POTPLAĆENI I OBEZVRIJEĐENI

Pomoćnici u nastavi od Grada Pule traže hitno povećanje satnice. "Ako ne uvaže naš zahtjev, spremni smo i na štrajk"

U Puli radi 108 pomoćnika u nastavi, a iznos ispod kojeg ne pristaju ići je 35 kuna neto. Pazin je, navode primjer, podigao satnicu na 30, a Umag na 35 kuna * Kad ste izabrani za gradonačelnika Pule, otišli ste u Split, svoj rodni grad, proslaviti tu pobjedu. Pa prepišite onda ono što je napravio splitski gradonačelnik Ivica Puljak, koji je podigao satnicu na 30 kuna, a od Nove godine 35 kuna će u Splitu dobiti asistenti u redovnim te 40 kuna u školama za odgoj i obrazovanje, poručila je Đitka Bartolović gradonačelniku Zoričiću

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Tanja Mionić, Đitka Bartolović, Anja Smoljan, Gorana Karan i Sanel Fajtović - pomoćnici u nastavi, većinom zaposleni u Školi za odgoj i obrazovanje  (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Tanja Mionić, Đitka Bartolović, Anja Smoljan, Gorana Karan i Sanel Fajtović - pomoćnici u nastavi, većinom zaposleni u Školi za odgoj i obrazovanje (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


"Ovako više ne ide", zavapili su pomoćnici u nastavi, koji rade na području Pule. "Ako nam ne podignu satnicu, bit ćemo prinuđeni tražiti nova zaposlenja", bez zadrške pritom poručuju nadležnima u Gradu Puli jer je upravo Grad nadležan za tu stavku, a pomoćnici smatraju da novca ima i da ga samo treba drugačije rasporediti. Rebalans proračuna, smatraju, pravi je trenutak za reakciju. A satnica zbog koje su ovako reagirali je niskih 25 kuna. Ukoliko Grad ne poduzme nešto po tom pitanju, naši pomoćnici spremni su, vele nam, i na štrajk. A pomoćnici u nastavi koje smo ugostili u redakciji Glasa Istre su: Đitka Bartolović, Sanel Fajtović, Tanja Mionić, Anja Smoljan i Gorana Karan.

Bagatelizacija rada

Zamislimo samo na trenutak naš grad bez njihove aktivne uloge; svu onu dječicu, koja trebaju potporu i podršku kroz svoje školovanje, a njih je u Puli više od stotinu. Što bi se dogodilo da te potpore nema, jer je vrlo teško pružiti pomoć drugome, ako, silom životnih (ne)prilika, ne možete pomoći ni samom sebi, tužno konstatiraju naši sugovornici. Pomoćnici u nastavi bitna su i snažna karika našeg grada, koja čini najčvršći most između svijeta koji potentnom snagom mogućnosti nikada ne staje, i svijeta kojem samo treba malo više ljubavi, razumijevanja i pomoći, da bi uhvatio korak.

Sanel Fajtović (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Sanel Fajtović (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Djeca s poteškoćama u razvoju i posebnim potrebama trebaju pomoć, a pomoćnici u nastavi im je i pružaju. Konstantno. I o tome pričaju s toliko puno ljubavi da se čini kako žrtvu cijele ove situacije, u kojoj su se našli, pronalaze i u djeci koja su posebno vezana za njih. U našem gradu, vele nam, rade za gotovo nadrealnih 25 kuna na sat. Davnih je dana taj iznos, nekom (izgleda) teško izbrisivom tintom, upisan na platnu listu ovog zanimanja u Puli, a u međuvremenu se štošta toga promijenilo.

Nije to, doduše, nikad bio iznos dostojan njihovog rada, ali u ovim vremenima, kada je sve poskupjelo, još više dolazi do izražaja do koje je mjere doista bagateliziran, rezignirano nam govore. Pomoćnici u nastavi smatraju da je krajnje vrijeme da Pula pokaže da ne zaostaje za gradovima koji su to prepoznali i da doista pokaže da je doista "grad - prijatelj djece".

Potrebe za asistentima su velike - Škola za odgoj i obrazovanje na Monte ZaruPotrebe za asistentima su velike - Škola za odgoj i obrazovanje na Monte Zaru

- Prema našim saznanjima, u Puli je 108 pomoćnika u nastavi, a na razini cijele Hrvatske oko 4.000, kaže Sanel Fajtović, jedan od dugogodišnjih pomoćnika u nastavi u Školi za odgoj i obrazovanje na Monte Zaru, iz koje dolazi i većina pomoćnika u nastavi koji su nas posjetili.

Nisu ničiji igrači

- Osim satnice, koja je zabrinjavajuće mala, naš je status nesiguran. Sa svakim istekom školske godine prekida nam se radni odnos i s novom školskom godinom iznova se moramo javljati na natječaje, a nema nikakve garancije da ćemo i dobiti posao koji volimo i želimo raditi. Status ne možemo rješavati s Gradom jer je to stvar države, ali iznos satnice je isključivo na Gradu. Mi nismo veliko opterećenje Gradu jer Europska unija daje 3.775 kuna bruto po pomoćniku, kaže Fajtović. To, prema riječima pomoćnika, iznosi gotovo 80 posto sredstava. Pomoćnici unisono razmišljaju da postoje stavke u gradskom proračunu s kojih bi se dio iznosa mogao preusmjeriti u povećanje satnice.

- Satnica se nije mijenjala više od deset godina. Prije pet, šest godina možda se nešto s tom satnicom i moglo, a danas ne možemo ništa, veli nam Đitka Bartolović. "Prvi smo put bili na razgovoru u Gradu u ožujku, jer se tada u Zagrebu povećale satnica na 30 kuna, a kako se mi uvijek busamo u prsa i slovimo kao napredna i bogata županija, tako smo smatrali da i mi, asistenti, trebamo nešto dobiti.

(Snimila Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)(Snimila Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

Tada nas je primila pomoćnica pročelnice za društvene djelatnosti Elvira Krizmanić Marjanović te nam je rečeno da Grad nema novca za nas. Nakon toga nas je u kolovozu primio gradonačelnik Zoričić i rekao nam da nam ne može ništa obećati u proračunu, prepričava Bartolović situacije u kojoj su bezuspješno pokušali dogovoriti povoljnije uvjete.

- Nas stranke ne zanimaju i mi nismo ničiji igrači, borimo se za "svoju stvar", igramo za nas, a svi su dobrodošli, ako nam pružaju podršku. Prilikom donošenja proračuna za 2023., činjenica je da je vijećnica platforme Možemo Dušica Radojčić iznijela naš problem i tražila da se izdvoji iznos da bi nam se povećala satnica, a i njoj je rečeno da za to novca nema, naglašava Bartolović. "Uz sedam sati rada dnevno, plaća mi iznosi 3.500-3.600 kuna, a kolega dobije 2.900 kuna, plastično nam objašnjava Bartolović iznose s kojima pokušavaju preživjeti.

Mnogi brzo odustanu

Iz neformalnih izvora su, vele, saznali da su u Gradu zabrinuti jer je cijeli projekt pomoćnika u nastavi, koji financira Europska unija, nesiguran te da bi mogao biti u potpunosti prepušten gradovima.

- Mi moramo biti svjesni da Europska unija neće zauvijek financirati naše projekte. Na nama je da zasučemo rukave i da osiguramo da imamo adekvatne ljude na radnim mjestima. Trebamo i mlade ljude. U Školi za odgoj i obrazovanje radimo s djecom koja su specifična. Ne radimo jedan na jedan; jedan pomoćnik radi i s četvero, petero djece. Sad smo imali problem sa zapošljavanjem 20 asistenata jer neki dođu i brzo odustanu. Zahtjevan je to posao", pojašnjava nam ova pomoćnica u nastavi delikatnost i osjetljivost cijele priče.

- Ovo stvarno ne želim kao temu politizirati, ali poručujem našem gradonačelniku: kad ste izabrani za gradonačelnika Pule, otišli ste u Split, svoj rodni grad, proslaviti tu pobjedu. Pa prepišite onda ono, što je napravio gradonačelnik Splita - Puljak, koji je podigao satnicu na 30 kuna. Od Nove godine 35 kuna će u Splitu dobiti u redovnim školama, 40 kuna će dobiti asistenti u školama za odgoj i obrazovanje. Donesite nam onda primjere dobre prakse iz Splita u Pulu, obratila se ovim putem Bartolović gradonačelniku. Nedavno su mu, dodaje, poslali i pismo s apelom da im se pomogne, a odgovoreno im je da će ih primiti pročelnica Ivana Sokolov, za što su, vele nam, dobili i termin sljedećeg četvrtka, 15. prosinca.

Nereguliran status

Iznos ispod kojeg pomoćnici ne pristaju ići je 35 kuna neto, a kažu nam da svi gradovi trenutno dižu iznos jer su itekako svjesni potrebe za time. Primjerice, odnedavno je Pazin podigao iznos satnice za pomoćnike u nastavi na 30, dok je taj iznos u Umagu 35 kuna.

- Da nas 108 sutra ne dođe na posao, tu više nije riječ samo o nama, tu je riječ i o više od 150 djece jer neki pomoćnici rade s više od jednog djeteta. Ovim istupom zastupamo sve asistente u gradu, a podršku nam daju i sami roditelji jer su itekako svjesni naše uloge u životu njihove djece, zaključuje naši sugovornici. Za kraj, gotovo ironično zvuči da osobe, čije zanimanje u samom svom korijenu riječi nosi imenicu "pomoć", sad i sami to moraju tražiti, da bi i dalje nesebično pomagali.

Pomoćnici u nastavi prije nekih mjesec dana obratili su se pismom i gradonačelniku Filipu Zoričiću te između ostalog naveli: "Nažalost, naše zanimanje nije uopće vrednovano. Dapače, naša satnica je manja i od minimalne propisane studentske satnice. Kad sagledate to da su mnogi od nas također i roditelji, mišljenja smo da je naš rad vrednovan na način koji degradira i ponižava nas same, kao i zaduženja koje obnašamo u radu s najvunerabilnijom djecom našeg grada.

Naš status je još uvijek nereguliran, satnica mizerna i prekidaju nam se radni odnosi po završetku nastave, što je rezultiralo sve težim pronalaženjem pomoćnika u nastavi, dok su potrebe za pomoćnicima svake godine sve veće. S obzirom na inflaciju i porast apsolutno svih životnih troškova, vjerujemo da shvaćate da cijena našeg rada nama uskraćuje kvalitetu života. Također žalosti činjenica da je upravo naš Grad taj koji uporno održava najnižu satnicu za ovo zanimanje.

Svjedoci smo da u je brojnim gradovima, čak i u našoj županiji, ta cijena znatno veća", između ostalog navode u pismu upućenom Zoričiću.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter