U CVU BATANA

Izloženi su radovi polaznika ljetne radionice Hrvatskog fotosaveza Istra - ambijent i kulturna baština


Ovogodišnja izložba "Istra - ambijent, kulturna baština 2018." započela je 20. listopada u rovinjskom Centru vizualnih umjetnosti Batana. Radi se o izložbi koju Hrvatski fotosavez kreira nakon održane ljetne radionice koja predstavlja program za odgoj i edukaciju mladih. Takve radionice Hrvatski fotosavez održava sada već više od dvadeset godina. Ovogodišnja radionica brojala je 22 mladih polaznika iz svih krajeva zemlje koji su snimali kulturnu baštinu Istre, a sudjelovalo je i troje učenika iz OŠ Jurja Dobrile Rovinj, Lota Juran, Dora Đukić i Tibor Svetličić, čiji su radovi također izloženi u galeriji.

Pohvala za mlade

Izložbu je otvorio predsjednik Batane Mladen Boljkovac naglasivši odličnu suradnju s Hrvatskim fotosavezom, dok su o samoj izložbi više rekli organizatori, Predrag Bosnar, predsjednik Hrvatskog fotosaveza, te Zlata Medak, potpredsjednica Hrvatskog fotosaveza, a ujedno i voditeljica radionice za mlade. Medak je pohvalila mlade fotografe za koje ističe da su samostalno birali motive, bez oponašanja drugih, unoseći u njih svoj doživljaj baštine.

O samome projektu likovna je kritičarka Branka Hlevnjak napisala: "Baština je, dakako, najrelevantnija slika čovječnosti (civilizacije) i ona, htjeli mi to priznati ili ne, pretendira na vječnost. Baština čovječanstva je dokaz postojanja i svjedočanstvo o tome da je život sačinjen od lanca (ili spirale) života u kojem in continuo traje čovjek kroz prirodne smjene rađanja-života-smrti. Iz istih razloga fotografija baštine postaje neka vrsta transfera iz vječnosti za vječnost".

Njegovati senzibilnost

Hlevnjak napominje kako je "cilj Hrvatskog fotosaveza u radu s mladima odgojiti samosvjesne individualce, dajući priliku svakom sudioniku da prema vlastitom senzibilitetu odabere motiv, uz to kut snimanja, širinu kadra unutar jedinstvenog koncepta prepoznavanja i bilježenja baštine". Također, dodaje da se na radionicama posebna pažnja pridaje svijesti o fotografiji kao slici, odnosno završnom uratku, pa se tako fotografije u svim aspektima usklađuju, točnije, postiže se estetika ujednačenost. "Na ovom umijeću gledanja i slaganja fotografije, kao gotovih uradaka insistira se u radionicama fotosaveza jer se na taj način razvija dodatna osjetljivost za komponiranje fragmenata u cjelinu i uči se postizanje harmonije, koja je jedna od temeljnih likovnih vrijednosti i bitna odlika same umjetnosti", objašnjava Hlevnjak.

Nadalje, likovna kritičarka ističe kako se do izvrsnih rezultata polaznika radionica dolazi krećući sa samog početka, "što znači da treba jednostavno zaboraviti sve naučene šablone, ne opterećivati se znanjima iz povijesti fotografije, još manje uzorima, već svladati fotoaparat i njegove opcije, a onda krenuti u otkrivanje samog sebe".

Izložba sadrži izbor radova petnaestero sudionika ovogodišnje ljetne radionice, a ljubitelji fotografije i ostali zainteresirani posjetitelji mogu je pogledati do 13. studenog od 10.30 do 12.30 i od 17 do 19 sati radnim danom, te subotom od 10.30 do 13. (Aleta BRATTONI)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter