(Snimila: Doria Mohorović)
Subotnje jutro u Puli donijelo je hladnoću, no sunce je bilo dovoljno primamljivo da građane izvuče iz domova. Birao se stol na suncu za razgovor i ispijanje jutarnje kave, pa je tako u mnogim kafićima u blizini tržnice vladala gužva. No, ne može se isto reći i za samu tržnicu. Užurbani koraci kupaca otkrivali su da su došli s preciznim planom. Brzo su grabili nekoliko osnovnih namirnica i žurili dalje svojim obavezama, posebice oni koji su stizali u posljednji čas.
Kupovalo se ekonomično, osobito povrće - salata, karfiol i češnjak - sve po jedan komad, a bitno drugačije nije bilo ni s voćem. Nastavak trenda poskupljenja cijena posebno se vidi na ponudi povrća. Salata se prodaje po visokih pet eura po kilogramu, što je jedno od najvećih poskupljenja u posljednje vrijeme. Isto tako, češnjak i limun su postali luksuzni proizvodi, što kupcima teško pada, osobito u sezoni gripa i viroza.
Unatoč tome, mnogi i dalje preferiraju tržnicu u odnosu na supermarkete, jer nema većeg užitka od pripreme obroka s domaćim namirnicama. Pregledom štandova, primijetili smo raznoliku ponudu - svježa mlada blitva nudi se za četiri eura, kupus i kelj od 2 do 3 eura, dok domaća mrkva varira između 2 i 2,60 eura. Cijene voća također su ili ostale jednake, ili su nešto poskupjele. Domaće mandarine prodaju se po 2 eura, dok kilogram domaćeg limuna na jednom štandu doseže čak 6 eura! Kruška se prodaje po 4 eura. Ponuda jabuka je bogata, a cijene variraju ovisno o veličini i vrsti, od euro i pol do 2,60.
Tu je i šenon koji se prodaje po 3 eura, a kako nam kaže prodavačica, kupci ga vole i pripremaju isto kao što se priprema karfiol i brokula, koji se također prodaju po 3 eura. Jedna glavica češnjaka (veća) prodaje se po 50, a ona manja po 20 centi. Kilogram luka stoji 3 eura.
Pulska ribarnica bila je poprilično prazna. Ovih dana nema plave ribe zbog lovostaja koji će potrajati gotovo do kraja veljače. Kome se jedu srdele i inćuni, morat će se strpjeti. Već letimičnim pogledom, i na ribarnici se uočava osjetno poskupljenje, a kupci komentiraju da si je sve teže bilo što priuštiti. Kupuju se najčešće sipe. Trilja se nudi po cijeni od 10 eura, dok su moli i oslići dostupni po 8 eura, a veći oslići po 10. Kozice se prodaju po nešto višoj cijeni od 21 euro, a kadel po 10 eura.
Poskupljenje nije zaobišlo ni uvijek tražene lignje - za kilogram friških lignji kupci će morati izdvojiti čak 25 eura.
Unatoč izazovima visokih cijena, ponuda na pulskoj tržnici i dalje privlači mnoge koji traže svježe namirnice visoke kvalitete. No, ako se cijene ne stabiliziraju i nastave rasti, upitno je hoće li građani i nastaviti nabavljati voće i povrće na mrkatu.