Prijeko potreban prostor za rad konačno je tu - Maja Rašin-Gmaz i Martina Reškoski (Snimila: Helena Mostarkić Gobbo)
Često se i ne zapitamo, prolazeći pored kuća u kvartu, postoji li iza nekih vrata još jedan cijeli, paralelni svijet. A upravo jedan takav svijet umjetnosti nalazi se na pulskoj Gregovici, pod imenom Artera Studio. Naziv je to pod kojim djeluju dvije kreativke, dugogodišnje kolegice i prijateljice, a sada i partnerice u poslu, Maja Rašin-Gmaz i Martina Reškoski.
- Sama ideja o studiju je nastala u studenome 2021. godine, kad smo počele istraživati i gledati materijale. I na prošlom poslu radile smo skupa, a htjele smo se dodatno baviti nečim kreativnim, priča Martina.
Kad su dobro istražile materijale, Maja i Martina naručile su osnovi paket za probu i tu je, kažu, sve počelo.
- Koristimo keramičku masu koja se suši na zraku i mora se izrađivati pomoću kalupa jer je tekuća, pojašnjava Maja potvrđujući da je riječ o keramici koja se ne peče u peći, već suši i ima osjet između porculana i keramike. Svakom je predmetu u njihovom studiju, pojašnjavaju ove kreativke, potrebno najmanje dva sata za sušenje, a većini i više.
- Ova je keramika vodootporna, ali služi samo za dekoraciju, nije za upotrebu kao, recimo, posuđe, a taj materijal služi i za restauraciju, kaže Maja, dodajući da, uz ovu keramičku masu koju najviše koriste, upotrebljavaju i jesmonite materijal.
Prostor Artera Studija službeno otvoren tek prije mjesec dana, a Maja i Martina već su u njemu odradile čitav ciklus tematskih božićnih kreativnih radionica. Iako su predmete ranije izrađivale u turističke svrhe, sezonski, koristeći prostor u najmu, s velikim su uzbuđenjem dočekale otvaranje vlastitog studija u kojemu konačno imaju i prostora za rad.
- Shvatile smo da je došlo vrijeme za pokretanjem "nečega svog", ne samo za radionice nego i za prostor za rad. Sada spremamo nešto novo, nešto za veljaču ili ožujak, ali to je iznenađenje, kaže Maja.
Ove kreativne prijateljice najavljuju da je prostor njihovog studija zamišljen kao višenamjenski, pa će se tamo u budućnosti organizirati i kreativne proslave rođendana, team buildinge, ali i djevojačke zabave.
- Planiramo uvesti i novi koncept s radionicama za djecu, ali ovo je zasad samo za više uzraste, kaže Maja, dodajući da do kraja siječnja slijedi mala stanka. Najniža dob za sudjelovanje na radionicama je 12 godina, a broj polaznika je ograničen. Svaki predmet koji polaznici izrađuju (p)ostaje njihovo trajno vlasništvo, odnosno nakon radionice ga odnose svojim kućama.
- Mi radimo po narudžbi i nemamo puno proizvoda, jer se sve personalizirano, kaže Maja koja pojašnjava da izrada predmeta zahtijeva strpljenje, jer se radi i proces vodenog "šmirglanja" koji baš i nije za mlađu djecu.
- To je za nekoga tko je voljan raditi i uprljati ruke, ali i sve ostalo, kaže kroz smijeh Martina.
Maksimalan broj polaznika po jednoj osnovnoj radionici je deset, a za posebne radionice je i manji. Maja i Martina ističu da već imaju i "povratnike" na radionice, što ih posebno veseli, jer te osobe svaki put izrade nešto novo i radionice ih opuštaju.