Roditelji često ne stižu kuhati…

Istražili smo što marendaju pulski vrtićarci i osnovnoškolci

Prehrana u školi se jako promijenila, mi smo prije par godina radile na modelu sendviča. Nakon toga smo prešli na model kuhane hrane, a govorim o marendama, i to je djeci jako puno značilo jer je mnogima to bio jedini topli obrok. Sada smo, od početka nove školske godine, prihvatili model Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, a njihov jelovnik koji preferira zdravu prehranu veli glavna kuharica OŠ Vidikovac Verica Zorić

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Glavna kuharica u školi Vidikovac Verica Zorić odmah je upogonila novi blender  (Snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Glavna kuharica u školi Vidikovac Verica Zorić odmah je upogonila novi blender (Snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Što jedu djeca u sklopu školskih obroka te kako ta prehrana izgleda u vrtićima, pokušali smo saznati u jednoj pulskoj školi i vrtiću, OŠ Vidikovac i Dječjem vrtiću Mali svijet na Monte Zaru. Na ovim primjerima, reklo bi se, djeca se hrane dobro i kvalitetno, a primijećen je trend sve većeg posvećivanja zdravim obrocima, u što smo se i sami uvjerili, a kroz razgovor s kuharicama, to nam je i potvrđeno.

(Snimio Dejan ŠTIFANIĆ)(Snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

- Prehrana u školi se jako promijenila, mi smo prije par godina radile na modelu sendviča. Nakon toga smo prešli na model kuhane hrane, a govorim o marendama, i to je djeci jako puno značilo jer je mnogima to bio jedini topli obrok. Sada smo, od početka nove školske godine, prihvatili model Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, a njihov jelovnik koji preferira zdravu prehranu. Tako da se nama na meniju, primjerice, pojavljuje namaz od tune koji sami pravimo, a pripremamo i namaz od slanutka, leće. Čaj je domaći, s medom i limunom, veli nam glavna kuharica OŠ Vidikovac Verica Zorić, koja nam opisuje i ručkove u kojima ima ječma i drugih žitarica koje se ranije nisu koristile. Na svakodnevnoj razini pridržavaju se preporuka Zavoda tako da se u velikoj mjeri smanjio unos šećera koji je zamijenjen medom, priprema se dosta ribe i povrća, bistrih i krem juha.

- Djeca nisu odmah bila previše oduševljena jer znamo mi dobro, naša djeca vole pomfrit, hamburgere i fast food, ali privikavaju se, veli nam Zorić, naglašavajući da je i to jedan vid edukacije za koji treba vremena.

U ovoj školi, na dan kad smo vodili razgovor s kuharicom, u pripremi je bilo 220 marendi, a kada nema toliko izostanaka zbog bolesti, brojke su i veće, dok ručkova ima oko 150.

- Djeca koja jedu ručak su ona u cjelodnevnom boravku, njih stotinjak, ali imamo i drugu djecu koja nisu u boravku, ali ručaju jer im roditelji zbog posla nisu u mogućnosti spremiti obrok. Jednostavno ne stignu, otkriva nam.

U ovoj školi zastupljeno je i meso, ali i tu se pazi na koji način će se pripremiti.

- Ne pripremamo ga u dubokom ulju, sve se bazira na pečenom ili kuhanom mesu, pojašnjava nam Zorić dajući nam primjer jednodnevnog školskog menija.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter