Gaby Nunez, Boris Pejin i Lana Križaj (Snimila Vanja Brajković)
U Klubu Kotač u Rojcu održana je posljednja ovogodišnja etapa projekta Queer+ Security, koji je prethodno predstavljen splitskoj, zagrebačkoj i riječkoj publici. Projekt se sastoji od DJ/VJ radionica, panel rasprave o politikama plesnog podija, te završnog partyja.
Panel rasprava održana je na temu »O politikama plesnog podija«.
Pink Security - inicijativa za siguran i inkluzivan clubbing, koja je protekla iz splitskog kolektiva Queeranarchive i njihovog klupskog programa Zvjerinjak, pokrenula je projekt Queer+ Security kroz koji je provedeno istraživanje kojim je ustanovljeno tko se osjeća sigurno, a tko ne na plesnom podiju i oko njega, te su definirane preporuke kako bi klubove učinili sigurnijim i inkluzivnijim mjestima za sve. Na osnovu istraživanja publiciran je zine koji donosi smjernice za sigurniji i inkluzivniji clubbing, a koji je predstavljen u Kotaču.
Kako su istaknuli organizatori projekta, osim u javnom prostoru, u kojem su LGBTIQ+ osobe zapravo i naviknute na ovakve pojave, zamijećen je i porast napada na »sigurne prostore« LGBTIQ+ zajednice, na prostore unutar »naša četiri zida«. Na queer party Bitcherin u splitskom klubu Kocka, upali su huligani koji su prvo vrijeđali, a zatim i napali dvojicu mladića, koje su potom dočekali ispred kluba te fizički napali i proganjali Splitom. U lipnju je pulska proslava Mjeseca ponosa koju je organizirao Proces, u unutrašnjem dvorištu Rojca, osim dobrom zabavom obilježena i napadom bakljama. Kao reakcija na takve događaje akteri i akterice scene su se okupili u neformalnu inicijativu te osmislili i provode projekt Queer+ Security.
Raspravu je vodio Boris pejin iz udruge Proces koji su partneri na projektu Queer+ Security, a s njim su popričale Gaby Nunez iz udruge queerAnarchive te Lana Križaj u ime Rejv Utopije iz Ljubljane. U diskusiji je između ostalog bilo riječ i o Awareness timovima odnosno Timovima osviještenosti koji prisustvuju klupskim događanjima te po potrebi pružaju odgovarajuću pomoć ljudima koji su doživjeli ili svjedočili seksualnom uznemiravanju, nasilju ili diskriminaciji, a dodatna im je svrha da pruže podršku i pomoć onima koji se na partyjima ne osjećaju dobro.
Prema istraživanju devet od deset pripadnika se ne osjeća sigurno na plesnom podiju u Hrvatskoj, sedmero od 10 ih je doživjelo seksualno napastvovanje, a samo troje od 10 je prijavilo što se dogodilo. U Ljubljani svakoj osobi koja dođe na party objasni se da je to zabava za queer populaciju pa neki shvate da to nije za njih.
- Stvaramo partyje posebno za queer ljude i toga drugi moraju biti svjesni, napomenula je Lana.
Najviše problema, kako je rekla Nunez, imaju između 3 i 5 sati ujutro kada se barovi zatvore i ljudi potpuno pijani dođu na party i rade probleme, što uključuje seksualno napastovanje i uznemiravanje.
Nakon diskusije održan je glazbeni program »Zvjerinjak xx Proces presenta Rat girl summer« na kojem su nastupili Katcha b2b Balana iz ljubljanskog queer DJ kolektiva Ustanova i Gabibabydoll kao dio kolektiva queerAnarchive i rezident klupskog programa Zvjerinjak, kao i polaznice i polaznici održane DJ radionice.
Osim u javnom prostoru, u kojem su LGBTIQ+ osobe zapravo i naviknute na ovakve pojave, zamijećen je i porast napada na »sigurne prostore« LGBTIQ+ zajednice, na prostore unutar »naša četiri zida«. U lipnju je pulska proslava Mjeseca ponosa koju je organizirao Proces, osim dobrom zabavom obilježena i napadom bakljama. Kao reakcija na takve događaje akteri i akterice scene su se okupili u neformalnu inicijativu te osmislili i provode projekt Queer+ Security.
Prema istraživanju devet od deset pripadnika se ne osjeća sigurno na plesnom podiju u Hrvatskoj, sedmero od 10 ih je doživjelo seksualno napastvovanje, a samo troje od 10 je prijavilo što se dogodilo.