Priprema učenika za tržište rada

Pulska srednja škola u Erasmus+ projektu

| Autor: Jelena Milović
(Privatna arhiva)

(Privatna arhiva)


Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu iz Pule ponosno je pokrenula Erasmus+ projekt pod nazivom S.T.E.P. (Skills Training for Enhanced Proficiency), usmjeren na jačanje strukovnih znanja i praktičnih vještina učenika i nastavnika. Projekt koji se provodi u okviru programa KA122-VET donosi kratkoročne međunarodne mobilnosti učenicima i nastavnicima te pruža jedinstvenu priliku za usavršavanje u europskim zemljama.

Stjecanje znanja i vještina

- Naša motivacija za pokretanje ovog projekta temelji se na ideji da učenike osposobimo za tržište rada koje se neprestano mijenja. U svijetu u kojemu se traže socijalna i ekološka odgovornost, digitalna i financijska pismenost, timski rad i prilagodljivost, cilj nam je kroz projektne aktivnosti omogućiti učenicima da u praksi steknu znanja i vještine potrebne za uspjeh u takvom okruženju. Odlučili smo se unutar ovoga projekta fokusirati na učenike zanimanja komercijalist i prodavač jer smo primijetili da su prilike za njihova stjecanja međunarodnih iskustava vrlo ograničena. Kroz suradnje koje smo uspostavili s partnerskim tvrtkama i obrazovnim ustanovama u europskim zemljama kroz dosadašnja stručna usavršavanja, učenici smjera komercijalist i prodavač imat će priliku raditi u stvarnim poslovnim okruženjima, navode iz škole.

Projektom je predviđeno da se učenici usavršavaju dva tjedna u tvrtkama u Portugalu gdje će se upoznati s raznim prodajnim tehnikama, učiti kako se uspješno predstaviti klijentima, analizirati tržište i razvijati marketinške kampanje. Ovaj praktični rad omogućit će im da teorijska znanja iz škole primijene u praksi, razvijajući osjećaj odgovornosti, poduzetnički duh, kreativnost te naravno vještine komuniciranja na stranome jeziku.

Poboljšanje kvalitete nastave

I nastavnici će kroz projekt također imati priliku za stručno usavršavanje. U okviru job-shadowing aktivnosti (praćenje rada) u partnerskim školama u Portugalu i Njemačkoj, nastavnici će usvojiti inovativne metode poučavanja i načine rada koji naglašavaju održivost i korištenje digitalnih alata. U Njemačkoj će, primjerice, nastavnici promatrati primjenu lokalno uzgojene hrane u nastavi kuharstva, a u Portugalu će se upoznati s praksama ekoturizma. Trenutno su, kako saznajemo, u tijeku pripreme nastavnog osoblja za prvu mobilnost praćenja rada u partnerskoj organizaciji, strukovnoj školi Esposende, u mjestu Fão u Portugalu.

- Ovo iskustvo omogućit će našim nastavnicima da poboljšaju kvalitetu nastave i obogate školski kurikulum novim spoznajama i metodama. Kroz ovaj projekt želimo učenicima pružiti novu međunarodnu dimenziju obrazovanja. Naša vizija je da postanu konkurentni na europskom tržištu rada, spremni na izazove i prilagodljivi u raznim poslovnim kontekstima. Ovim projektom Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu želi postati još privlačnija budućim generacijama, prilagođavajući se suvremenim standardima obrazovanja i gradeći prepoznatljivo ime na europskoj razini, ponosno ističu.

Program financira Europska unija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter