(Arhiva Glasa Istre)
U organizaciji Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma u četvrtak, 24. travnja 2025., u 12 sati na Filozofskom fakultetu u Puli (Negrijeva 6, 1. kat, povijest-arheologija, dvorana 212-CKPIS) gostujuće javno predavanje pod naslovom “Jesu li Primorci i Dalmatinci ‘rođeni Casanove’?”: Skica za istraživanje povijesti galebarenja na Jadranu održat će dr. sc. Anita Buhin sa Sveučilišta Nova u Lisabonu i suradnica CKPIS-a.
Galebarenje se u javnosti prepoznaje kao lokalni jadranski fenomen, kao ponašanje karakteristično za mladiće koji ljeti zavode strankinje te često stupaju u intimne i seksualne odnose s njima. Unatoč njegovoj prisutnosti u kolektivnoj memoriji, o galebarenju se najčešće raspravlja kroz anegdotalni ili nostalgični diskurs, bez dublje analitičke razrade.
U ovom će se predavanju predstaviti rezultati dvogodišnjeg preliminarnog istraživanja galebarenja na Jadranu iz povijesne perspektive kroz prizmu romantičnog i seksualnog turizma u kontekstu jugoslavenskog socijalizma. Odnosno, pokušat će se odgovoriti na pitanje: kako istraživati povijest galebarenja i što nam ono može reći o konstrukcijama i idealima muškosti na Jadranu, u socijalističkoj Jugoslaviji i širem mediteranskom prostoru?
Anita Buhin je znanstvena suradnica na Institutu za suvremenu povijest pri Fakultetu društvenih i humanističkih znanosti Sveučilišta Nova u Lisabonu. Doktorirala je 2019. na Europskom sveučilišnom institutu u Firenci. Od 2012. surađuje s Centrom za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma u različitim oblicima. Objavila je više znanstvenih radova na hrvatskom i engleskom jeziku, a 2022. i prvu monografiju na engleskom jeziku, Jugoslavenski socijalizam “sa okusom mora, sa okusom soli”: Mediteranizacija jugoslavenske popularne kulture pod talijanskim utjecajem 1950-ih i 1960-ih, koja je u hrvatskom prijevodu izašla 2024. godine.
Trenutačno se bavi utjecajem intimnih odnosa i turizma na razvoj mediteranskog maskuliniteta u Jugoslaviji, Italiji i Portugalu 1960-ih-1980-ih u sklopu šestogodišnjeg projekta koji financira portugalska Zaklada za znanost i tehnologiju.