Na krovu Industrijsko-obrtničke škole u Puli u tijeku je postavljanje solarnih panela koji bi trebali značajno umanjiti troškove električne energije u ovoj obrazovnoj instituciji. Riječ je o projektu naziva "Dobra energija - solarna energija za zelenu tranziciju", čiji je nositelj Istarska županija, a u sklopu kojeg će se, uz Industrijsko-obrtničku školu, postaviti još tri solarne elektrane u Puli - dvorani Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, Talijanskoj srednjoj školi "Dante Alighieri" te na Osnovnoj školi u Vodnjanu. Ukupna vrijednost ovih elektrana iznosi preko 178 tisuća eura, dok je vrijednost one na Industrijsko-obrtničkoj školi 60 tisuća eura.
Jutros su radove na Industrijsko-obrtničkoj školi obišli istarski župan Boris Miletić, ravnatelj Škole Dragan Radovanović, ravnatelj Istarske regionalna energetske agencija - IRENA Dalibor Jovanović i predstavnik izvođača radova Solaris Pons Marino Franinović, koji su novinarima predstavili detalje projekta. Kako je poručio župan, zbog negativnih posljedica klimatskih promjena, Istarska županija kao osnivač Industrijsko-obrtničke škole, pokrenula je postavljanje solarnih panela na krov škole kako bi iskoristili blagodati sunčeve energije.
"Opredijelili smo se za napuštanje fosilnih goriva kao izvora za proizvodnju energije. Prema tome, možemo koristiti ono što imamo, a to je prije svega sunce, odnosno i vjetar u budućnosti. A sve kako bi smanjili ispuštanje CO2 u atmosferu i ublažili sve prisutnije klimatske promjene gdje su ekstremi sve veći i nažalost sve češći", rekao je Miletić zahvalivši se svima koji su sudjelovali u projektu.
Projektom je definirano da će čak 43 posto električne energije na godišnjoj razini ovaj objekt dobivati iz energije sunca, rekao je ravnatelj Radovanović.
"Škola je mjesto gdje se na jedan kvalitetan i sinkronizirani način pružaju tehnička znanja, a solarna elektrana će sigurno pridonijeti tome da naši učenici s time budu upoznati i da se uključe u buduće izgradnje takvih objekata, a možda i da odluče na svoje objekte postaviti solarne elektrane.
S druge strane bit će to i ogledan primjerak gdje će druge delegacije moći doći vidjeti na koji se način solarna elektrana postavlja i koristi te koja je dobrobit svega toga", kazao je Radovanović ističući da se nada kako je to tek početak primjene zelene tranzicije, gdje će sve više projekata dobivati energiju koja ne zagađuje okoliš i da će za buduće generacije ostati bolji okoliš i bolji uvjeti za rad i život.
Da je riječ o vrlo važnom projektu u čijoj su pripremi sudjelovali od samih početaka, kazao je i ravnatelj IRENE.
"Riječ je o jednom od tri projekta koje vodimo u programu suradnje s Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom, a ovaj se tiče korištenja najdostupnijeg obnovljivog resursa u Istarskoj županiji, a to je solarna energija. Ukupno, na razini projekta, instalirat ćemo jedan megavat-sat ovih elektrana, a od toga 340 kilovat-sati na području Istarske županije. Na ove četiri zgrade proizvodit ćemo približno 380 tisuća kilovat-sati obnovljive električne energije godišnje.
U budućnosti nam dolazi energija vjetra gdje smo detektirali značajne offshore potencijale za elektrane od približno 500 megavat-sati. Imamo u provedbi projekt kroz koji će se izraditi Strategija korištenja odobalnog vjetra na području Istarske županije.
Treći projekt koji se tiče energetskih resursa, ujedno najizdašniji po ukupnoj snazi energije koja se može dobiti, odnosi se na korištenje mora kao obnovljivog izvora energije. Upravo su ovih dana započeli radovi na županijskoj Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju Martin Horvat Rovinj, a radi se o korištenju toplinske energije mora i instalacije četiri dizalica topline od gotovo 450 kW ukupne snage", rekao je Jovanović dodajući da bi uskoro elektrane mogle dobiti i škole u Žminju i Svetvinčentu, a koncentrirani su i na projektiranje još pet elektrana za Istarske domove zdravlja.
"Započeli smo s izgradnjom foto-naponske elektrane, a radi se o elektrani snage 55 kilovata, koja će u godišnjim intervalima generirati otprilike 70 megavat-sati električne energije. Ovo su svakako hvalevrijedni projekti i u tom kontekstu iskrene čestitke na inicijativi Istarskoj županiji i IRENA-i. Ovo je dio veće europske priče koja teži energetskoj neovisnosti i svakako da projekti poput "Dobre energije" doprinose ostvarenju toga cilja.
Mi kao Solaris Pons grupa značajno doprinosimo procesu energetske tranzicije. Na ovim prostorima u posljednjem desetljeću imamo izgrađeno više od 800 projekta na području Republike Hrvatske, što nas čini izuzetno ponosnim i svrstava nas u sam vrh dionika u procesu provedbe energetskih projekata na nacionalnoj razini, rekao je Franinović. Istaknuo je da su uz solarne elektrane, fokus Solaris Pons grupe baterijski sustavi za skladištenje električne energije, kao i mega infrastrukturni projekti - punionice za električna vozila na nacionalnoj razini.
Solarna elektrana se postavlja u sklopu projekta "Dobra energija - solarna energija za zelenu tranziciju" kojeg financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.-2021., uz nacionalno sufinanciranje RH u iznosu od 1,1 milijun EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa "Energija i klimatske promjene".
Uz Istarsku županiju, koja je nositelj, partneri projekta su gradovi Poreč, Pula, Zaprešić, Cres, Čakovec, Ivanić-Grad, Istarska regionalna energetska agencija (IRENA), Zelena energetska zadruga (ZEZ), Greenstaat Energy AS i Stiftelsen Seed Forum Norway.