Dr. Dragan Trivanović (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Pulski onkolog doc.dr.sc. Dragan Trivanović, subspecijalist internističke onkologije, voditelj internističke onkologije s hematologijom pulske bolnice, v.d. dekana Medicinskog Fakulteta u Puli i pročelnik Katedre za onkologiju i radioterapiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, s nekoliko kolega iz Hrvatske sudjelovao je na Američkom godišnjem onkološkom kongresu (ASCO), najvećem takvom okupljanju liječnika, koji je početkom lipnja u Chicagu okupio više od 50 tisuća onkologa pa i hematologa iz cijelog svijeta, najpoznatije stručnjake i najveće farmaceutske kompanije od Amerike do Indije.
Dr. Trivanović, među ostalim član i Američkog onkološkog društva, kaže da su ove godine najavljene neke novine koje će dramatično promijeniti i unaprijediti liječenje karcinoma, vrlo komplicirane bolesti koja je u cijelom svijetu u porastu. Može li se to nazvati epidemijom raka?
- Nije to epidemija, incidencija, pojavnost je u porastu u cijelom svijetu, ali je mortalitet malo smanjen. Osnovno je otkriti rak na vrijeme, bez toga nema poboljšanja. Novi lijekovi jesu odlični, ali samo za 20-ak posto oboljelih, ostali su u zoni gdje nema uspješnog liječenja. Već je postala fraza "treba se javiti na vrijeme", ali teško je očekivati od ljudi koji ne razumiju svoje tijelo da će se javiti na vrijeme.
To treba prepustiti struci, a države su te koje moraju motivirati ljude da dolaze na preglede za rano otkrivanje raka. Svaki rano otkriven rak državi je velika ušteda u odnosu na liječenje kada je bolest već uzela maha i kada treba uložiti ogromne resurse. Rano otkriven rak možda se može riješiti jednom operacijom, kaže dr. Trivanović.
Hrvatska onkologija, kaže, slijedi preporuke Američkog i Europskog onkološkog društva, ali naš je problem velika smrtnost od raka. Iako smo po broju novooboljelih u Europi negdje u sredini, po smrtnosti su samo Mađari lošiji od nas.