obratite pozornost

Ove godine sedam slučajeva: U pulskim trgovinama lažne novčanice eura

| Autor: Doria Mohorović
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


U nekoliko pulskih trgovina nedavno su se pojavile lažne novčanice eura, pa su trgovci proteklih dana na posebnom oprezu. Dio njih koristi i uređaje za provjeru krivotvorenog novca, a osobito nakon što je Hrvatska ušla u eurozonu.

Iz Policijske uprave istarske saznajemo da je tijekom ove godine na području Policijske postaje Pula zabilježeno sedam prijava krivotvorenih eura. Kazne za krivotvorenje novca poprilično su rigorozne.

"Kazneni zakon za počinitelje kaznenog djela krivotvorenje novca propisuje kaznu zatvora u trajanju od jedne do deset godine za onoga tko izradi lažni novac, preinači pravi novac ili takav novac pribavi, posjeduje, uveze, izveze, prima ili prenosi s ciljem stavljanja u optjecaj kao pravog. Za onog tko je primio lažni novac u uvjerenju da je pravi, a stavio ga je u optjecaj saznavši da je lažan, zakon propisuje kaznu zatvora u trajanju do tri godine", ističu iz Ureda načelnika PU istarske.

Stoga pozivaju građane da obrate pozornost na novčanice koje primaju, a podsjećaju i kako se može provjeriti autentičnost novčanice, kako bi bili sigurni da je primljena novčanica originalna.

"Osjetite teksturu novčanice – papir je napravljen od pamučnih niti u posebnom tkanju te je kao takav tvrđi, izdržljiviji i otporniji na 'habanje' od komercijalnih papira od celuloze. Okrenite novčanicu prema izvoru svjetlost – morate vidjeti vodeni znak, zaštitnu nit i brojeve nominalne vrijednosti, koji se nalaze sa svih strana novčanice.

Pogledajte novčanicu pod kutom – potražite hologramski simbol i elemente tiskane prelijevajućom bojom. Ukoliko ste u mogućnosti, obavite dodatne provjere uz pomoć UV svjetiljke, povećala, IR kamera i slično. Ukoliko posumnjate u ispravnost primljenih novčanica, nazovite policiju na broj 192 ili svoje sumnje prijavite najbližoj policijskoj postaji", poručuju iz PU istarske.

Preventivne mjere s ciljem prepoznavanja lažnog novca pripremila je i Hrvatska narodna banka te je izradila brošuru za zaposlenike u maloprodaji naziva Vodič za provjeru: euronovčanice i eurokovanice. Brošura sadržava opisne i slikovne prikaze zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica, opis postupka provjere njihove autentičnosti te upute za postupanje sa sumnjivim novčanicama.

Kako ističu iz HNB-a, u ovoj je godini, zaključno s veljačom, evidentirano 50 krivotvorina euronovčanica nominalne vrijednosti 4.915,00 eura pri čemu je najviše krivotvorina bilo u apoenu od 50 eura. Lani je, pak, na području Policijske uprave istarske, evidentirano 428 krivotvorina euronovčanica nominalne vrijednosti 20.665,00 eura. 

Brošura je namijenjena zaposlenicima na blagajnama trgovačkog sektora, zaposlenicima na naplati cestarina, zaposlenicima na blagajnama kockarnica i drugim skupinama koje u svom poslovanju svakodnevno rukuju gotovim novcem. Svrha je brošure upoznati čitatelje s izgledom i provjerom zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica u svrhu uspješnog prepoznavanja krivotvorenoga gotovog novca te sprječavanja zaprimanja krivotvorenoga gotovog novca kao originalnog.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter