stanje nije dobro

Održan sastanak o Tvornici cementa Calucem: Grad će tražiti izmjenu okolišne dozvole

| Autor: Jelena Milović
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


U Komunalnoj palači danas je održan sastanak o stanju s Tvornicom cementa Calucem, a sudeći prema iznijetim podacima, stanje nije dobro. Gradonačelnik Filip Zoričić najavio je da će tražiti od resornog Ministarstva izmjene okolišne dozvole, jer po svim parametrima nastalim tijekom mjerenja, a koji su ovom prilikom i prikazani, Pula ima najlošije rezultate s ciljanim mjernim česticama u RH. Izmjenom bi se spriječio negativan utjecaj Calucemovih operacija na kvalitetu zraka u neposrednom susjedstvu.

Iako je sastanak održan, njegov je ton ovog puta bio vrlo koncizan iz pozicije zainteresiranih strana, a direktor Tvornice cementa Calucem Mihajlo Mirković u tim je okolnostima mogao samo ponoviti da žele surađivati i da rade na poboljšanjima. Također je ustvrdio da je tvornica s emisijama u prosincu bila ispod graničnih vrijednosti. Calucem će, naveo je direktor, uložiti milijun eura u određena poboljšanja, ali što se tiče prelaska s ugljena na plin, kao početak spominje tek 2027. godinu.

(Snimio Milivoj Mijošek)Koviljka Aškić (Snimio Milivoj Mijošek)

Na sastanku su sudjelovali gradonačelnik Filip Zoričić sa suradnicima, predstavnici Calucema, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo IŽ, predstavnici mjesnih odbora Stoja i Sv. Polikarp - Sisplac, Zelene Istre i stručnjakinja za zaštitu okoliša Koviljka Aškić. Očekivao se i dolazak predstavnika Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije RH, ali se ispričao na spriječenosti.

Sastanak je započeo prezentacijom sinteze podataka mjernih parametara inženjera kemije Nenada Benčića, koji je sudjelovao i na posljednjem sastanku, a iz njih se iščitavaju prekoračenja spomenutih čestica. Podaci se odnose na mjerenja u prethodnom mjesecu. Zoričić ističe da je bilo sedam prekoračenje, poglavito s velikim pikom u dva dana, te budući da su mjerenja vršena u trenucima kad je puhao sjeverni vjetar, iz pravca Calucema prema mjernoj stanici, upravo je to pokazatelj da je taj industrijski subjekt odgovoran za izmjerene povećane koncentracije ovih čestica.

(Snimio Milivoj Mijošek)Mihajlo Mirković (Snimio Milivoj Mijošek)

Nakon dosadašnjih analiza i sastanaka, slijedi sastanak s resornim Ministarstvom, najavio je Zoričić, a to je i prvi konkretan korak koji će se učiniti jer je situacija na terenu zabrinjavajuća.

- Očekujem da će se okolišna dozvola izmijeniti i da će biti kao i u ostalim dijelovima Europe. Nisam stručnjak u brojkama, ali prema danas iznijetim pokazateljima vidimo da su mjerne jedinice veće u Puli, nego u ostatku Hrvatske, pa i Europe. Više nećemo sastančiti jer je to sad prešlo neku mjeru, a okolišna dozvola je svakako kotač koji će neke stvari promijeniti. Iz Calucema su rekli da će ulagati i mijenjati, a mi ćemo s naše strane naručiti biološki monitoring.

Grad je sa svoje strane poduzeo sve što je trebalo i nećemo odustati od ovih daljnjih koraka. Da dimnjak više nema svoje mjerenje, zasigurno nije odgovor koji smo očekivali i nije dobar odgovor. Tu je i pitanje promjene energenta. Vjerujem da svi mi, koji smo danas bili ovdje, želimo da se stvari poboljšaju, ali to sad mora biti prikazano; bez daljnjih sastanaka i analiza, jer je to gubljenje vremena. Želimo riješiti probleme i ništa ne stavljati pod tepih. Ovaj je sastanak bio javan i svaki sljedeći će biti takav, rekao je gradonačelnik.

(Snimio Milivoj Mijošek) Filip Zoričić (Snimio Milivoj Mijošek)

Naime, tijekom dva dana u prosincu, od 15. do 17. prosinca, bio je povećan broj čestica sumpornog dioksida, sumporovodika, ali i arsena. To i ne čudi, veli nam Koviljka Aškić, jer u ugljenu, kao energentu, sve se to nalazi. Također, ukazala je i na veliki nesrazmjer dozvoljenih čestica koje u slučaju Calucema iznose 1.200 miligrama po metru kubnom dok kod ostalih, novih postrojenja ne prelaze 50, a 400 u svim ostalim tvornicama. Problem je i da ne postoji rok u kojem tvornica mora doseći te vrijednosti.

- Tražim od institucija da nas zaštite. Ako imate uredbu koja dozvoljava za ovakav tip tvornice toliku koncentraciju dozvoljenih čestica, onda tražimo da inicijativa ide od ministrice prema Vladi, da se da konkretan rok u kojem će se ona promijeniti. U cijeloj Hrvatskoj jedino je ova tvornica s ovakvim dopuštenim česticama, iznosi Aškić.

U svom prikazu Nenad Benčić predlaže uvođenje trajnog mjerenja kvalitete zraka na lokaciji Pula, uvođenje trajnog mjerenja kvalitete zraka na svim ispustima tvornice Calucem, pokretanje nove studije utjecaja na okoliš i postupka izmjene okolišne dozvole koja će spriječiti negativan utjecaj Calucemovih operacija na kvalitetu zraka u neposrednom susjedstvu. Nadalje, predlaže pod hitno uvođenje kvalitetnog sustava za kontrolu i obradu ispusta na svim pećima te zamjenu ugljena kao pogonskog goriva kvalitetnijim i smanjenim utjecajem na okoliš poput prirodnog plina.

Svi se slažu

Vladimir Jurišić iz Mjesnog odbora Stoja rekao je kako više ne može slušati da su mjerenjima u parametrima okolišnih dozvola, a upravo su ovakve postojeće okolišne dozvole problem. Budući da se u rezultatima mjerenja spominje i arsen, pita se hoće li sutra morati hodati s gas maskama.

Irena Burba iz Zelena Istre rekla je kako su preko svog telefona dobili veliki broj prijava građana, a svi se žale na slične simptome te također ustvrdila da se okolišna dozvola mora mijenjati. S time se složila i Dragica Pršo iz Mjesnog odbora Sv. Polikarp-Sisplac koja je ustvrdila da se treba pomaknuti sa 'sastančenja' i nešto konkretno učiniti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter