OKO ARENE I OVE SEZONE BEZ JAVNOG TOALETA

Ugostitelj Denis Koštić: "Za WC me pita 50-ak turista dnevno. Službu za odštopavanje ljeti zovem dva, tri puta"

Kad je oblačan dan ne uspijevam pratiti stanje u zahodu, ali glupo mi je da goste odbijem, iako sam u posljednje vrijeme počeo neke i odbijati jer je to postalo jedva izdržljivo, ali obavezno pustim ako je u pitanju malo dijete, kaže Koštić koji smatra da bi se javni zahod trebao otvoriti bočno od Arene, uz škaline. S njime se slaže i Elvis Morina koji vodi kafić La Resistance

| Autor: Jelena MILOVIĆ
U ljetnim mjesecima tijekom koncerta, oko Arene i desetci tisuća ljudi

U ljetnim mjesecima tijekom koncerta, oko Arene i desetci tisuća ljudi


Za javnim zahodima postoji potreba u gradu, čini se i na više lokacija. Na minuloj sjednici Gradskog vijeća Igora Belasa (SDP) zanimalo je hoće li se kod Arene u sezoni otvoriti još jedan javni zahod, "možda u skladištu na uzvisini iza Amfiteatra", pitao je, s obzirom da je u ovoj zoni najveća fluktuacija turista, a samim time i potreba. Pročelnica za komunalni sustav i upravljanje imovinom Anja Ademi odgovorila mu je da to nije predviđeno planom te da se javni toalet nalazi u blizini Arene, u sklopu parkirališta Karolina, kao i jedan u Ulici Starih statuta, očito misleći na stari talijanski kondot koji je još u funkciji. Također je predložio da područje Ozad Arene, na potezu od crkve sv. Antuna do Areninog stepeništa bude češće zatvoreno za promet, a ne samo kada su u Areni veliki koncerti. Ademi mu je odgovorila da će taj prijedlog razmotriti.

Budući da se pročelnica Ademi konkretno izjasnila da javnih zahoda u okruženju pulske Arene neće biti, zanimalo nas je što misle oni, koji u njenom okruženju žive, ali i rade, mještane i ugostitelje.

"Potrebe za javnim zahodom postoje", smatra Denis Koštić, vlasnik caffe bara Galerija iznad Arene. Takvo mišljenje potkrepljuje konkretnim razlozima. Ima puno razumijevanja za fiziološke potrebe ljudi koji se ljeti kreću ovim područjem, ali problematizira situaciju u kojoj posljedice nepostojanja javnog zahoda snose upravo ugostitelji, uz onečišćenje javnih površina.

ggSamo za malu nuždu

- I ja sebe stavljam u njihovu poziciju jer volim putovati. Sasvim mi je glupo da mi dođu gosti, koji su gosti grada, ali ne i mog lokala te su samo u prolazu, da me pitaju za zahod i da ih ja ne pustim. Iako sam u posljednje vrijeme počeo neke i odbijati jer je to postalo jedva izdržljivo, ali obavezno pustim ako je u pitanju malo dijete. Vjerujte mi da sam jedan od rijetkih koji puštam u odnosu na vlasnike susjednih kafića. Meni je striktno radi djece, računam da će stariji lakše izdržati i doći do mjesta gdje mogu obaviti nuždu. Drugi ugostitelji su mi to zamjerili i rekli mi da si nepotrebno radim problem, a dijelom imaju i pravo, jer ljeti mi se dogodi da dva, tri puta zovem službu za odštopavanje. Recimo, kad je oblačan dan ne uspijevam pratiti stanje u zahodu, tako da zna zaplivati, požalio se Koštić.

Na pitanje gdje bi se uopće mogao postaviti javni zahod, naš sugovornik veli da je i sam razmišljao koje bi mjesto za to bilo povoljno. Budući da je prostor iznad Arene poprilično otvoren, a samim tim loš izbor za postavljanje javnog zahoda, po njemu, jedino takvo adekvatno mjesto je pored škalina, u podnožju, bočno od Amfiteatra. "To mi djeluje kao jedino zakriveno mjesto", konstatira on.

Ljeti ga za korištenje zahoda u njegovom kafiću upita i do 50-ak turista dnevno, pogotovo kad su oblačni dani, priča nam dalje. "Ne stignem više ni pratiti tko koristi zahod, samo puštam, jer tu bude strahovita gužva", opisuje on situacije u kojima se zna naći, a kada sve pomalo izmakne kontroli.

Jedan zahod ne bi riješio problem, mišljenja je mještanka kvarta, koja je željela ostati anonimna. Postoji potreba za nekoliko zahoda jer je u posljednje vrijeme ljeti prevelik pritisak na ugostitelje, parkove, ali i na dvorišta kuća, gdje se sve gosti uopće ne libe obaviti nuždu.

- Nemaju gdje. Za vrijeme koncerata u Areni i oko nje zna biti i po deset tisuća ljudi, a nerijetko dolazi i do sukoba između stanara i turista zbog neprimjerenog ponašanja i obavljanja nužde gdje tko stigne. Nikad nije bilo tako, nuždu obavljaju čak i na stepenicama, bez pardona. Nemali broj puta smo to i s prozora vidjeli, prepričava nam ova zabrinuta građanka stanje na terenu. Veli i da, koliko je njoj poznato, ugostitelji znaju pustiti djecu, starije i trudnice, da koriste zahod, ali da to nije trajno rješenje, pogotovo kad se, jutro poslije, vidi količina ljudskih izlučevina u okruženju. Što se, pak, mogućnosti da cesta uz Arenu bude zatvorena za promet tiče, nije baš pristalica takvog rješenja.

- Ne bi bila dobra ideja zatvarati cijelu cestu jer se dolazi ciljano, a parking je preskup, mišljenja je ona. Međutim, zatvaranje dijela ulice čini joj se dobrom idejom jer bi se time ipak dobilo na otvorenosti prostora.

ggZahod na Giardinima je godinama izvan funkcije

Elvis Morina, koji vodi ugostiteljski objekt La Resistance u Domu antifašista veli nam da ne vidi adekvatnih mjesta iznad Arene koja bi poslužila za postavljanje javnog zahoda. "Prošlog ljeta jedno je vrijeme bio postavljen kemijski zahod iza Arene i tad smo imali velikih problema jer je to nesnosno smrdjelo. Smatram da zahodima nije mjesto tamo, ali eventualno s donje strane, ispred Arene, možda bi se našlo neko takvo mjesto. Znam vrlo dobro kako je to kad ti dođe grupa gostiju koja s vodičem obilazi grad, a s obzirom da im je tempo ubrzan, nigdje ne zastaju. Imao sam situaciju kad mi je velika grupa gostiju 'poharala' zahod jer nigdje usput nisu uspjeli sjesti, popiti nešto i obaviti nuždu tako da su mi poznate i te situacije, veli Morina. On, međutim, ukazuje na, po njemu, puno veći problem u gradu, a to je nedostatak javnih zahoda za invalide, kojih je, slovom i brojkom, samo - jedan.

- Gosti koji su invalidne osobe također bi trebali moći koristiti javni zahod a da ne biraju destinaciju za izlazak, vodeći se isključivo blizinom javnog zahoda, zaključuje Morina.

Što se tiče razmatranja ideje da se zatvori cesta za promet iznad Arene, Morina tu ideju itekako podržava, jer smatra da je prometna (ne)kultura naših sugrađana, koji nerijetko parkiraju gdje god im se ukaže prilika, najbolji pokazatelj da bi cesta trebala biti dostupna samo za pješake.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter