedna politička opcija u Gradskom vijeću nije podržala referendumsku inicijativu, a neki su se izričito izjasnili kao njeni protivnici, dok je Zoričić čak pokušao opstruirati prikupljanje potpisa kasnim izdavanjem dozvola za dodatne lokacije za štandove, smjena predsjednice samo je još jedan od načina za opstrukciju referenduma", zaključuje Radojčić.

U slučaju da predsjednica Gradskog vijeća bude razriješena, njeno mjesto samo privremeno, na najviše 30 dana, može popuniti jedan od potpredsjednika kojeg odredi većina u Vijeću, s time da se nakon mjesec dana mora izabrati novi predsjednik. Inače, potpredsjednici Vijeća su Kristijan Biteri (NL FZ) i Monica Derocchi (IDS-ISU-Zeleni). Kad bi se doista dogodilo da jedan od potpredsjednika preuzme ulogu predsjednika, teoretski je moguće da IDS, odnosno Derocchi zamijeni Radojčić, čime bi se ta stranka, niti godinu dana otkako je poražena na lokalnim izborima, vratila u vladajuće sedlo. Ali ipak je riječ o teoriji koja teško može biti ostvarena u praksi ukoliko ne dođe do koalicije Zoričića i IDS-a. Teoretski bi i Biteri mogao naslijediti Radojčić, ali on, kako sada stoje stvari, ima u Vijeću još manje ruku nego Derocchi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter