(Snimio: Duško Marušić Čiči/Glas Istre)
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković održala je radni sastanak s istarskim županom Borisom Miletićem i suradnicima na više tema važnih za Istarsku županiju. Jedna od tih tema bila je gospodarenje otpadom, kao i donošenje plana gospodarenja otpadom. Dogovoreno je da će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financijski podržati dio troškova ŽCGO Kaštijun te da će nastojati iznaći načina da sufinanciraju projektno-tehničku dokumentaciju za unaprjeđenje postrojenja i podršku planovima gospodarenja otpadom. Operativni sastanak i nacrt sporazuma, vezan za ova dva zaključka, održat će se u narednih 15 do 20 dana, najavila je ministrica. Kako je riječ o programu potpora, sve se mora sagledati, osim financijski, i pravno.
- Čuli smo planove koji se odnose na Županijski plan gospodarenja otpadom, a župan i njegovi suradnici zamolili su Ministarstvo da sagleda dosadašnje administrativno opterećenje i razumijemo potrebu ubrzanja određenih postupaka. Poštujući sve propise, ali i akcijski plan kojeg ministarstvo priprema, nastojat ćemo biti brži i još bolja podrška lokalnoj i područnoj samoupravi - rekla je ministrica Vučković te se osvrnula i na probleme koje prijavljuju građani zbog Kaštijuna. - Ministarstvo je najavilo i nove natječaje, a idući tjedan ide se u javno savjetovanje za natječaj čija će vrijednost najvjerojatnije iznositi 58 milijuna eura, a odnosi se upravo na problematiku gospodarenja otpadom. Međutim, još je veći izazov pronaći korisnike koji će se u brzom vremenu javljati na takve natječaje.
Na pitanje oko eventualnog prekida ugovora ŽCGO s komunalnim društvima, ministrica je istaknula da je sukladno Planu gospodarenja otpadom RH, na području Istarske županije predviđen jedan centar, a to je ŽCGO Kaštijun, koji je sufinanciran iz europskih Strukturnih fondova.
- Ne mogu to komentirati, jer nije u našoj nadležnosti, ali mogu samo reći da mi općenito, a i ja kao dužnosnik, izbjegavamo jednostrane odluke i nastojimo postići dogovor, što se tiče ove, ali i drugih problematika - rekla je ministrica.
- Centar treba i dalje nastaviti obavljati svoju ulogu, a pritom će Ministarstvo učiniti sve što se može da se problematika s kojima se suočavaju građani koji žive na tom području, posebice u ljetnim mjesecima, riješi i da u tome pomogne. Trebamo učiniti i dodatne iskorake kad govorimo o odvajanju otpada i gospodarenju kako bi se sastav otpada promijenio i u tom pogledu smo najavili sve natječaje koji će biti u narednim mjesecima, a koji bi trebali tome pridonijeti - dodala je ministrica i najavila zajednički sastanak s jedinicama lokalne samouprave kako bi se u što kraćem roku u što većoj mjeri odvajao otpad i kako bi se posvetila veća pozornost ulaganjima u gospodarenje biootpadom.
O raskidu ugovora s komunalnim društvima, kojeg zagovara gradonačelnik Pule Filip Zoričić, očitovao se i župan.
- Što se tiče vlasničkog udjela Grad Pula ima 51 posto, a Županija 49 posto te ukoliko stav Grada bude takav, treba sagledati i posljedice te odluke - komentirao je župan.
U ponedjeljak će se na ovu temu raspravljati na Županijskoj skupštini, a Miletić je generalnog stava da jednostrano raskidati ugovor nije dobro.
- Županijski plan za gospodarenje otpadom u administrativnom smislu trebao bi biti donesen kroz četiri mjeseca. Radi se o određenim strateškim studijama utjecaja na okoliš, a nakon čega ide u javno savjetovanje. Stav uprave Kaštijuna je da je potrebno izgraditi dodatni dio koji bi rješavao željeznu frakciju, pa bi Županija i u tom smjeru tražila potporu za projektnu dokumentaciju - rekao je Miletić.
Nakon radnog sastanka uslijedila je podjela ugovora kojima Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancira projekte s ciljem povećanja stope odvojenog otpada, odnosno smanjenja količine miješanog komunalnog otpada. Ugovore su ministrica Vučković i direktor Fonda Luka Balen uručili gradovima Poreč i Labin te općinama Medulin i Gračišće, odnosno komunalnom društvu 1. Maj i Nacionalnom parku Brijuni.
- Od strane ministrice uručeni su i ugovori jedinicama lokalne samouprave kojima se financijski podupire nužna potreba većeg odvajanja otpada, kako bi na regionalni centar Kaštijun, posebice u ljetnim mjesecima, dolazio sastavom adekvatniji otpad te s druge strane kako ne bi probijali dimenzioniranost obrade otpada Kaštijuna koja je 390 tona dnevno - pojasnio je župan.
Nakon sastanka u Županiji u pulskoj Komunalnoj palači ministrica je imala radni sastanak s gradonačelnikom Pule Filipom Zoričićem, na temu tvornice cementa Calucem, na kojem su između ostalih sudjelovali župan Boris Miletić, saborski zastupnik Anton Kliman, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo IŽ Aleksandar Stojanović, direktor Tvornice cementa Calucem Mihajlo Mirković i predstavnik građana Nenad Benčić.
- Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom ponovno će aktivirati mjerenja sumporovog dioksida (SO2) na mjernoj postaji Fižela. Kako je potrebno ugovoriti i nabaviti dodatnu opremu možemo očekivati da bi proširena mjerenja kao redovita aktivnost u okviru državne mreže mogla započeti 1. prosinca ove godine ili najkasnije 1. siječnja 2025. godine. Nastojat ćemo da to bude već početkom prosinca. Na sastanku smo imali smo priliku čuti sve što dodatno tišti građane putem predstavnika građana i željela bih poručiti da ćemo nastojati njihove bojazni otkloniti - rekla je ministrica Vučković.
- Krećemo početkom rujna i s posebnim mjerenjima zraka, četiri puta godišnje po dva tjedna, a uskoro ćemo i s te strane znati kakva je kvaliteta zraka u Puli. Što se tiče okolišne dozvole, o kojoj je također bilo razgovora na sastanku, nakon mjerenja znat ćemo i u kojem ćemo smjeru ići s eventualnim revidiranjem okolišne dozvole. Očekujemo od tvornice promjenu tehnologije, a imat ćemo sastanak u rujnu i o napretku tehnologije ubrzo bi nas trebali informirati, što je jedan od uvjeta. Ostajemo kod tužbe, a ovisit će o rezultatima mjerenja - prenio je svoje stavove pulski gradonačelnik.