U vojnu zračnu luku Pula neće slijetati novokupljeni borbeni zrakoplovi F-16 Barak, kako se mjesecima spekulira u javnosti, nego šest dronova tipa Orbiter izraelske proizvodnje koji su u vlasništvu Ministarstva poljoprivrede. Uz njih, u dio goleme zračne baze naslijeđene od bivše JNA koju je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo napustilo prije gotovo šest godina, smjestit će se i četiri bespilotne letjelice Skylark kupljene 1997. godine, koje koristi Ministarstvo obrane.
Centar za dronove
Prema informacijama iz Ministarstva obrana, u dio pulskog vojnog aerodroma useliti će se Središnjica za obavještajno djelovanje Ministarstva obrane, odnosno centar za dronove koji će se koristiti u nadzoru granice, ZERP-a, pomorskog prometa te za pravovremeno otkrivanje požara. Planira se i proširenje sjedišta za dronove u suradnji s Izraelom u kibernetičko-sigurnosni komercijalno-vojni centar u kojem se planira zaposliti oko 150 stručnjaka.
Na današnjoj sjednici u Puli Vlada će iskazati namjeru da Republika Hrvatska daruje općini Ližnjan dio nekretnina i zemljišta kojima je do sada raspolagalo Ministarstvo obrane, a koje čine dio vojnog letjelišta Pula. Preostali dio letjelišta koristit će se za potrebe Oružanih snaga Republike Hrvatske, poručuju iz Ministarstva obrane, te dodaju da će potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević predstaviti novi projekt Ministarstva obrane od strateške važnosti - povratak postrojbe Hrvatske vojske u Pulu u sinergiji s lokalnom zajednicom. (Dubravko GRAKALIĆ)