(Snimila Doria Mohorović)
Na pulskom Gradskom groblju danas je obilježena 38. obljetnica smrti Sergia Blažića Đosera, legendarnog pjevača grupe Atomsko sklonište i jednog od najprepoznatljivijih simbola pulske glazbene scene. Kao i posljednjih godina, obilježavanje je organizirala Udruga pulskih velikana sporta i glazbe "Teo-Đoser-Tusta", koja čuva uspomenu na ljude čije su ostavštine trajno obilježile grad Pulu.
Uz Đoserov grob okupili su se brojni prijatelji, glazbenici, kolege, članovi Atomskog skloništa i Malonogometnog kluba Park Avenija 69 te predstavnici Udruge pulskih velikana. Obilježavanju je prisustvovao i pulski gradonačelnik Filip Zoričić. Tijekom komemoracije, prisutni su, nakon što su položili vijence, podijelili dirljive uspomene na Đosera.
Vladimir Đurišić, tajnik udruge Pulskih velikana, rekao da je Đoser bio "roker koji je imao specifičnu boju glasa, hrapavu, rašpastu, gdje su ga čak i uspoređivali s nekim velikanima rocka". Preminuo je 18. siječnja 1987. godine, ostavivši neizbrisiv trag u rock glazbi. Pjesme poput "Treba imat dušu", "Bez kaputa" i "Ne cvikaj generacijo" i danas su dio antologije regionalne rock scene.
- Umro je od posljedica Hodgkinove bolesti, raka limfnih žlijezda, a pogreb je bio jedan od najvećih pogreba za koje znamo, na kojem je bilo čak i više od 4000 ljudi. Tako da se mi svake godine na dan njegove smrti i dan rođenja prisjetimo svega toga što je Đoser dao. Svi mi smo dijelom vezani za njega, neki kroz Atomsko sklonište, neki kroz Park Aveniju. Ja sam bio vezan uz njega jer kad se zaželio dobrog rocka došao je kod mene slušati.
Kao diskofil, imao sam puno longplay ploča, a on je jako volio slušati Purple in Rock, Zeppelina i Black Sabbath, prisjetio se Đurišić. S okupljenima se dotaknuo Đoserovog glazbenog puta, bendova u kojima je svirao, pjesme s kojima je ostavio traga na glazbenoj sceni. Podsjetio je i da je 2015. Grad Pula na prijedlog Mjesnog odbora Veruda obilježio jednu poljanu po ovom legendarnom frontmenu "Atomaca".
- Vrijeme prolazi, čini mi se kao da je Sergio jučer otišao. Bili smo veliki prijatelji i još uvijek mi nedostaje, poručio je Bruno Langer iz Atomskog skloništa.
Da je Đoser bio simbol prave Pule, istaknuo je pulski gradonačelnik.
- Ono što je najvrijednije zapravo je rad udruge koja čuva na svoj poseban način sjećanje na pravu Pulu, na ljude koji su svojim životima, radom, nastupima promovirali pulu izvan Pule, Istre i Hrvatske. Zato čestitam svim članovima udruge. Njih je malo, ali se bore. Ustrajni su u tome, Grad je potpora, ali tu je gradska uprava najmanje važna, koliko ljudi koji se na ovakav način prisjećaju zaslužnih pojedinaca, rekao je Zoričić pa izrazio želju za povratkom Đoserovog memorijala.
Milan Rašula, predstavnik Malonogometnog kluba Park Avenija, prisjetio se Đosera kao osobe velikog srca i ljubitelja nogometa.
- On je kao vlasnik tadašnjeg kultnog kafića 052 u Premanturi, bio naš sponzor. Pomagao nam je u radu kada je bilo dosta teško. Bili smo jedna od najboljih malonogometnih ekipa na prostoru bivše države, našeg emotivnog zavičaja, i uvijek je trebala pomoć za putne troškove i za boravke u hotelu.
U taj spomen mi smo 12 godina organizirali memorijal Sergija Blažića Đosera, to je bila zaista sjajna prestižna manifestacija u Hrvatskoj. I kasnije su s prisjećanjem nastavili kolege iz udruge Pulski velikani, rekao je Rašula izrazivši zadovoljstvo što se prijatelji svake godine okupljaju na dan Đoserove smrti i rođenja i prisjećaju njegovog lika i djela.