"Trkom protiv nasilja''

FOTOGALERIJA / Dan ružičastih majica: Školarci na Portarati poslali poruku zajedništva

| Autor: Jelena Milović


Osmu godinu za redom Policijska uprava istarska i Grad Pula danas su na prigodan način revijalnom utrkom pod nazivom ''Trkom protiv nasilja'' obilježili Dan ružičastih majica. Program se odvijao na Trgu Portarata, uz izložene radove učenika na temu i poruke protiv nasilja, a događaj su upotpunili zbor OŠ Kaštanjer i Studio glazbene kreativnosti Čarobna frula. Utrka se održavala na trasi: Trg Portarata - Giardini - Istarska ulica - Amfiteatarska ulica - Carrarina ulica - Giardini - Trg Portarata.

Neprihvatljivo ponašanje

U svijetu se već tradicionalno u veljači, u cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja, obilježava Dan ružičastih majica koji se od 2017. godine u Hrvatskoj obilježava i kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Utrkom se još jednom htjela prenijeti poruka kako je nasilje među djecom i mladima neprihvatljivo ponašanje na koje moramo reagirati svi zajedno kao društvo.

- Na području PU Istarske protekle godine bilježimo pad broja kaznenih djela za nekih 50-ak posto, ali bilježimo povećan broj prijava škola po protokolu o sprječavanju nasilja među djecom i mladima, gdje nas gotovo svakodnevno izvješćuju o raznim neprihvatljivim ponašanjima djece. Policija se uključuje u rješavanje takvih slučajeva, ali ne završavaju svi s kaznenim prijavama. Međutim, u suradnji sa školama i drugim institucijama svakako pokušavamo riješiti te probleme. Policija nije uključena samo u slučaju nasilja, već je uključena i kroz preventivne aktivnosti te smo gotovo svakodnevno u školi, među djecom, kroz razna predavanja, roditeljske sastanke, radionice i okrugle stolove, rekao je zamjenik načelnika policijske uprave Božo Kirin.

Čini se da su škole počele puno promptnije reagirati na same naznake potencijalnog nasilja, a Kirin veli da im je to bio i cilj.

- U ovakvim kampanjama je osnovni cilj da senzibiliziramo cjelokupnu javnost, uz djecu i škole da se prijavi svako ponašanje koje nije u skladu očekivanog, a mi ćemo kroz izvide vidjeti o čemu se radi i koje su daljnje mjere i mogućnosti da se to rješava, zaključio je Kirin.

Zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić konstatirala je kako ovaj dan nije samo podsjetnik na ozbiljnost problema nasilja, već poziv na zajedničko djelovanje, razumijevanje i empatiju te zahvalila PU Istarskoj na njihovom trudu i angažmanu u suzbijanju nasilja.

- Zahvaljujem se i učenicima te nastavnicima osnovnih škola jer njihove riječi, njihovi radovi, glasniji su od svakog oblika nasilja. Smatramo da je važno da svaki oblik nasilja možemo i moramo zaustaviti, a u tome je ključno zajedničko djelovanje svih nas u zajednici, jer jedino tako možemo pomoći žrtvama nasilja, ali i onima koji provode nasilje da postanu bolji ljudi, zaključila je Močenić.

Policijski službenici i učenici

U utrci su sudjelovali policijski službenici i učenici petih razreda pulskih osnovnih škola, njih 500-tinjak, a kao i svake godine, sudionici su nosili ružičaste majice s prigodnim logom u znak podrške borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Da znaju što se obilježava i zašto trče, uvjerili smo se i kroz razgovor s nekoliko 'petašica' uoči utrke.

- Znam da trčimo protiv nasilja i da je jedan dečko nosio ružičastu majicu, jer mu je mama bila bolesna od raka, pa su ga onda zbog toga maltretirali. U našoj školi nisam vidjela nasilje, a mislim da ono krene od svađe ili se nekome netko ne sviđa, rekla nam je djevojčica Lea.

Nekolicina njenih vršnjakinja iz OŠ Veli Vrh rekle su nam da ni u njihovoj školi nisu svjedočile nasilju, a vrlo dobro znaju da su to i ružne riječi; ne samo tučnjava, jer su vrlo svjesne da nasilje najčešće i počinje od riječi. Sve su ove djevojčice rekle da u školi pričaju o nasilju, posebice na satu razrednika, a budući da su svi s nestrpljenjem čekali start utrke, nismo im u tome željeli više smetati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter