Ilustracija (foto: Arhiva)
Zbog upotrebe novih psihoaktivnih droga koje sve češće koriste mladi, gradovi muku muče sa sve više infektivnog otpada na ulicama. I Pula je među njima, a svoj je problem odlučila riješiti tako što je dodijelili novčanu potporu Udruzi koja se godinama bori protiv infektivnog otpada i to uz pomoć bivših ovisnika, prenosi HRT.
Bivši ovisnik Dean Hervatin, nakon ozdravljenja 17 je godina volontirao u udruzi Institut skupljajući infektivni otpad. Sada je uz potporu grada i Hercualene za rad i plaćen.
- Sada idem svugdje, pretežno obilazim igrališta, OŠ, i ono ljudi su sad počeli šetat po šumi, brat šparoge i onda svugdje idem, znam nekad i po plažama, kazao je.
Godišnje se skupi i do 300 kilograma otpada.
Problem su nove psihoaktivne droge koje se injektiraju puno češće i stvaraju više otpada.
- Drugačije se te droge konzumiraju, znači dok heroinski ovisnik drogu injektira 2-3 puta na dan. Psihoaktivne tvari se, kada ste vi vani 2-3 dana, injektiraju 10-20 puta na dan, rekla je predsjednica Udruge Institut, Varja Bastiančić.
U Službu za prevenciju ovisnosti IŽ godišnje se javi oko 550, pretežno heroinskih ovisnika, no teže je liječiti pacijente ovisne o novim drogama.
- Problem s novim drogama je uvijek što se njihova kemijska pojava mijenja BLIC sami konzumenti ne znaju što su ustvari uzeli i zato to može biti jako opasno, dodala je Helena Mitrović, voditeljica Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Istarske županije.
Udruga Institut skrbi se o ovisnicima, pomaže im u svakodnevnom funkcioniranju, nudi savjete i novi početak. Dean je upravo uz pomoć udruge pronašao svoj.
- Težak je početak, uvijek o svemu je najteži početak, najteži je onaj prvi korak kasnije već sve ide lakše, otvaraju se sva vrata, zaključio je Dejan.
Udruga poziva građane da prijave lokacije na kojima je infektivan otpad zapažen kako bi uklonio iz okoliša.