Direktor Spatium nekretnina

Vedran Prica: Potražnju ne prati dovoljna ponuda nekretnina

| Autor: Doria Mohorović
(Snimio  MARKO GRACIN)

(Snimio MARKO GRACIN)


Pitanje priuštivog stanovanja jedno je od gorućih tema današnjice, osobito u regijama poput Istre i Kvarnera gdje su cijene nekretnina dosegle povijesne vrhunce. U kontekstu sve većeg jaza između tržišnih cijena i kupovne moći građana, Glas Istre organizira konferenciju "Priuštivo stanovanje – izazovi i prilike" koja će se održati sutra u Puli, a koja će okupiti predstavnike državne i lokalne vlasti, financijskog sektora i struke.

Specifično tržište

O tržištu i rastu cijena nekretnina, govori nam jedan od sudionika konferencije Vedran Prica, direktor tvrtke Spatium nekretnine d.o.o., koja posluje na području Istre i Kvarnera.

Cijene u Istri i Rijeci dostižu razine koje su nedostupne većini građana, a osobito mladim obiteljima. Što najviše utječe na taj rast?

- Rast cijena nekretnina u Istri i Rijeci rezultat je kombinacije više faktora. Najprije, naše je tržište specifično i na rast cijena prije svega utječe ponuda i potražnja. Na tržištu jednostavno nema dovoljno nekretnina, a potražnja je konstantno visoka. Zbog svojih obilježja, Rijeka i cijela Istra zanimljive su destinacije, kako za život tako i za turizam. Veliki interes stranih kupaca, posebno u Istri, povećava potražnju i automatski diže cijene.

Ne možemo zanemariti i gospodarski faktor, tj. inflaciju zbog koje rastu cijene svih proizvoda i usluga. Nadalje, još dva faktora su od ove godine prisutna na našem tržištu, a koja također utječu na interes kupaca. Osim što su banke snizile kamatne stope za stambene kredite, od ove godine hrvatski državljani imaju pravo na povrat poreza na prvu nekretninu. Sve to u kombinaciji povećava potražnju, koju ne prati dovoljna ponuda nekretnina, posebno u urbanim ili atraktivnim turističkim zonama.

Kakva je uloga stranih kupaca i investicija na tržište nekretnina u Istri i Rijeci?

- Strani kupci i investitori imaju vrlo snažan utjecaj, ponajviše u Istri, gdje se mnoge nekretnine kupuju kao kuće za odmor ili investicije u turizam. Stranim kupcima posebno su atraktivne vile s bazenom i nekretnine u blizini mora. U Rijeci i okolici je taj trend nešto blaži, ali i dalje prisutan, posebno kada su u pitanju luksuznije nekretnine, apartmani i novogradnje. Primjećujemo da postoji interes stranih investitora i za hostele i boutique hotele.

Bitno je napomenuti da na našem području Istre i Kvarnera i dalje prevladavaju domaće investicije, a mi kao agencija za nekretnine ne dijelimo investitore na domaće i strane, već se isključivo fokusiramo na kvalitetu projekata koje predstavljamo. Na kraju, i domaći i strani investitori doprinose rastu prihoda od turizma te potiču razvoj pojedinih područja.. Na taj način kao destinacija postajemo prepoznatljiviji i konkurentnijina svjetskom tržištu.

Koliko je izražen problem nedostatka građevinskog zemljišta u ove dvije regije?

- Zbog interesa domaćih i stranih investitora koji tradicionalno vole ulagati u našu regiju, smanjena je ponuda građevinskih zemljišta, posebice onih koji imaju svu potrebnu infrastrukturu i dobar prilaz. Danas je teško pronaći isplative parcele za nove projekte, a kad ih nađete, takve ne čekaju dugo novog vlasnika.

Postoji li prostor za izgradnju pristupačnijih stambenih jedinica, osobito za lokalno stanovništvo? Vidite li mogućnosti u alternativnim modelima stanovanja – poput POS-a, modularne gradnje, zajedničkih stambenih projekata?

- Rijeci bi dobro došla urbana regeneracija. Ima jako puno "džepova" koji bi se mogli iskoristiti za urbanizaciju. Primjerice, Vodovodna ulica koja se nalazi svega nekoliko minuta od Korza bila bi idealna za neko buduće stambeno naselje. Očuvana industrijska arhitektura i zgrade s početka 20. stoljeća obnovom bi mogle postati atraktivne stambene nekretnine. Područje Delte je također zanimljivo zbog blizine mora, buduće marine i planiranog uređenja cijelog tog područja.

Naselje Preluk prema opatijskoj rivijeri je isto veliki potencijal za stambene projekte. Kada govorimo o pristupačnijem stanovanju, Rijeka se u prošlosti već susrela s tim problemom. Upravo zbog nedostatka prostora sredinom 20. stoljeća grad se širio u visinu i neboderi su danas prepoznatljiv dio vizure grada i dom brojnim Riječanima.

Dijalog između struke, investitora i javne uprave

Program poticajne stanogradnje omogućava kupnju stanova po nižoj cijeni od tržišne i pogodan je za mlade obitelji, ali sve skuplje cijene gradnje ograničile su i taj program. Alternativni modeli stanovanja traže više dijaloga između struke, investitora i javne uprave. Ključno je da lokalne vlasti prepoznaju tu potrebu i omoguće infrastrukturu.

Smatrate li da su lokalni prostorni planovi i urbanističke politike u korak s potrebama tržišta?

- Prostorni planovi i urbanistička politika trebali bi se prilagođavati stanju na tržištu. U mnogim primjerima u praksi su u raskoraku što dovodi do sporog prostornog razvoja pojedinih područja. Posve je jasno da prostorni planovi i urbanistička politika moraju štititi prostor, infrastrukturu i prirodne značajke, međutim, današnje tržište teži bržem i fleksibilnijem razvoju. Procedure donošenja prostornih planova kompleksan su posao, ali kada bi bilo više koordinacije, bržeg ažuriranja planova i kada bi se u taj posao uključili stručnjaci sa svih područja vezanih za stambenu politiku, došli bismo i do bržeg donošenja odluka.

Imate li poruku za mlade ljude koji žele ostati živjeti i raditi u ovom dijelu Hrvatske, a teško dolaze do stana ili kuće?

- Moramo biti svjesni da je kvaliteta života u Hrvatskoj bolja nego u većini europskih zemalja. Unatoč ratovima, globalnim napetostima i migrantskim izazovima, Hrvatska i dalje ostaje izuzetno sigurna zemlja, što je jedan od njezinih ključnih aduta. Tu je i blizina svih većih europskih gradova, kao i iznimne prirodne i kulturne ljepote koje Hrvatsku čine izuzetno privlačnom destinacijom za život, odmor i investicije. Zapitajmo se zašto stranci žele živjeti i boraviti u Hrvatskoj, zašto baš ovdje, na ovom komadiću planete žele kupiti nekretninu?

Slažem se da su cijene nekretnina visoke i da je mladima teško doći do vlastite nekretnine, ali to nije slučaj samo u Hrvatskoj, nego u cijeloj Europi. Savjetujem mladima da ne gube vjeru i nadu, da budu informirani o svemu što se događa na tržištu. Nekretnina je bilo i uvijek će ih biti. Pitanje je pravog trenutka, kada je čovjek spreman za taj korak. Možda za početak krenuti s manjom kvadraturom, pristupačnijim naseljem pa će s vremenom, boljim poslom ili životnim uvjetima doći i dom iz snova.

Ono što bi trenutno trebalo olakšati mladima kupnju nekretnine su niže kamatne stope za stambene kredite, a i olakšica za mlađe od 45 godina u slučaju kupnje prve nekretnine. Važno je znati i da se uvijek mogu posavjetovati sa stručnjacima oko svega i da ne moraju sami prolaziti kroz sve faze kupoprodaje, a to nije samo potraga za stanom. Mi u Spatiumu prepoznajemo rastući interes za našim uslugama te aktivno izlazimo ususret klijentima tamo gdje nas najviše trebaju. Osim što smo svakodnevno prisutni na terenu, dostupni smo i u našim uredima u Rijeci, Crikvenici, Opatiji i Poreču.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter