Projektom je, osim boksova, predviđen i prostor za veterinarsku praksu za potrebe skloništa, uz upravni dio skloništa i smještajne jedinice za životinje, štenare. Ukupna (bruto) površina građevine iznosit će 423 kvadrata, od čega će na upravu i veterinarsku praksu otpasti 268 kvadrata, a na smještaj životinja 155 kvadrata. Izgradit će se i 13 parkirnih mjesta. Vrijednost radova bila je procijenjena na 4,3 milijuna kuna, bez PDV-a
Novo sklonište za životinje na Partizanskom putu u Puli (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Nakon godina i godina priče o potrebi za gradnjom azila za životinje, u Puli se lani konačno počeo graditi jedan takav objekt, a sada je i pred dovršetkom. Međutim, informacije i detalji oko njegovog otvaranja i funkcioniranja, gotovo da su obavijeni velom tajne. Objekt je, dakle, sagrađen, čak je i okoliš uređen, a o datumu otvaranja od nadležnih u Gradu Puli niti riječ.
Volonteri koji rade u udrugama za zbrinjavanje životinja, "Snoopy" i "Fido", ne raspolažu niti jednom mjerodavnom informacijom više pa se ograđuju od svih komentara, a i dalje se, tako, ne zna kada će objekt biti otvoren, tko će u njemu raditi, što će biti s postojećim skloništima za životinje na Kaštijunu…
Na sva ta pitanja iz Grada Pule stigao je tek šturi, birokratski odgovor. "Radovi su u fazi završetka građevinskih radova i opremanja. Nakon potpunog završetka, azil treba proći pregled i registraciju pri Ministarstvu poljoprivrede. Same procedure i uvjeti koje mora zadovoljiti sklonište za životinje propisani su Zakonom o zaštiti životinja i Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje te njegovim izmjenama i dopunama. Nakon svih dobivenih odobrenja sklonište za životinje će početi s radom. U tim procedurama će se i odrediti kapacitet skloništa te upravljanje azilom. Financiranje izgradnje je u potpunosti osigurano iz proračuna Grada Pule"!
Izgrađena su 22 natkrivena boksa
Kako se iz ovog odgovora ne da ama baš ništa doznati, tako valja ponoviti ono što se govorilo u početku, u proljeće 2021. godine. Izgradnja Gradskog skloništa za životinje s pratećim sadržajima na Partizanskom putu, na površini nešto većoj od tri tisuće četvornih metara, započela je lani.
Projektom je, osim boksova, predviđen i prostor za veterinarsku praksu za potrebe skloništa, uz upravni dio skloništa i smještajne jedinice za životinje, štenare. Ukupna (bruto) površina građevine iznosit će 423 kvadrata, od čega će na upravu i veterinarsku praksu otpasti 268 kvadrata, a na smještaj životinja 155 kvadrata. Izgradit će se i 13 parkirnih mjesta. Vrijednost radova bila je procijenjena na 4,3 milijuna kuna, bez PDV-a. Planirani dovršetak radova bio je kraj 2021. godine.
Idejno rješenje budućeg smještaja za životinje izradila je Zadruga Praksa, a vizija azila bila je uređenje prostora koji bi poticao udomljavanje. Azil bi trebao imati kapacitet za 49 velikih pasa i četiri mačke. Sklonište će imati i nekoliko otvorenih prostora za druženje i šetnju pasa, a cijela parcela je ograđena.
Ovih je dana posađeno i raslinje
Bit će tu i karantena, grijani dio za smještaj mačaka, 22 natkrivena boksa za pse od kojih će svaki imati svoj ispust, a svi će izlaziti i u prostrani dio za šetnju. Poseban dio bit će osiguran za pse koji su agresivni i s kojima se mora raditi. Boksovi bi, prema projektu, trebali biti prostrani te imati minimalno četiri kvadrata zatvorenog dijela, s ležajem i zdjelicama za hranu i vodu, te gotovo deset kvadrata otvorenog dijela, dok je zajednički prostor za šetnju na oko 150 kvadrata.
I tada su iz udruge "Fido" naglašavali da je u Puli veći problem s mačkama nego sa psima te da su nakon sastanaka u Gradu Puli imali više pitanja nego odgovora jer u Gradu nisu znali koliko vođenje azila košta, koliko će ljudi zaposliti, tvrdili su da će veterinar odlučivati koja životinja će se liječiti, a koja uspavati, čemu su se udruge usprotivile… Nažalost, ni danas u ovoj udruzi nemaju meritorne informacije.
- Nismo puno upućeni u priču o novom azilu, niti kada će biti dovršen. Ono što znamo je da smo ove godine sufinancirani od Grada Pule za životinje o kojima brinemo, a pod skrbi su skloništa s kojim je Grad potpisao ugovor. Zbrinjavamo i bolesne, napuštene mačiće, promičemo Zakon o zaštiti životinja, upućujemo ljude na zakonski put zbrinjavanja bolesnih i napuštenih životinja…. Nažalost, to su za sada i sve informacije koje mi možemo dati, odgovorili su nam iz Udruge "Fido".
Objekt kakvim se može pohvaliti malo koji grad još uvijek čeka upis u registar nadležnog ministarstva
Iz "Snoopyja" su bili još manje razgovorljivi i tek kratko ustvrdili da "oko izgradnje novog azila nemaju nikakve informacije" te da će se "suzdržati od bilo kakvih komentara".
Dakle, puno je neodgovorenih pitanja oko novog skloništa za životinje, objekta s kojim bi se s velikim ponosom trebalo hvaliti pred predstavnicima svih ostalih gradova i općina, jer ih oni na svom području nemaju. Zapravo, nema niti županijskog skloništa iako je ono već godinama propisano kao zakonska obveza.
Žalosti i činjenica da u cijelu priču nisu uključeni ni oni koji su svakodnevno na "prvoj crti" kada je riječ o borbi za svaku izgubljenu, napuštenu ili ostavljenu životinju, a to su udruge i njihovi volonteri. Samo da opet i ova, u početku dobra priča, ne postane predmetom afera, priča i nesuglasica, a na štetu onih kojima bi sve ovo trebalo služiti - napuštenih životinja!