(Foto Dina Ivas)
U Dnevnom boravku Rojca u Puli, održana su u razmaku od tjedan dana dva događaja - završna konferencija projekta "Brand New Adriatic - BNA, europske vještine upravljanja za nove korisnike" i Dan otvorenih vrata Europskih snaga solidarnosti: 4. rođendan Rojcbooka.
Projekt "Brand New Adriatic - BNA, europske vještine upravljanja za nove korisnike" vrijedan je više od 248 tisuća eura, provodi se u partnerskim regijama Hrvatske i Italije – u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji te regijama Molise i Abruzzo. Cilj je jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave, javnih ustanova, udruga i poduzeća u prekograničnoj suradnji, s posebnim naglaskom na ruralna područja i manje općine.
Tijekom projekta organizirane su edukacije i aktivnosti umrežavanja kako bi se smanjili izazovi poput administrativnih i informacijskih nedostataka te povećale prilike za sudjelovanje dionika u europskim prekograničnim projektima.
Projekt provode Udruga za rehabilitaciju i edukaciju Visoki jablani iz Rijeke i EU Centar Adriatic iz Poreča, u partnerstvu s Trend consulenza e formazione iz Campobassa i Općinom Spoltore (Italija). Projekt sufinanciraju Europska unija kroz Program Interreg Italija Hrvatska te Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge.
Završna konferencija zaokružila je projekt kroz dodjelu certifikata i predstavljanje Akcijskog plana i Memoranduma o razumijevanju. Program edukacija uspješno je završilo 25 polaznika, koji su pokazali vještinu iz europskog projektiranja, upravljanja projektima i umrežavanja. Akcijski plan i Memorandum formalizirali su osnivanje BNA društvenog klastera, čime je stvoren čvrst temelj za daljnji razvoj i provedbu prekograničnih projekata.
Klaster se pozicionira kao ključna platforma za poticanje suradnje, umrežavanja i održivog rasta u cijeloj regiji. BNA kao dugoročna platforma za suradnju bit će ključna podrška lokalnim zajednicama i organizacijama u Italiji i Hrvatskoj, omogućujući im lakši pristup resursima, znanju i partnerstvima potrebnima za sudjelovanje u europskim projektima te stvarajući temelje za održivu suradnju i razvoj.
Prije toga, u Dnevnom boravku Rojca održan je Dan otvorenih vrata Europskih snaga solidarnosti: 4. rođendan Rojcbooka. Učenicima nekoliko pulskih srednjih škola sadašnje ESS volonterke u Savezu udruga Rojca, Tara Pikot, Iva Buždon Košta, Ana-Marija Lopar i Milana Simić, predstavile su program Europskih snaga solidarnosti koji već niz godina mladima pruža prilike da pomognu u razvoju zajednice i društva u zemlji i diljem Europe te sami nauče nove vještine ujedno upoznavajući druge kulture.
Odgovarajući na brojna pitanja zainteresiranih, volonterke su objasnile da mladi od 18 do 30 godina mogu sudjelovati u kratkoročnim i dugororočnim projektima ili u volonterskim timovima te da im program pokriva troškove putovanja, zdravstvenog osiguranja, smještaja, hrane, džeparca, javnog prijevoza i tečaja jezika, nakon čega su prenijele svoja iskustva volontiranja te ih uputili da se za sve informacije o sudjelovanju mogu javiti Savezu udruga Rojca.
S obzirom da je upravo knjižnica Rojcbook, nastala od strane ESS volontera, koju održava i vodi svaka nova volonterska generacija, njome je učenicima pulskih srednjih škola prikazana kao jedan od načina za volontersko razvijanje društva i zajednice.
Cjelodnevni program se nastavio uz Kamishibai, japansko papirnato kazalište kojeg je najmlađima priredio Hrvoje Bogojević, a nakon njega je uslijedila radionica kreativnog pisanja "Moja fotografska priča" - zanimljiva stvaralačka forma kojom se kroz jednu fotografiju koja je draga svakom autoru kreirao novi literarni svijet svakog sudionika.
"Tajni život knjižničarki" otkrio je brojne zabavne te iznad svega poučne priče knjižničarskog života ugostivši u opuštenom razgovoru Branku Mamula, dugogodišnju knjižničarku i inicijatoricu brojnih kulturnih događaja, Damjanu Frančić, koja je tajne Sveučilišne knjižnice otkrivala pune 42 godine nebrojenim studentima i učenicima te nekadašnju dugogodišnju novinarku, a sada knjižničarku Maricu Košta.
Kratke priča hrvatskih autora su čitale volonterke Europskih snaga solidarnosti, a dan je završio uz zabavnu radionicu knjižnih oznaka, popularnih bookmarka.