Branislav Bojanić (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Na današnjem aktualnom satu Vijeća Grada Pule Ana Fonović (Možemo) pitala je koliko koštaju kontrolori "holders only" zone parkiranja u centru Pule.
Naime, mnogima je promaklo da su za taj posao angažirane dodatne snage, van uobičajenih kontrolora Pula Parkinga.
Ana Fonović smatra da to plaćaju svi građani skupljim parkingom, a nije joj jasno ni kako su dodatni kontrolori odabrani jer nije nikad raspisan natječaj za taj posao.
Direktor Pula Parkinga Branislav Bojanić odgovorio je da su zaposleni umirovljenici, i to samo na nekoliko mjeseci.
"Oni su samo upozoravali ljude da bi mogli dobiti kaznu, a iznos koji su dobivali bio je 400-500 kuna, do maksimalno 1.000 mjesečno. Radili su četiri sata dnevno i to su uglavnom bili stanovnici Starog grada. Koliko god da sam pametan, točan iznos koji su dobivali ne znam. Ostalo je još njih jedan-dva i rade izuzetno kvalitetno i pošteno", rekao je Bojanić.
Miha Paus (Možemo) pitao je zašto je nedavno u određenim danima došlo do povećanja određenih lebdećih čestica na Kaštijunu.
Dražen Stilinović, direktor Kaštijuna, odgovorio je da je to "praktički lagana lebdeća prašina" te da nije "došlo do nikakvih situacija", a kao uzrok naveo je vjetar.
Paus je na to pitao zašto se ne upozori građane na vrijeme, kao i zašto se ne radi na tome da se problem spriječi, već kada se zna da je riječ o vjetru. Na to je Stilinović odgovorio da se radi na rješavanju.
Paus je kritizirao i ljetnu odluku o angažmanu zaštitara za koje smatra da su suvišni jer nemaju pravo uhititi osobu, niti nekoga legitimirati. Zato on smatra da se radi o bacanju novaca i predložio je da bi bilo bolje s policijom dogovoriti češće ophodnje.
Anja Ademi je odgovorila da zaštitari imaju svoju funkciju i da imaju pravo zadržati nekoga do dolaska policije, što se i događalo.
Milan Rašula je pitao što će biti s najstarijom kućom u Puli, onom iz 1270. godine, iz koje je nedavno preseljen jedini stanar, koji je smještan u bolji objekt. Rašula predlaže da se ta kuća zaštiti, a Zoričić je to prihvatio, dodavši da su u tom smjeru počele pripremne radnje.
Rašula je postavio i pitanje što je s istraživanjem tla za buduće parkiralište na Marsovom polju, kod zgrade Croatia osiguranja.
U dužem odgovoru direktor Pula Parkinga Branislav Bojanić pojasnio je da su istraživanja pokazala da je tamo podzemna voda vrlo blizu, što je problem.
- Prilikom gradnje bilo kojeg objekta došlo bi do ulijeganja terena između devet i pet centimetra, a moglo bi doći i do urušavanja tla, što bi bila katastrofa. Preporuka je da na toj poziciji upucamo 40 pilota na dubinu 20 metara. Svaki košta cirka oko 5.000 eura, dakle to je ukupno oko 200 tisuća eura, pa onda možemo raditi što hoćemo, rekao je Bojanić, dodavši da je predviđeno 6 katova, svaki sa po 92 mjesta.
Potom se Bojanić osvrnuo na financijski dio priče, pri čemu je otkrio i čemu služi novac koji je ostao na računu Pula Parkinga.
- Prihod koji smo ovo ljeto imali oročili smo u banke, što nam garantira povoljan kredit. Radimo na tome da preko EBRD-a smanjimo kamatu. Borimo se, dokazujemo našu poslovnost i ozbiljnost. Prihode koje nismo potrošili imamo s razlogom - da pokažemo da smo ozbiljna firma, rekao je Bojanić.
Podsjetimo, prihod Pula Parkinga prošle godine je narastao za oko pet milijuna kuna.