SLUČAJ IZ PULE

FOTO / Kupio stan u izgradnji u koji nikako da useli jer radovi kasne. Investitor prebacuje odgovornost na birokraciju

| Autor: Paulo GREGOROVIĆ


Kupiti stan u izgradnji, ali nikako se u njega useliti. To je problem koji brine mnoge građane Hrvatske koji su prethodnih godina ugovorili kupnju neizgrađenih stanova i očekivali da će se brzo useliti te prestati drugima plaćati podstanarstvo.

Kod razočaranih kupaca u takvim prilikama na ideju padaju svakakve teorije zavjere. S tom nakanom se medijima obratila osoba koja se predstavila kao kupac stana u naselju Fojbon, smještenom na jugoistočnom predjelu Pule, na Medulinskoj cesti.

Na što se žali anonimni sugovornik? On je mišljenja da se u stan već trebao useliti i krivnju za to pripisuje samo investitoru kojem je platio stan u izgradnji, a koji mu još nije osigurao uvjete za useljenje. Nadalje, smatra da ga tim potezom investitor želi natjerati da odustane od kupnje stana koji je ugovorio po 1.600 eura za četvorni metar, a za koji smatra da sada vrijedi puno više.

Anonimni sugovornik zaključuje da je stan u potpunosti platio prije više od godinu dana.

Gdje je zapelo s tim i drugim stanovima u naselju Fojbon, objasnila nam je Stela Jaćimović, članica Uprave Lotus Stelle, tvrtke koja je investitor u tom poslu. Naglašava da je nesporno da je recentna kriza utjecala i na građevinski sektor, a da je prekoračenje rokova najčešći problem u realizaciji građevinskih projekata.

- Smatramo neosnovanim izjave da investitor ne želi dovršiti stanove koji su prodani. Radi se o kompleksnom procesu, a naše društvo kontinuirano i odgovorno poduzima sve potrebne aktivnosti i radnje kako bi se započeti projekti i realizirali te izvršila primopredaja stanova. No, u ovom trenutku nije moguće procijeniti vrijeme primopredaje stanova obzirom na okolnosti na koje društvo nema utjecaja. Naposljetku, kontinuirano ukazujemo da pojedine faze u razvoju projekta zavise o birokratskim barijerama, a na koje naše društvo ne može utjecati, veli Jaćimović.

Pitali smo je da pojasni s kojim se birokratskim preprekama susreće, a odgovorila nam je da postupak izdavanja akata, iako naizgled predstavlja skraćen postupak, nije skraćen i pojednostavljen.

- Najveći problem za namjeravani zahvat kod realizacije predstavlja infrastrukturni sustav gdje su projektanti skloni obrađivati i neke veće cjeline, pri čemu je predmetni zahvat, poput izgradnje građevine, samo dio cijelog tog procesa. Primjerice, pristup nekretnini koji mora biti s javne prometne površine, zatim mogućnost priključenja na javni sustav odvodnje, kao i priključenje na niskonaponsku električnu mrežu i vodovodnu mrežu. Ukoliko se radi o infrastrukturi za koju se formira građevna čestica (prometnica, trafostanica i slično) o tome se mora voditi računa kod formiranja građevne čestice za planirani zahvat i od te čestice se mora odcijepiti dio koji je potreban za izgradnju infrastrukture, što podrazumijeva geodetski elaborat i provedbu istog u katastarskom operatu i zemljišnim knjigama, kaže ona.

- Primjerice, u odnosu na projekt Fojbon, mi kao investitor smo uputili sve potrebne zahtjeve prema komunalnim društvima još prije 18 mjeseci, pa tako i prema HEP-u, te su sve obveze od strane nas kao investitora podmirene po osnovama financiranja izgradnje infrastrukture. Za predmetnu lokaciju je bilo neophodno izgraditi trafostanicu koja će opskrbljivati sve objekte koji se priključuju, i koja je previđena na zemljištu u privatnom vlasništvu, a za što smo mi kao društvo postigli dogovor s vlasnikom zemljišta. Za sve neophodne pripremne aktivnosti koje su uvjetovane za realizaciju planiranih projekata potrebno je vrijeme, uslijed okolnosti na koje mi kao investitor nemamo utjecaja, slijedom čega dolazi do prolongiranja očekivanih planova realizacije, kaže naša sugovornica.

Nadalje, prijavitelj smatra da je razlog zbog kojeg ne može useliti u kupljeni stan taj što tvrtka Lotus Stella nije platila HEP-u priključak na struju. Stela Jaćimović nam je pak odgovorila da su izvršili obvezu uplate prema zaključenom ugovoru s HEP-om. Iz Hrvatske elektroprivrede su nam odgovorili da su u prosincu 2021. zaprimili zahtjev za izdavanje elektroenergetske suglasnosti te su novi ugovori o priključenju poslani strankama u ožujku 2022.

- Prva uplata po sklopljenom ugovoru zaprimljena je 11. ožujka 2022. Od tog datuma počeo je teći rok za realizaciju uvjeta u mreži, odnosno za izgradnju nove transformatorske stanice kako bi se omogućilo priključenje navedenih zgrada. Transformatorska stanica je u fazi projektiranja i pripreme dokumentacije za ishođenje građevinske dozvole, vele iz HEP-a te zaključuju da je s tim investitorom obustavljen prvi pokrenuti postupak 2020. godine jer je istekao rok za uplatu po potpisanim ugovorima o priključenju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter